17.06.2019
Kullanıcı Adı:   Şifre:   Beni Hatırla

Yeni Üye  |  Şifremi Unuttum

Günün İçinden


TURİZM TARİHİNDEN
BULVAR PALAS

 

TURİZM TARİHİNDE

ONURLU BİR İZ

Ankara’da 1950’lerin başları… O dönemde çok fazla otel yoktur Ankara’da.. Ulus’ta Karadeniz Lokantası’nın işletildiği dönemde şehrin yeni yüzü olan Atatürk Bulvarı üzerinde Karadenizli iki kuzen bir arsa alır. Burası Ankara turizm tarihinde onurlu bir iz bırakan Bulvar Palas Oteli’nin kurulacağı arsadır.

Bulvar Palas’ın kuruluş öyküsü, 1926 yılında Ahmet Gültan’ın ve 1936 yılında da kuzeni olan Haydar Ertan’ın Çamlıhemşin’den Ankara’ya göç ederek Karadeniz Lokantası’nı açmalarıyla başlar. İki kuzen bir arsa satın alırlar ve 1953 yılında inşaat sektörü henüz gelişmediğinden kazma küreklerle inşaata başlarlar. İş hanı olarak planladıkları inşaatı 1954 yılında otel olarak tamamlarlar ve böylece Atatürk Bulvarı üzerinde 141 numaralı yerde Bulvar Palas Oteli açılır.

Bulvar Palas sürekli bir değişim içerisindedir. Otelin 33 odası, zaman içerisinde yeterli olmamaya başlar. Çok kısa bir süre sonra, 1957’lerde ilk değişim yaşanır. Tekin Ertan’ın ifadesiyle otel, suyun yumuşak toprağa gitmesi gibi arkaya doğru büyür, ana binaya iki aneks bina daha eklenir. Yıllar içinde otele yeni eklemeler yapılır, oda sayısı artar.  Otelin alt katında 75-100 kişilik Kulüp Bulvar yer alır. Kulüp Bulvar, Ankara’nın gençler için üyelikle girilen ilk “key-club” yani anahtarlı kulübü olarak devreye girer. Şömineli Salon’daki şöminenin üzerinde Bachuss’un rölyefi, duvarlarında Levni’nin gravürleri yer alır, tavanı da aynı şekilde (Adanalı) Selahattin ve (Rum) Kornell tarafından gravürlerle süslenir.

Otel bir aile işletmesidir aslında. Otelin ikinci kuşak sahipleri, daha çocukken işe atılırlar. Çalışanların çoğu Karadenizlidir. Memleketten gelen akrabalar, tanıdıklar, hemşehriler de burada iş bulma fırsatı yakalar, onlar da yaşamlarını Ankara’da kurarlar. Yönetim yine babalardan oğullara devredilir; Haydar Ertan’dan Tekin Ertan’a ve Ahmet Gültan’dan Hasan Gültan’a.

Bulvar Palas’ı ayrıcalıklı kılan muhakkak ki sunduğu hizmettir. Otel, mutfağı ve yemekleri ile ünlüdür. Karadeniz Lokantasından kazandıkları deneyim, Bulvar Palas’ı diğer otellerden farklı kılacak bir restoranının olmasını sağlar. Sahipleri, yemek işiyle bizzat kendileri ilgilenir. Mustafa Türkmen “Park imkânı zayıf, otelin doğru dürüst binası yok, eski fakat öyle bir servis vardı ki ayağının üzerinde dönen iki sahibi ile her şeyi affettiriyordu. Sektörün eskileridir, ikisi de pırıl pırıl insanlardır” şeklinde sahiplerinden övgüyle söz eder.  

TBMM’nin 1961 yılında yeni binasına taşınmasıyla beraber merkez Atatürk Bulvarı’na doğru kayar. Bulvar Palas da yeni TBMM binasına yakındır. Bu konumu Bulvar Palas’a bir avantaj sağlar ve gelen misafir profili hep başbakanlar, bakanlar ve milletvekilleri gibi üst düzey bürokratlar, iş adamları ve sanatçılardan oluşur. Bulvar Palas’ın misafirlerini saymaya bu satırlar yetmez… İnönü ailesi, Bülent Ecevit, Rauf Denktaş, Alpaslan Türkeş, Adnan Kahveci, Osman Bölükbaşı, Turgut Sunalp, Yul Brynner, Metin Akpınar, Zeki Alasya, Çarmıklı ailesi, Topçuoğulları ailesi bunlardan akılda kalanlardır. Politik toplantıların yanı sıra bazı dernek toplantıları, konferanslar, imza günleri, ödül törenleri, büyük defileler, özel kutlamalar ve hatta düğünlerle Bulvar Palas popülerliğini devam ettirir. Türkiye’nin diplomatik çevresi olduğu kadar yurtdışından gelen diplomatik çevre, iş adamları, havayolu çalışanları, sanatçılar, yazarlar, akademisyenler de Bulvar Palas’ı tercih ederler.

Esin Afşar, Ruhi Su, Tayfun, Riyaset-i Cumhur orkestrasının şefi Şakir Ertüzün, revü sanatçısı Gülsün Kamu, Muammer Sun ve Melih Akbay’ın da yer aldığı bir İtalyan müzik grubu ve Zehra Eren, Kulüp Bulvar’da sahne alır. Zeki Müren, Ajda Pekkan ve arkadaşları her gece Zehra Eren’i dinlemeye Bulvar Palas’a gelirler.

Ankara’da Bulvar Palas’tan sonra birçok otel daha açılır ve rekabet yoğunlaşır. Bulvar Palas zaman içerisinde eskir. Önceleri dört-beş yılda yapılan tadilatlar, son dönemlerinde kendilerini tasfiyeye kadar götüren olaylardan dolayı yapılamaz, otel yenilenemez. Bu düşüş sırasında rekabetle başa çıkılamaz. Bulvar Palas’ın rekabet etmek durumunda olduğu iki grup vardır: Birincisi, kamunun misafirhaneleri ve devlet lokalleri, ikincisi ise civardaki otellerdir. Ancak Bulvar Palas’ın sonunu hazırlayan, hiç beklenmeyen bir durum olur: Kendi işçilerinin 1991’de aldığı grev kararı, onu ancak 1993’e kadar ayakta tutabilir…

Türkiye Turizmi Sözlü Turizm Araştırması’nın 10. cildinde yer alan Aysel yılmaz’ın yazısı, kitaptaki diğer yazılar ve 10 ciltlik Turizm Tarihi kitapları hakkında bilgi edinmek için tıklayın   http://www.turkiyeturizmtarihi.org/

 

 

 

 

 

(Paylaşmak için önce 'Beğen'i tıklayınız.)
 
Bu Kategorideki Diğer İçerikler

this.tooltip = function () { xOffset = 10; yOffset = 20; $("a.tooltip").hover(function (e) { this.t = this.title; this.title = ""; $("body").append("

" + this.t + "

"); $("#tooltip") .css("top", (e.pageY - xOffset) + "px") .css("left", (e.pageX + yOffset) + "px") .fadeIn("fast"); }, function () { this.title = this.t; $("#tooltip").remove(); }); $("a.tooltip").mousemove(function (e) { $("#tooltip") .css("top", (e.pageY - xOffset) + "px") .css("left", (e.pageX + yOffset) + "px"); }); }; $(document).ready(function () { tooltip(); });
Kullanıcı Yorumları
Bu habere henüz yorum yapılmamıştır.

Günün İçindene Yorum Gönder
Başlık:
 
İsim (ya da) Rumuz:
 
E-Posta:
     
Yorum:
 
 
Diğer Haberler
Yorumlar