19.10.2018
Kullanıcı Adı:   Şifre:   Beni Hatırla

Yeni Üye  |  Şifremi Unuttum

Haber Ara
Günün Yorumu
Fehmi KÖFTEOĞLU
Fehmi
KÖFTEOĞLU
Yazarlar

Gezinomi.com


UcakBileti.com Yurtiçi ve yurtdışı en ucuz uçak bileti seçenekleri ucakbileti.com adresinde.


Yazarlar - FEHMİ KÖFTEOGLU
KURUMLARIN SEKTÖR İLE İLİŞKİSİ TERS YÖNDE


Meslek kuruluşları her ülkede sektörün yapısıyla orantılı güç ve ağırlığı sahip olur, aynı şekilde her kesim ağırlığı iye orantılı biçimde sektörde yerini alır ve temsil hakkını elde edebilir.

Bu açıdan baktığımızda en çok turist gönderen iki ülke Almanya ve İngiltere’de sektörün büyük oranda seyahat acentaları ve tur operatörleri ağırlıklı ve bu kesimin öncülüğünde örgütlenmiş olması pazar yapısının doğal sonucudur.

Pazarın büyük oranda turist gönderen firmalar ağırlıklı olduğu ülkelerde  sektörü turizmin satış kesimini oluşturan seyahat acentaları ve tur operatörlerinin temsil etmesi işin gereğidir.

Türkiye gibi esas olarak turist çeken ülkelerde ise sektörü gelen turizmlerin a4ırlandığı konaklama ağırlıklıdır.

Bu nedenle de sektörü konaklama ve işletme kesiminin temsil etmesi Pazar yapısının gereğidir.

Avrupa seyahat endüstrisinin iki önemli ülkesi Almaya ve İngiltere’de sektör kurumlarındaki gelişmeleri gazetemizdeki haberlerden okumuş olmalısınız.

Türkiye’deki sektör örgütlerinin turizmdeki gelişmeye ayak uydurduğu ise söylenemez.

Oysa örgütlerin varoluş nedenleri, faaliyet gösterdikleri alanları tanımak, gelişmeleri izlemek ve üyelerine öncülük etmektir

Türkiye’de ise turizm başka ülkelerin örnek alabileceği bir gelişme gösterirken  meslek kuruluşları bu duruma öncülük etmek bir yana, ne yazık ki tersi yönde bir seyir izliyor.

Kurumlar sektördeki gelişmelerden ve üyelerinden kopuktur.

Üstelik bu, sektör kuruluşlarından seyahat acentalarının örgütü TÜRSAB’ın özel bir yasası  olması ve merkezden aşağıya inen birimlerinin çalışmasını düzenleyen bir mevzuatı bulunmasına karşın böyledir.

Bu nedenle en eski örgütlenme olması ve özel mevzuatı sahip olması nedeniyle en hızlı kurumsallaşması gereken kuruluşun önümüzdeki günlerde yapılacak kongreye üyelerinin  kurumsallaşma talebi ile gidiyor olması bu açıdan acı olduğu kadar içinde bulunulan durumun en çarpıcı ifadesidir.

TÜRSAB vb meslek kuruluşlarında üyelerin kurumsallaşma istemini yüksek sesle dile getirmeleri bir gerçeğin ifadesidir.

Yapısal değişim sürecinden geçmekte olan sektör bugün öyle sorunlarla ile karşı karşıyadır ki, yeni bir yapılanmayı zorunlu kılıyor.

Bu sorunlar; tek kişilik şovlar ve kişisel çıkarlar temelinde yürütülen çalışmalarla çözülmesi olanaksız olduğu gibi kişi merkezli yönetimler sektöre ve meslek kuruluşunun saygınlığına gölge düşürüyor

Kurumsallaşmanın yakıcı biçimde ortaya çıkmasının nedeni de budur.

Sektörün konaklama kesimini oluşturan kesimin bu noktadaki durumu da ayrıca ele alınmalıdır.

Kurumsallaşmanın gereğini anlayamayanlar yıllarca bir yasanın çıkması peşinde koştular.

Oysa bir yandan bu haklı talep dile getirilirken bir yandan da sektörün ihtiyacı olan kurumsal bir örgütlenmeye gidilebilirdi.

Türkiye’de 11 bölgede kurulu konaklama kesimi derneklerinin Türkiye Otelciler Federasyonu (TÜROFED) çatısı altında bir araya gelmesi bu bakımdan önemlidir.

TÜROFED’in Önümüzdeki günlerde yapılacak ilk genel kurulu bu yolda önemli bir adım olduğu gibi TÜRSAB’taki gelişmelerin doğru bir raya girmesi açısından da önemlidir.

Sektörü oluşturan kesimler arasımda bugüne kadar birkaç kez girişilen ama sonuçsuz kalan üst örgütlenme girişimlerinin başarısız kalmasının nedeni, bu gerçeğin anlaşılmamasındandır.

Önümüzdeki günlerde sektörün iki kesiminden kuruluşların genel kurullarına bir de bu açıdan bakmak gerekir.

Bu kongrelerden beklendiği gibi kurumsallaşma yönündeki beklentilere uygun sonuçlar çıkması halinde, sektörün içine girdiği yapısal değişim sürecinde uzun süredir ertelenen sorunlarının gündem gelmesi ve bu süreçte kesimleri düşen görevlerin sağlıklı bir zeminde ele alınıp tartışılmasına zemin hazırlayabilir.


07-11-2005 09:02

(Paylaşmak için önce 'Beğen'i tıklayınız.)
 
 
Kullanıcı Yorumları
Bu habere henüz yorum yapılmamıştır.

Yazıya Yorum Gönder
Başlık:
 
İsim yada Rumuz:
 
E-Posta:
     
Yorum:
 
Bunları Okudunuz mu?
Diğer Haberler
Yorumlar