17.06.2019
Kullanıcı Adı:   Şifre:   Beni Hatırla

Yeni Üye  |  Şifremi Unuttum

Yazarlar - İzzettin YURTSEVER
Kongre turizminde yeni destinasyon: 'Bodrum'

 

 

Şirin ve sihirli bir ilçe kimliğindeki Bodrum,  İstanbul ve Antalya’dan sonra Kongre Turizminde beklenmedik bir çıkış yaparak adaylığını ve buna hazır olduğunu ortaya koydu. Bodrum’un bu ortak kararının hemen hitamında  Bodrum’a Kongre-Gösteri-Sergi ve Fuar organizasyon talepleri art ardına gelmeye başladı bile…

 

Her şey dahil sisteminde yaşanan çeşitli yönetimsel, finansal, pazarlama ve belirsizlikler nedeniyle Türkiye’de yükselişe geçecek olan Kongre Turizmine birkaç yıl içinde katılacak şehir ve ilçe sayısı inanılmaz düzeyde artacak ve Kongre turizmi gelirleri yakın bir gelecekte 1 milyar $’ın üzerine çıkacaktır.

 

DÜNYA GENELİNDE KONGRE TURİZMİ :

 

Dünya’da 700 milyon kişi turistik seyahat yapmaktadır. Buradan elde edilen gelir 500

milyar $. Turizm sektörü Dünya ticaretinde Petrolden sonra 2.sırada yer almaktadır. Yani dünyada kongre turizmi hacmi toplam turizmden elde edilen gelirin 1/3 ü kadardır. Tüm bu turizm gelirlerinden gelişmiş ülkelerin aldığı pay %50 oranındadır. Akdeniz ülkelerinin aldığı pay %39, Türkiye’nin Dünya Turizminden aldığı pay ise excursion’lar dahil %3.5 dır.

 

Dünyada seyahat eden 700 milyon kişinin %10’undan fazlası toplantı amacıyla seyahat ediyor. Yılda 8000 Uluslar arası Kongre yapılıyor. Bu kongrelere 82 milyon kişi katılıyor. Kongre başına 1250 kişi düşüyor.

 

Dünya’da Kongre Turizmi hacmi 170 milyar $. Türkiye 300 milyon $ gelirle Dünya Kongre Turizmi pastasından binde 2 pay almaktadır.

 

Meeting Professional International (MPI) araştırma raporuna göre dünyada kongre sayısında artış tahmin edilirken kongre cirolarında azalma eğilimi dikkat çekmektedir.

 

Tıp Kongreleri toplam kongrelerin %26 sı ile ilk sırada. Doktorları %11 payla Bilim adamları, %10 luk payla Teknoloji Firmaları ve %8 lik payla Sanayiciler izlemektedir.

A.B.D Turizm geliri 70 milyar $ ve Kongre Turizminde yüksek harcama yapan turistlerin ülkeyi ziyaretleri nedeniyle 1isırada yer alıyor.

A.B.D’de 290uluslararası kongre gerçekleşiyor ve 365.000 kişi kongrelere katılıyor.

 

Şehir olarak Dünya’da 105 Kongre ile Barselona birinci, Viyana ikinci, Singapur ise üçüncü sırada yer alıyor. Bölgelere göre dağılımda ise %62 ile Avrupa Kongre Turizminde 1.sırada. Onu sırasıyla Asya-Kuzey Amerika-Latin Amerika izliyor.

 

Kongrelerin %59 u Kongre Ana Mekanı olarak Otellerde gerçekleşiyor. Onu Şirketlerin Ofis ve Merkezleri, Küçük Tesisler, Resortlar ve en az olarak ta Kongre Merkezleri tercih ediliyor.

 

TÜRKİYE’DE KONGRE TURİZMİ :

 

Kongre turizmi ziyaretçi başına tatil turizmine oranla 3-4 kat fazla gelir getirmektedir.

Kongre Turizminin henüz başında sayılan ülkemizin Kongre Turizmi potansiyeli göz önüne alındığında bilinçli ve tutarlı politikalarla Pazar payını artırması beklenmektedir

 

Türkiye’de 2005 verilerine göre 50 kadar Uluslar arası Kongre gerçekleşmiş ve 39.000 kişi kongrelere katılmıştır. Bu durumda kongre başına Türkiye’de yaklaşık 800 kişi düşmektedir. Bu uluslar arası kongrelerin %80’i de İstanbul’da yapılmıştır.

 

2005’de ülkemize gelen 20.500.000 turistin %2 si yani 40.000 kişi kongre amaçlı gelmektedir.

Türkiye’de yılda 650 ulusal ve 50 uluslar arası olarak toplam 700 civarında kongre düzenlenmektedir.

 

Avrupa Topluluğu ile Türkiye arasında yapılmakta olan müzakereler ve uyum sürecinde Avrupa norm ve standartlarında sanatsal-kültürel-bilimsel-teknolojik ve diğer alanlarda önümüzdeki birkaç yıl içinde 1800 Kongre ve Toplantı yapılması gerekmektedir.

 

Ulusal Kongrelerde Antalya ağırlık kazanmaktadır. Bazı dönemlerde gelen turistin %20 ye yakını kongre amaçlı olmaktadır.

 

Türkiye’de Uluslar arası Kongreler, 1996 yılında İstanbul’da düzenlenen Habitat 2 Kongresi ile büyük ilgi uyandırmıştır.

 

Sektörü ve Avrupa Birliği uyum yasalarını izleyen Belediyeler, Ticaret ve Sanayi Odaları ve Özel Sektör yetkilileri son zamanlarda Ankara-İzmir-Bursa-Konya-Kapadokya-Kuşadası-İzmir başta olmak üzere ciddi adımlar atılmaktadır.

 

Kongre Turizminde asıl olan Kongre delegasyonluğudur. Turizm ve tatil ise ikinci planda kalmaktadır. Kongre turizmi ciddi bir yatırım gerektirmektedir. Kongre turizmine katılanların gereksinimleri ve kalite standart beklentileri daha yüksektir.Bugünden yarına Kongre turizminin getirisi alınamamaktadır. Bir tesis tek başına 4000-5000 kişilik bir kongreyi üstlenemez. Aynı bölgedeki birkaç otelin birleşmesi ile gerçekleştirilebilir. Kongre merkezlerinin yakınlarında 4-5 yıldızlı çok yataklı otellerin bulunması gerekmektedir.

 

Türkiye’de yoğun bir kongre turizm tanıtımı ile 1-2 yılda kongre geliri 300 milyon $ dan 1 milyar $’a çıkacağı hedeflenmektedir.

 

Kongre ve seyahat amaçlı seyahat eden meslek grupları başka ülkelerdeki meslektaşları ile buluşup fikir alışverişinde bulunmak, tartışmak istemektedirler. Tıp-Teknoloji-Sosyal konularda dünyada çok hızlı gelişmeler olmaktadır.

Bu gelişmeleri süreli yayınlardan ve kitaplardan takip etmenin yanı sıra tartışmak gerekmektedir. Genellikle bir yıl Avrupa’da, bir yıl Asya’da , öbür bir yıl başka bir kıtada-ülkede  toplanıyorlar.Kongre yeri tercihinde ülkeden ziyade şehir ön plana çıkmaktadır.

Kongre için seçilen yerin kültürel bir platform olmasına özen gösteriliyor. Örneğin tıp bilimi çok gelişmiş olan Amerika’da Tıp Kongresi çok fazla ilgi görüyor. Sonuçta çok iyi tebliğler veriliyor.Kongre için gelenleri 1/3 o ülkenin insanlarından oluşuyor.

Uluslar arası bu kongrelere Afrika’dan, Avustralya’dan ülkemizde elçiliği bulunmayan birçok yerden gelenlerde bulunmaktadır. Dolayısıyla bu katılımcılar için vize kolaylığı sağlanmak durumundadır.

 

Ülkemizde Kongre Turizminin son yıllarda yoğunlaşması ile birlikte bu organizasyonlarda birikim elde edilmiş, Professional Congress Organiser ve Destination Management Company sayısında gün geçtikçe artış sağlanmaktadır.

 

BODRUM’DA KONGRE TURİZMİ:

 

Bodrum’da Kış Turizmi neden yapılamıyor? diye yıllardır tartışmalar gündeme gelir.Kış Turizmi; Kongre Organizasyonu ve  Bayi ve Seminer Toplantılarının yapılması, Futbol Takımlarının Bölgede ağırlanması, Termal Turizmi, Sağlık Turizmi ile destekelenebilmelidir. Buna uygun alt yapı-fiziki planlamalar-uçuş connectionları-çarşının yeterli yiyecek içecek ve alışveriş dükkanları ile 12 ay açık  tutulması sağlanmalıdır. Her şeyden önce Bodrum’da İşletmecilerin-Yatırımcıların ve Bodrum Halkının bu gerekliliğe hazır olması ve desteklemesi kaçınılmazdır.

 

Bodrum bir Kongre ve Teşvik Turizmi Destinasyonu olarak sektörde adından daha sıkça söz ettirmeye adaydır. Artık İstanbul ve Antalya’dan sonra yeni bir destinasyonda Kongre Merkezi arayışları söz konusu olmuştur. Kongre Turizmi ile birlikte yapılacak yeni turizm türlerinin de buna paralel olarak hizmete konması beklenmektedir.

Bodrum’un coğrafi ve mimari yapısı, yapılaşmadaki farklılığı, birbirinden güzel ve temiz koyları, mavi yolculuk ve marinalarla zenginliği, yatak kapasitesinin çok olmamasından dolayı mass turizm destinasyonu olmaması, tarihi zenginliğinin yanı sıra sanat-kültür ve eğlence dünyasında eşsiz olması, havaalanına yakın olması, önemli şehirlere uçuşların ve connection’ların olması, nemin düşük ve iklimin ılıman olması, ıncentive gibi teşvik ve ödüle dayalı toplantılarda eğlence gereksinimine fazlasıyla cevap verebilmesi, yerli halkın turizme yatkın ve bölgede yoğun olması, özellikle İstanbullu Bodrum’da yerleşik büyük bir nüfusun bulunması gibi nedenlerle Bodrum, Kongre ve Gösteri dünyasında moda destinasyon olarak büyük ivme kazanacaktır.

 

Bodrum’da 80.000 civarında turistik belgeli yatak bulunmaktadır. Dünya markası otel zincirleri yakında Bodrum’da yatırım yapmak için çalışmaları tamamlamış durumdadır.Muğla’ya gelen 3 milyon turistin 1 milyonu Bodrum’a gelmektedir.

Bodrum’un markalaşmasının önemi Kongre Turizminde daha da öne çıkacak ve Bodrum logosu ile daha geniş bir sezonu simgeleyen sloganı ile hedefe ulaşacaktır.

 

Bodrum’da Kongre Merkezi kurmak; sabit, finansman, zamanlama, işletme, geliştirme maliyetleri açısından yüksek bir maliyettir.

Ancak Kongre Turizmi ile turizmin bölgede tüm yıla yayılması, kongre ve toplantılara katılanların üst gelir düzeyinde olduklarından daha fazla harcama yapabilmeleri ve harcamalarının şirket tarafından karşılanıp vergiden düşülebilmesi, kongreye katılanların dönüşlerini uzatabilmeleri, tesisilerin tüm yıl açık olmaları nedeniyle kalifiye personel istihdamını böylece gerçekleştirebilmeleri, bölge halkının kullanımına yeni tesislerin açılması, yerel yönetimlerin daha da güçlenmesi, detaylı ve daha profesyonel turizm çeşidinin oluşturulması, doluluk ve ortalama fiyatların yukarı çekilmesi gibi avantajlar söz konusudur.

 

Bodrum’da Kongre Merkezinin devreye girmesi ile birlikte Bodrum Convention and Visitor Bureau (BCVB) başarılı çalışmalar ve etkin tanıtım yapan Boytav’ın başkanlığında Boder-Belediyeler Birliği-Resmi Kurumlar-Ticaret ve Sanayi Odası-Kongre Acentaları ve Kongre Merkezi ile birlikte en az 1 milyon ytl bütçe ile kurulmalıdır. Böylece Bodrum markası öne çıkarılacak ve uluslar arası-ulusal kongreler  2007-2008 de bölgede yoğunlaşacaktır.

Toplantı çağrılarının Kongre’ye dönüşmesi için kültürel-bilimsel ve mesleki açıdan yerli katılımcıların ve Üniversitelerin katkısı ve uluslar arası ICCA- ASTA-JATA-PATA-UFTAA-SITE – MPI gibi kurumlarla işbirliği sağlanmalıdır.

 

Bodrum’un uluslar arası alanda Kongre ve Toplantı Turizminde sesini duyurmak için Avrupa Konferans Şehirleri Federasyonu (EFCT) nin düzenlemiş olduğu Kongre Organizasyonu ve Seyahat Acentacılığı  konularında 50 60 çoğunluğu yabancı turizmciye 3 günlük eğitim sonunda sertifikaların verildiği Yaz Okulu Bodrum’a davet edilmelidir. Yaz Okullarına konuşmacı olarak davet edilen Avrupa Kongre ve Turizm Büroları yetkilileri, ünlü turizm gazetecileri, kongre organizatörleri bölgenin tanıtımında çok faydalı olacaktır.Unutulmamalıdır ki, dünya üzerinde 20.000 uluslar arası birlik her yıl çeşitli ülkelerde 10.000 toplantı düzenlemektedirler.

 


18-02-2006 10:26
Önceki Yazıları
SAYIN BAKANA AÇIK MEKTUP
05-02-2019 10:34 | 1 Yorum | Yorumlar
HAYALDİ BELKİ GERÇEK OLUR!...
09-02-2015 11:10 | 3 Yorum | Yorumlar

(Paylaşmak için önce 'Beğen'i tıklayınız.)
 
 
Kullanıcı Yorumları
Bu habere henüz yorum yapılmamıştır.

Yazıya Yorum Gönder
Başlık:
 
İsim yada Rumuz:
 
E-Posta:
     
Yorum:
 
Diğer Haberler
Yorumlar