19.10.2018
Kullanıcı Adı:   Şifre:   Beni Hatırla

Yeni Üye  |  Şifremi Unuttum

Haber Ara
Günün Yorumu
Fehmi KÖFTEOĞLU
Fehmi
KÖFTEOĞLU
Yazarlar

Gezinomi.com


UcakBileti.com Yurtiçi ve yurtdışı en ucuz uçak bileti seçenekleri ucakbileti.com adresinde.


Yazarlar - FEHMİ KÖFTEOGLU
Anadolu Tatil Günleri'nden gözlem ve izlenimler

 

Türkiye’de tarihi deneyimlerle ortaya çıkmış güzel deyimler var. Bunlardan biri de “Karanlığa küfredeceğine bir mum yak” özdeyişidir.

“Anadolu Tatil Günleri” kampanyası tam da sonuç vermeyen “Karanlığa küfretmek” yerine, kendi çapında olsa da ışık veren “Bir mum yakma” olayıdır.

70 milyon nüfuslu bir ülkede iç turizm pazarının çok daha güçlü olması gerektiği doğrudur. İç turizm ile ilgili olarak da bugüne kadar adet yerini bulsun türünden öteye kimsenin bir şey yapmadığı da bir gerçektir. Daha kötüsü, haklı olarak herkesin bu durumun değişmesi gerektiğini söylemesine karşın, bugüne kadar somut bir adım atılmamış olduğu gerçeğidir. "Anadolu Tatil Günleri" kampanyası, işte atılması geciken bu adımdır. 

Bu güne değin yapılan şey, yukarıda da belirttiğimiz gibi karanlığa küfretmekti...

"Anadolu Tatil Günler" kampanyası ise iç turizm pazarının gelip geçici değil, kendi gerçeği doğrulusunda ele alındığı, uzun süreli  bir çalışmanın ilk adımı olarak "karanlığa bir mum yakma" olayıdır.

Isınma turunda bile iş yapıldı

Bu anlayışla yola çıkıldı ve 24 Nisan Pazartesi günü kampanyayı halka anlatmak amacıyla hazırlanan TIR’ın önce Adana Ziyapaşa Bulvarı İstasyon Meydanı’nda,  ertesi gün de ilin gelişen yeni bölgesi 60 Evler’deki Zaimoğlu Park Zirve tesislerinde, Vali Cahit Kıraç, İl Kültür ve Turizm Müdürü Zeki Yılmaz, TÜROFED Başkanı Ahmet Barut’un katılımı ile yapılan açılışı ile kampanya start aldı.

Adana ve çevresindeki seyahat acentalarının bölgedeki örgütü olan TÜRSAB BYK Başkanı Nesrin Göçhan, Yönetim kurulu Üyesi ve Olcar Tur sahibi Numan Olcar ile  diğer yönetim kurulu üyelerinin yanı sıra, Hatay, Mersin ve çevre illerdeki seyahat acenteleri ve otel yöneticilerinin de katıldığı açılıştan sonra Adana Valisi Kıraç, katılımcılar onuruna akşam bir kokteyl verdi.

Hazırlıklar kısa bir süreye sığdırılmış olmasına karşın, Adana, kampanyanın amacı dikkate alındığında katılımcılar gibi düzenleyenlerin de daha fazlasını beklediği bir ildi.

Adana’da elde edilen sonuç bir sonraki iller için iyi bir deneyim oldu.

Güzel olan, katılımcıların daha ilk adımda bile, buradan da iş çıkardıkları gerçeğiydi.

G.Antep'te yağmur azizliği

Nitekim ertesi gün G.Antep’e hareket edildiğinde herkes yaptığı işi anlatıyor, deneyim ve gözlemlerini aktarıyordu.

G.Antep’te de kampanya TIR’ı bir gün önce gidip burada Demokrasi Meydanı’nda gösteriler sunacaktı. Ama Nisan ayı sonu olmasına karşın gün boyu devam eden yağmur nedeniyle zor anlar yaşandı. Buna karşın TIR ekibi gösterilerini sunup broşürler dağıttı.

G.Antep Grand Otel’de gerçekleştirilen turizmcilerin profesyoneller ve tatilciler ile buluşmasının açılışını Büyükşehir Belediye Başkanı Asım Güzelbey, Sanayi Odası Başkanı Nejat Koçer ve TÜROFED Başkanı Ahmet Barut yaptı. Açılıştan sonra katılımcı standları tek tek gezilerek bilgi alındı.

Adana’da olduğu gibi, G.Antep’te de açılıştan itibaren il ve çevresindeki seyahat acentaları ile otel yöneticileri gruplar halinde Grand Otel’e geldi.

Oteller acentaların işini elinden mi alıyor

Bu arada kimi acenteler konunun kendilerine yanlış aktarıldığını, kampanyanın otellerin acenteleri devredışı bırakıp doğrudan satış yapmaya yönelik olduğunu sandıklarını söyledi. Bu yanlış anlaşılmanın düzeltilmesinden sonra burada da TÜRSAB BYK Başkanı Fikret Murat Tural, diğer yönetim kurulu üyeleri ve acente sahipleri standları tek tek ziyaret edip işbirliği konusunda doğrudan bilgiler aldı. Bu görüşmelerde kimi acenteler oteller ile tek yetkili satıcılık konusunda görüşmelerde bulunurken, kimi acenteler de kendileri ile çalışacak tali acentelik görüşmeleri yaptı.

70 YTL yurtdışı harcı ve Suriye turları 

G.Antep’teki acenteler AKP’nin Suriye’ye gidişlerden yurtdışı harç alınması kararından sonra çok zor durumda kalmış.

Bölgedeki bütün seyahat acentelerini zor durumda bırakan yurtdışına günübirlik çıkışlardan 70 YTL harç alınması kararı, firmaları arayışa yöneltmiş. “Anadolu Tatil Günleri” kampanyası, arayış içinde olan acentelerin iç turizme yönelmelerine vesile olacak ilişkilere zemin hazırladı.

Konya Alaeddin Meydanı miting alanı

“Anadolu Tatil Günleri” yine güzel bir atasözünde ifade edildiği gibi, “ Kervan yolda düzelir” anlayışıyla, 27 Nisan’da TIR’ın Konya’ya varıp Alaaddin Meydanı’nda gösteriye başlaması ile yoluna devam etti.

Konya, kampanya için adeta atılım vesilesi oldu. 

Zira Konya Alaeddin Meydanı gün boyunca adeta mitingi alanını andırıyordu. Öyle ki, ertesi gün Rixos Otel’de yapılacak toplantı için G.Antep’ten gelen katılımcılar durumu görmek için meydana geldiğinde akşam saat 20’yi bulduğu halde orada binlerce kişi bulunuyordu.

Ertesi gün Alaeddin Meydanı’ndan firmaların tatilciler ile buluşacağı Rixos Otel'e konulan servisler gün boyunca ring seferler ile ziyaretçi taşıdı.

Konya Rixos Oteli’ndeki açılışa Selçuk Belediye Başkanı Adem Esen, Selçuk Üniversitesi Rektörü Prof.Dr. Süleyman Okudan, İl Kültür ve Turizm Müdürü Abdülsettar Yarar'ı yanı sıra turizm sektörünün her kesiminden temsilciler geldi.

Öğleden sonra da TUROFED Yönetim Kurulu Üyelerinden Sururi Çorabatır ve Seçim Aydın, Manavgat Belediye Başkanı Zeynel Şenol, Manavgat Ticaret Odası Başkanı Şükrü Vural. Meclis Başkanı Hayri Güngör de Rixos Oteli'ndeki buluşmaya gelip katılımcı standları gezdi.

İlk'lerin başlatıcısı rektörün projesi 

Bu arada kendisi de Manavgat'lı olan Rektör Okudan, yalnız protokolde bulunmak üzere gelmediğini belirterek, kampanyayı ilk günden beri ilgiyle izlediğini ve buna yönelik bir proje önerisi olduğunu söyledi.

Selçuk Üniversitesi Rektörü Süleyman Okudan, resmi açılış yapıldıktan sonra görüştüğü TÜROFED yöneticilerinden Sururi Çorabatır'a hazırladığı önerisini sundu. Öneri; yürütülen kampanya çerçevesinde Selçuk Üniversitesi öğretim üyeleri, çalışanları ve öğrencileri için özel bir tatil paketi için protokol imzalanmasını öngörüyordu. Prensip olarak uygun görülen önerinin proje haline getirilerek protokole bağlanması konusunda anlaşmaya varıldı.

Rektörün deyimiyle bu diğer üniversiteleri de harekete geçirecek bir örnek olacak kendilerine de daha önce birçok konuda olduğu gibi bu konuda da bir ilki başlatmış olacaklardı. Nitekim Rektör kendilerinin başlatıp önderlik ettiği bu kampanya için "Anadolu Tatil Günleri"nin yapılacağı bütün illerde üniversite bulunan şehirlerdeki meslektaşı rektörleri arayıp bu örneği anlatacağını söyledi.

Diğer illerde olduğu gibi Konya'da da seyahat acentaları tek tek standları gezerken TÜRSAB BYK'nın yeni seçilen başkanı ile eski başkanlarından Bekir Şahiner ile Ertuğrul Şahin de oradaydı.   

Ankara Kızılay Güvenpark'ta farklı bir 'miting' 

Konya'dan sonra Ankara'ya geçen tanıtım TIR'ı kızılay Güvenperk'ta çalışmalarına başlamasıyla yağmaya başlayan yağmura karşın. Kızılay Meydanı kısa sürede bir miting alanına döndü. 

Kızılay'da yapılan gösteriler eşliğinde dağıtılan broşürler ile izleyenleri ertesi gün Sheraton Oteli'nde yapılacak olan turizmciler-taticiler buluşmasına davet ediyordu.

Ertesi gün katılımcılar Sheraton'da seyahat acetaları yöneticileri ile buluşurken, tanıtım TIR'ı da Armada Parkı'nda gösterilerine devam ediyordu.

Yerel yöneticiler kampanyayı sahipleniyor

Ankara'da dikkat çeken noktalardan biri de, diğer şehirlerde olduğu gibi burada da sektörün her kesiminden temsilcilerin etkinliği gönülden bir destekle sahiplenmeleri oldu.

TÜROFED 2. Başkanı Seçim Aydın, İl Kültür ve Turizm Müdürü, Turizm Bakanlığı Tanıtma eski Genel Müdürü Hüsnü Gümüş, Antalya Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Kemal Özgen'in yanı sıra seyahat acentaları ve bölgesel örgütleri TÜRSAB BYK Başkanı Alper Maçkan ve ve bölge yöneticileri, -kurumun en başında bulunan kişinin karalayıcı açıklamalarına karşın- kampanyayı sahiplenerek tam kadro olarak salonda bulunmaları ve katılımcıların standların teker teker gezip onlarla görüşmeler yapmaları dikkate değerdi. Öyle ki, kimi katılımcıların; otelin konumu ya da kimi teknik aksamalara yönelik eleştirilerine, bunun ilk olduğu, her ilkin zorlukları bulunduğu belirterek moral vermeye çalışıyor, kampanyanın her açıdan güzel bir başlangıç olduğunu söylüyordu.

"Anadolu Tatil Günleri" kampanyasının ilk yarısı Eskişehir'de tamamlanırken, katılımcılar, edindikleri deneyim ve birikimler ile Denizli, Samsun, İzmir, İzmit ve Bursa'ya hazırlanıyor.

Basının ilgisi

Kampanyanın dikat çeken bir noktası da,  toplantı öncesi ve sonrasında yerel basından gördüğü ilgi oldu.

"Anadolu Tatil Günleri" kampanya çerçevesinde gidilen her ildeki yerel radyo ve televizonların yanı sıra gazetelerde de geniş biçimde yer alıyor.

Özetle, kampanya, -Ankara'daki sektör mensuplarının da belirttiği gibi- her ilk olay ve her yeni girişimde yaşanan kimi benzer sıkıntılara karşın, doğru ve geleceği olan bir proje olarak şimdiden sektördeki yerini aldı.

Kültür ve Turizm Bakanlığı ile Türkiye Odalar Birliği (TOBB)'un kampanyaya desteği elbette çok önemlidir. Bakanlık konuyla ilgili olarak ulusal çaptaki gazetelere tam sayfa ilanler vererek destek olurken, TOBB da gerek merkezden gerekse etkinliklerin yapıldığı illerdeki Ticaret ve Sanayi Odaları eliyle, kendini kampanyanın bir parçası olarak görüyor.

Sektörün Anadolu'ya bakışı değişecek

Kampanya kapsamında şu ana kadar gidilen noktalarda görülen bir diğer önemli gerçek te şudur:

Gidilen her ilde, Vali'den Belediye Başkanı'na, İl Kültür Müdüründen ticaret odası ve sektör örgütlerine kadar, yerel birimlerin hepsi kampanyayı sahipleniyor.

Bu durum, sektörün her açıdan yüzünü Anadolu'ya çevirmesi gerektiği gerçeğini bir kez daha bütün çıplaklığı ile ortaya koyuyor.

Karanlık, yakılan mumlarla gitgide daha fazla aydınlanıyor..


02-05-2006 01:24

(Paylaşmak için önce 'Beğen'i tıklayınız.)
 
 
Kullanıcı Yorumları
Bu habere henüz yorum yapılmamıştır.

Yazıya Yorum Gönder
Başlık:
 
İsim yada Rumuz:
 
E-Posta:
     
Yorum:
 
Bunları Okudunuz mu?
Diğer Haberler
Yorumlar