21.09.2018
Kullanıcı Adı:   Şifre:   Beni Hatırla

Yeni Üye  |  Şifremi Unuttum

Haber Ara
Yazarlar

Gezinomi.com


UcakBileti.com Yurtiçi ve yurtdışı en ucuz uçak bileti seçenekleri ucakbileti.com adresinde.


Yazarlar - Serdar KARCILIOĞLU
Mandalina, Zeytin ve Selvi Fidanı !

Biliyorsunuz Bodrumda gündem yarımadanın “kültür turizm koruma ve gelişim bölgesi ilanına” kilitlenmiş durumda ve her toplantının odak noktasında da bu var

 

Kültür ve Turizm Bakanı sayın Atilla Koç,  3 şubat 2007 günü Bodrum Ticaret Odası konferans salonunda Bodrumlularla buluştu

 

Sayın Bakanın amacı hem bu bölge ilanı ile ilgili bodrumluların bekledikleri bilgileri vermek hem de bundan sonra yapılacak işlere birlikte nasıl bir hareket tarzı oluşturulacağı konusunda zemin yaratmaktı..Ancak , “hoşgeldiniz” konuşmasını yapmak için kürsüye çıkan Ticaret Odası Başkanımız sayın Mahmut Kocadon’dan  Bakanı ve ortamı geren dakika bir…. gol bir geldi.

 

BODRUMA  HOŞGELDİNİZ SAYIN BAKANIM….LÜTFEN BİZİ ANTALYAYA ÇEVİRMEYİN.!!! 

 

Aslında  ne topografik ne coğrafik  ne de sosyolojik durumu birbirine zerre kadar benzemeyen iki bölgenin  birbirine nasıl örnek olabileceği gerçeği göz ardı edilerek sarfedilmiş bu talihsiz talep karşısında  ne denir bilemiyorum ve de anlayamıyorum ama neyi istediğimizi neyi istemediğimizi bir kez daha irdelemekte yarar görüyorum.

 

80 li yılların ortalarında rahmetli Turgut Özal  tarafından “Güney Antalya Gelişim Bölgesi” ilanı ile çok düşük bir ekonomi ve turizm hareketine sahip olan antik adı ile “pamfilya bölgesi “ bakınız ne olmuş?

 

Yıl ortalaması %70-80 doluluk oranı ile  ve 365 gün turizm potansiyeli ile toplam turizm gelirlerinin %60-70 oranında bir paya sahip olan bu bölgede ; En iyi 100 otel listesinde 11 otel ile yeralan ve kalitede birbiri ile yarışan uluslar arası standartların üzerinde 400 bin yatak., herbiri uluslar arası standartlarda , golf ve  Avrupa’nın en büyük futbol takımlarının konuk edilebildiği futbol saha ve tesisleri ..uluslar arası ve ulusal  kongrelere ev sahipliği , Dünya standartlarında çözülmüş ve her tesise ulaşmış kanalizasyon ağı, Biyolojik arıtma tesisleri, musluklarından gürül gürül akan içilebilir nitelikte su ,, çöp toplama ve imha sistemleri,,,tüm beldeleri birbirine bağlayan otoyol ‘ları ve belde içlerinde geniş pırıl pırıl  tertemiz yolları,

 

Temiz deniz suyu,onlarca mavi bayrak ile ödüllendirilmiş koyları ve tesisleri  ile vede , kısaca otelcisi ,acentacısı ,rehberi ,esnafı , belediyeleri ve halkı ile her bakımdan mutlu bir Antalya  var

 

Öte yandan , Delik deşik yolları…denize akan kanalizasyonları…. Çözülememiş su sorunu ile kıvranan susuz otelleri….Bu otellere su taşımak için yarışan yüzlerce su tankerinin yarattığı terörü,,akşam üstleri tüm bölgeye yayılan lağım kokusu,,, Torbadan Yalıkavaka , Gümüşlüğe , Turgutreis ve oradan çepeçevre Ortakent , Bitez , Gümbet , Bardakçı koyları ve Bodrum merkeze kadar yarımadanın ön görünümüne , tüm yeşil yok edilerek işlenmiş 100 binin üzerinde hiçbir alt yapısı olmayan ikinci konutları.

 

Vahşi depolama ile “ çözülmüş görünen  çöp “ sorunu….yükü kaldıramadığı için sürekli patlayan trafoları ile elektrik sorunu…Çok büyük bir bölümü hiçbir standarta uymayan niteliksiz yorgun,yaşlanmış 9-10 m2 lik odalar ve yatakları ,, 4 aylık yaz sezonunun dışında konaklamaya ve yaşamaya elverişli olmayan mimari yapıda otelleri!!!!,,,, Arap saçına dönmüş eski teknoloji telefon hatları…  Otelcisi , Restorancısı ve top yekun esnafı arasında her yıl yaşanan astronomik el değiştirme hareketleri ve binlerce iflas olayları, ile ve de kısacası  otelcisi , acentacısı , rehberi ,esnafı ile  her bakımdan mutsuz bir bodrum olarak …. Biz halimizden memnunuz….Ve lütfen Bodrumu Antalya’ya çevirmeyin.!!!

 

Bunu takiben , Bodrumda mevcut RED Cephesinden arka arkaya yeni ARGÜMANLAR geliyor

 

Lütfen Bir Sürgün Yerinden , Yarattığımız Bu Turizm Cennetini Elimizden Almayın.!!

 

Hangi cennet, hangi marka?

Böyle cennet mi ? böyle marka mı olunur Güldürmeyin !

 

Siz , turizm yapabilme kaderinizi ellerinde bulunduran dünyanın en profesyonel kurumları olan tur operatörlerini bu tür söylemler ile kandırabileceğinizi ve onların nerenin cennet nerenin marka olduğunu göremeyecek kadar amatör olduklarını mı  düşünüyorsunuz…. Güldürmeyiniz lütfen

 

Turizm Bölgesi İlanı İle  Yarımadada Yeni Turizm Tahsislerine Karşı Çıkacağız

Yanlış, eksik ve kirli bilgiler

 

Yeni turizm tahsisleri diye diye büyütülen ve bir kaşık suda koparılan fırtınaya konu bodrum yarımadasında turizm tesisi yapılabilir nitelikte ki arazilerin tümünün sadece  700-800 dönümü geçmediğini biliyormusunuz….( hedef muğla defterdarlığı sorunuz lütfen…)   Ayrıca , Muğla Defterdarlığı son bir yıldır tamamen turizm bölge ilanından bağımsız olarak bir çalışma yürütüyor ve kıyıda köşede kalmış bir takım hukuk dışı işgallere uğrayabilecek  özellikteki her biri 3 er 5 er dönümlük hazine arazilerini tespit edip buraları açık artırma ile ve tüm Bodrumlulara ilan ederek satışını yapmak üzere !!! (kesinlikle tahsis olmayıp turizmlede ilgili olmayan büyük bir bölümüde konut alanları içerisinde …!!!)  Bu türdeki arazilerin bir envanterini hazırlıyor ve şu ana kadar da 1 m2 arazide satılmış değil….( sorunuz…..muğla defterdarlığı….. )

 

Mavi Yol Girişimi (!!!) …Turizm Bölgesi İlanı İle  Yarımadada Koylarımız Katledilecek Bunları Koruyacağız

 

Tüm Mavi Yolculuk route ‘i ve Mavi Yolculuk teknelerinin geçici ve konaklamalı uğradıkları koylar “Bodrum yarımadası koruma ve gelişm bölgesi ilanı” ile bu route belirlenerek tüm bu koylar korumaya alındı vede bu koylarda ön görünümde yapılaşma yasağı getiren taslak hazırlandı ( Sorunuz Kültür Ve Turizm Bakanlığı Planlama Daire Başkanlığı…..)

 

Turizm Bölgesi İlanı İle İmar Yetkileri Elimizden Alındı….

             

Bir kere sürekli imar yetkisi denen takıntının “üst ve alt ölçekli plan yetkisi” olduğunu söyleyerek düzeltelim zira bu iki kavram birbirinden farklı şeylerdir…

 

Şimdi zaten bodrum yarımadası turizm bölgesi ilan edilmeden öncede 1/25000 lik plan yetkisi Türkiye Cumhuriyetinin bir başka Bakanlığında idi bu kez Kültür ve Turizm Bakanlığına geçyor ….Bodrum bundan önce  diğer Bakanlıkların yaptığı planlarada karşı çıkmış yine ret cephesi birleşerek yürütmeyi durdurma kararı aldırmamışmıydı???? Ve plansız bir ortamda  bu 100.000 ucube yapılaşmalar ve gerçek doğa katliamı ortaya çıkmamışmıydı…???  Bu kez yine itirazlar var ne isteniyor anlamak mümkün değil..

Efendim 1/1000 ve 1/5000 liklerin de yetkisi alınıyor atanmış bir Bakan seçilmiş bir belediyenin yetkilerini alamaz !!!!::::????

 

Sevgili dostlarım bakınız Bodrum Yarımadası “ Kültür Turizm Koruma ve Gelişim Bölgesi” ilan edildi…ve bu eylemin dayanağı olan ve Türkiye Cumhuriyeti Devleti tarafından çıkarılmış bir yasası var…

 

Tüm gelmiş geçmiş yönetimlerin  bu yasaya dayanarak ve de aynı uygulama ile oluşturduğu tüm , turizm alan , merkez ve bölge ilanlarında yaptığı uygulamaları aynıdır… Turizm bütünlüğünün sağlanması açısından doğrusuda budur zaten

 

Yukarıda sıraladığımız olumlu turizm alt yapı ve hareketlerine sahip olmuş olan Antalya bölgesindeki  , yüzlerce ilçe ve belde belediyeleri bu konuda yaklaşık 22 yıldır hiçbir itiraz ve direniş göstermediklerine göre oradaki belediye başkanları uzaydan mı geldiler??

 

MANDALİNA , ZEYTİN VE SELVİ FİDANI İLE  ÖZETLEYECEK OLURSAK ;

 

Bodrum yarımadasının “ Kültür Turizm Koruma ve Gelişim Bölgesi” ilanına ; gerçek bir turizmci penceresinden bakıldığında ; yarımadanın gelişmesi ve tüm alt yapı sorunlarının kısa sürede çözülerek sağlıklı bir master plan çerçevesinde her kesimi mutlu edecek gerçek bir turizm hareketine başlanmasına sebep olacak bir olgu olduğu görülecektir.

Şimdi konu tamamen bu cümlelerle sınırlı olmasına rağmen buna karşı oluşan  direnci ve çelişkiyi anlamakta zorluk çekiyoruz…

Mimarlar odası ve Mavi Yol girişimcileri adlı red cephesi , güya kamuoyu yaratmak adına başkan kocadona mandalina ve zeytin fidanı ile  ormanı simgeleyen selvi fidanı hediye etmişler… bu nasıl bir çelişkidir …….

Bodrum yarımadasında ne kadar mandalina ve zeytin bahçesi varsa ikinci konut olmuş … ikinci konut oldukça  ne orman kalmış ne zeytin şimdi bu nasıl bir karşı duruştur gelin siz anlayın..

Yarımadanın mandalina ve zeytin bahçelerine , ormanlarına vede yeşil tepelerinden denize kadar sıralanarak inen  100.000 ikinci konut yapılırken bunlara izin verenler !!!! İzleyenler !!!!  Kimlerdi…?

Bu mantar tarlası görünümündeki ucube mimari yapıların projelerine onay veren mimarlar odasının uzay şubesi ’miydi…?

 

Mavi yol girişimcilerinin savundukları “yeşil,doğa,insan” kavramlarına bu gerçeklerin hangi boyutu uyuyor da , böyle bir eylemin içerisine girebiliyorlar….?

 

Başlarını öne eğip bir köşede biz ne yapmışız diyerek tek ayak üzerinde duracakları yerde başkana sundukları o zeytin ,selvi fidanı ve mandalinalar bir gün gelir isyan eder , ellerini yakarlar…

 

Bodrumu politik kaygılarınıza alet etmeyin….. Bodrum için dik durun beyler…

 

Ne diyelim Tanrı Bodrumu korusun!

Sevgilerimizle….

 

Serdar Karcılıoğlu

Bodrum Profesyonel Otel Yöneticileri Derneği, BOYD Başkanı


22-02-2007 08:10
Önceki Yazıları
LAHMACUN!
30-08-2018 13:17 | Yorumlar
HAYIRLI OLSUN
22-07-2018 17:44 | Yorumlar

(Paylaşmak için önce 'Beğen'i tıklayınız.)
 
 
Kullanıcı Yorumları
Bu habere henüz yorum yapılmamıştır.

Yazıya Yorum Gönder
Başlık:
 
İsim yada Rumuz:
 
E-Posta:
     
Yorum:
 
Bunları Okudunuz mu?
Diğer Haberler
Yorumlar