24.09.2018
Kullanıcı Adı:   Şifre:   Beni Hatırla

Yeni Üye  |  Şifremi Unuttum

Haber Ara
Yazarlar

Gezinomi.com


UcakBileti.com Yurtiçi ve yurtdışı en ucuz uçak bileti seçenekleri ucakbileti.com adresinde.


Yazarlar - YILGÖR YASİN DEMİRTAŞ
KONTROLSÜZ GÜÇ

 

Şu ana kadar basındaki yazılarımda satış ve pazarlamaya yönelik ülke turizmimizi geliştirecek etkenlere değinmeye çalıştım. Bir de turizmimizi negatif etkileyen öyle bir etken var ki bunu mutlaka sizlerle paylaşmadan yapamadım.

 

Doksanlı yıllarda Almanya’da ülkemize yönelik basında yazılar çıkmaktaydı. Türkiye’de yeni açılacak oteller veya sezona açılan otellere C/I yapan alman yolcuların durumları devamlı basında yer aldı. Ardından Belçika, Hollanda ve Danimarka’da da konu oldu. Pek İngiltere’de bu tarz yazıları gündemde hatırlamıyorum çünkü İngiliz acenteler turizme başladığımdan beri 20 yıldır her yeni bir otelde güçlü bir inspection ile gelmekteler.

Hatta devamlı çalıştıkları otellerde bile devamlı kendilerinin kontrol sistemi var. Turizmde de İngilizlerle çalışmak kolay değil diye biliriz. Bir rehberinin elinde dahi metre görürsünüz. En küçük bir şikayette hemen odaya çıkıp balkon pervazının yüksekliğini ölçerler. Yangın denetim sistemi, mutfak hijyeni ve sakatlar için otelin uygunluğu gibi daha bir çok daha oteli çalışmadan test etmek gibi kontrat öncesi aşamada değerlendirmelerini görebilmek mümkündür.

 

Alman acentelerinde de zamanla bunları görmeye başladık. Halen TUI ve Thomas Cook’un  bu konudaki hassaslığını görmekteyiz. Ama diğer alman acentelerinde özellikle TUI ve Thomas Cook’a karşı fiyat alabilmek için daha bitmemiş ve hazır olmayan otelleri çok düşük fiyatlardan satıp negatif reklamı göze aldıkları da  maalesef bir gerçektir. Sırf yeni otelleri hedef alıp uygun fiyatlarla satış yapıp büyüyen ve güçlü duruma gelen acenteler de olmaktadır. Peki uygun fiyat diye çıkılan pazarda fiyat düzensizliği oluşturup normalin altına düşürüp pazarın fiyat dengelerini bozduğumuzda bunu ne kadar toparlayabiliriz?

 

Rusya pazarını hep ikinci planda bıraktık. Boş kalan odalarımızı verdik.  İç pazarda da yüksek fiyatla boş kalan odaları değerlendirip kar peşine gittik.  O kadar kontrolsüz bir güç durumundaydık ki bir de baktık Kemer Ruslara geçti, almanlar çıktı, İç Pazar da yeni destinasyon arayışlarına girdi.

 

Doksanlı yıllarda alman acentelere uyguladığımız durumları ikibinli yıllarda rus acentelerine yaptık. Ruslar tam turizme alışmışken ve diğer destinasyonlarla gözünü açmışken inşaat durumundaki otellere onları da yerleştirdik. Burada volume hedefleyen acenteleri belirtmekteyim. Küçük volume’lü acenteler daha çok kalite ve Kundu otellerini satarken yüksek volume yapan acentelerden özellikle Tez, Odeon ve Pegas gibi acentelerle rekabet içinde olan acenteleri bu konuda eleştirmekteyim.

 

Tez ve Odeon yıllardır hem satışında hem de tanıtımında kalitesini tartışmıyorum bile. Ama Tez’in Eraytur’u, Odeon’un da Holiday m ile Sunmurr’ı kaliteden ziyade düşük fiyatı hedefleyen alt şirketleri gibi ortaya çıktılar. BU acenteleri eleştirmiyorum ancak fiyatları düşürmemek için uğraşmamız gerekir diyorum. Pegas halen çok güzel bir seviye ile ilerlemektedir, gittikçe kalitesini göstermektedir, 2007’de de Pegas’a şans getirdi. Turtess malum TUI garantisi altında… Hatta Turtess diğer acenteler gibi yüksek volume’ü hedeflemiyor, kendi düzeyinde normal bir satış düzeyi gösterip seviyeyi devamlı yüksek tutuyor. Hatta Turtess hiçbir rus acentesinden satış almıyor, sadece kendi ofislerinden satış yapıyor. GTI’nin ise Alman – Avrupa kimliği ile henüz rusyada uyum sağlayamadığını düşünmekteyim. Anex ise yukarıda bahsettiğim Tez ile Odeon ile rekabet içerisinde ülkemizi etkileyen ve biraz daha dikkat isteyen şu an önemli bir pozisyon içerisindedir. 

 

Rusya acentelerinde biraz daha detaya indim, çünkü Rus basınında acente ismi vererek “……tur yolcularımızı inşaatlarda yatırıyor” şeklinde geniş yer almaktadır. Bunun önemle altını çizmeliyiz.

 

Yıllardır turizm camiasında gerek otelci gerekse acenteci olarak hep pozitifliğe değindim. Devamlı olarak pozitif ve güçlü tanıtıma değindim. Otellerde verilen hizmet de bir tanıtımdır. Elbette acentelerin satış yaparken vermiş oldukları vaadler de bir tanıtımdır.

 

Özellikle Rusyadan gelen misafirlerde atlamak istemediğim başka bir konu daha var. Rusyada gelen misafirlerin çok daha önemli bir özelliği de hepsinin rus olmamasıdır. Rus, Beyaz rus, Ukraynalı, Türkmen, Özbek, Ermeni, Gürcü, Kazak, Kırgız, Tatar, Çeçen, gibi bir mozaik de olmaktadır. Dinsel olarak da Ortodoks, Katolik, Yahudi gibi farklı mozaikler de bulunmaktadır. En fazla mozaik bu pazarda bulunmaktadır. Türkiye turizmcilerinin de bu mozaiklere karşı hassaslıkta herhangi bir atladıkları konu olmaması da gerekir. Tanıtım, taşıma ve konaklamada her yönden bu hassaslık gereklidir.

 

Almanyada hemen hemen pasta doldu gibi ama ülkemize daha çok Rus gelecek, bna inanalım. Ruslarda son zamanlarda Türkiye ve Türk antipatisine rağmen ülkemiz rağbet görüyor. Fakat kendi elimizle bunu negatifleştirmeyelim. Kültürümüzü ve misafirperverliğimizi ön plana çıkarakım derim. Ruslar ilk günkü Ruslar değil. Çok değiştiler, artık Avrupalılara yakın bir görüntü vermekteler. Hele yeni gelen son nesil avrupadan daha farklı… Lüks ve konforun yanında kalite arayan ve İngilizceyi bir çok Avrupalıdan iyi konuşan bir nesil. Bilinçli bir jenerasyon geliyor. Pazarlama ve hizmet hesaplarımızı bunu mutlaka hesaba katmalıyız.


20-10-2007 09:55

(Paylaşmak için önce 'Beğen'i tıklayınız.)
 
 
Kullanıcı Yorumları
Bu habere henüz yorum yapılmamıştır.

Yazıya Yorum Gönder
Başlık:
 
İsim yada Rumuz:
 
E-Posta:
     
Yorum:
 
Bunları Okudunuz mu?
Diğer Haberler
Yorumlar