21.09.2018
Kullanıcı Adı:   Şifre:   Beni Hatırla

Yeni Üye  |  Şifremi Unuttum

Haber Ara
Yazarlar

Gezinomi.com


UcakBileti.com Yurtiçi ve yurtdışı en ucuz uçak bileti seçenekleri ucakbileti.com adresinde.


Yazarlar - YILGÖR YASİN DEMİRTAŞ
REKLAM ŞAMPİYONLARI

 

Eğer başarılı olmak istiyorsak yatırım giderlerine % 25 reklam payı ekleyip daha sonra da kazancımızın % 35’ini yine reklama ayırmamız gerekir. Bu işin kuralıdır. Peki sektörümüzde payı ayıranlar kimler? Reklam yapılıyorsa dahi doğru şekilde mi yapıyoruz?

 

Göremediğimiz cenneti genelde hayal meyal tasvir ederiz, beğendiğimiz yerlere cennet deriz. Göremediğimiz cennetin varlığına neye dayanarak inanırız bir  karşılaştırmasını yapalım isterseniz. İşte tatil de bana göre böyle bir şey… Hayal satıyoruz. Peki ortada hayal ürünü varsa ne derece reklama ihtiyaç duyarız? Diğer sektörlerde tüketim ya da gayri menkul olarak ürün yelpazesi, ortaya koyabildiğimiz gösterebildiğimiz üretimlerde de genelde etkili sektör haline gelen reklamla başarı elde ediliyor ve bu tür ürünler reklama ihtiyaç duyuyor da tatilin reklama hiç ihtiyacı olamaz mı sizce?

 

1990’lı yıllarda otellerde satış kadroları henüz oturmamışken ve pazarlama bütçesi oluşturulmaya başlanmamışken acentelerin reklam giderlerine dahi hiç ortak olmak istenmezdi. Acentelerin reklam harcamalarınının otele yüklendiği öngörülürdü ve yapılacak reklamlara da hiç katkı payı desteğinde bulunmayarak bedavaya getirilmeye çalışılırdı. 2000’li yıllarda satış ve pazarlama işinde uzmanlaşan firmalar daha acenteler söylemeden tüm reklam programlarını kontrat aşamasında görüşmeye başlamaktalar. Sıkıntılı bir ürün dahi olsa satışı kolaylaşan ve aranan bir ürün haline geliyorsunuz. Marka olmanın da pek yettiğini söyleyemem, devamlı gündemde kalabilmek için reklam işini rutinleştirmek gerekiyor.

 

Reklamların otellerle ilgili bölümünü çoğu kez tartıştık ve paylaştık. Asıl acenteler gözüyle bu iş nasıl dönüyor, takibine baktığımızda yurtdışında Türkiye’yi kim nasıl pazarlıyor bu da önemli…

 

Rus pazarına baktığımızda genel reklam tanıtımının görsel yayınla başladığını görüyoruz. Özellikle TV, radyo, gazete ve dergilere yayıldıktan sonra road show’lar ile nokta vuruşları gerçekleştiriliyor. Arada fuarlardaki imaj rekabetleri ve partiler de yine bölge acentelerinin sevdiği bir diğer unsurlar..

 

Rus TV kanallarında bu yıl devamlı Teztour görünüyor. C1R ve NTV  kanallarında devamlı müthiş bir Teztour tanıtımı var. Hatta C1R kanalının Avrupa yayınında az reklam olmasına rağmen yine Teztour gündemde… Avrupaya yayın yapan Rus kanalında Teztour’un ne işi var diye düşünüyorsunuz. Kesinlikle değil, doğru reklam; çünkü Teztour Romanya, Litvanya, Latviya, Estonya, Arnavutluk gibi bazı balkan ülkelerine de açılınca o kadar gerekli oluyor ki….   Üstelik Almanya, Fransa ve İngiltere’de yaşayan Ruslar için devamlı suretle ziyaret geliş gidişlerinde uçak biletleri açısından yine avantajı yüksek. Teztour’un Rus pazarına hakimken yavaş yavaş avrupaya doğru ilerlemekte olduğunu görüyoruz. 

 

Bu TV reklamlarını kış ayları olan bu zamanlarda görüyorum ki Mısır operasyonu güçlü gidiyor. Pazarımızda Teztour bu kadar güzel bir tanıtım içindeyken diğer acenteleri de tabi gözümüz arıyor. Diğer yıllarda yaz aylarında Detour, Coral travel yine Teztour’un ardından TV reklamlarında görünmekteydi. Bana göre diğer acentelerimiz de bu tanıtım işinde Teztour kadar güçlü ve bu işi profesyonelce yapabilecek güçtedir. Hatta toplu halde acente ve tur operatörlerimizin devamlı reklam politikası içinde olması ülkemiz tanıtımı açısından önem teşkil etmektedir.

 

TV reklamları radyo reklamları ile takviye edilmektedir ki genelde tatile çıkan kesimler nüfusu bir milyonu aşkın büyük şehirlerde çalışan işe arabasıyla gidip gelen kesimlerdir. Sabahları işe giderken trafik yoğunluğunda hep radyolar açılır ve boşluk doldurulur. Akşam trafiği de aynı şekildedir. Benim dahi İstanbul ve Antalya’da çalıştığım sıralarda aracımda işime gelip giderken devamlı radyoda takip ettiğim programlar olur. İşte bu reklam öyle bir etkili ki izah etmek reklam veren açısından belki de zor…

 

Bu yıl kış ayları geçen yıl gibi değil, görsel durum Rus pazarında Teztour ile öne çıkıyor. Bunu özellikle söylüyorum çünkü diğer acentelerimize destekte otellerimiz için henüz karar vermede vakit geç değil. Kontratlar yeni bitmiş pazarlama stratejileri başlamıştır. Tek bir acente üzerinden reklam vermek de yanlış diyebilirim. Bu 3’e ve hatta 5’e de bölünebilir ki bu bütçeyi fazlasıyla karşılayabilecek otellerimiz fazla miktardadır.  Daha önce de belirttiğim gibi en kolay reklam bütçesi otellerindir, çünkü cepten para çıkmıyor, daha henüz satılmayan odalardan bu meblağ çıkış yapılıyor ki yine acente burada riski göze alıyor.

 

Avrupa pazarı ise ayrı bir uzmanlık yeri; Almanya, Fransa ve İngiltere’de artık taşlar yerine oturmuş dünyaya nasıl yayılacaklarını biliyorlar. Daha önce buralarda el ilanları şeklindeki infox’lar etkiliydi, last minute’e dönünce ve en önemlisi tatilci turistimiz parası olsa da nereye ne şekilde gideceğini biliyor. Her yıl 2 kez ayrı bir ülkeye tatile gidiyorlar. Hatta yılbaşı kutlamalarına daha henüz Türkiye olarak yetişebiliriz diyemem. Ama burada yapılacak unsur da TUI ve Thomas Cook’u takip etmek, gerekirse otellerin desteğini yüksek miktarda satış payı ayırarak öne çıkarmaktır. Kesinlikle TV reklamları Turizm Bakanlığımızın da desteğiyle gerekli. Hatta bir çok Avrupa TV’undaki programlara tatil ödülleri vererek ve belgeseller ile komedi ve yarışma programlarına girmek. Tatille ilgili gerekirse bakanlığımızla birlikte programlar oluşturmak. Rusyadaki reklam formülünü de burada uygulamadan hiç bırakmamak. Son gündemdeki programlar devamlı takip edilerek reyting oranı yüksek yayınlarda ortak çalışmalar yapılabilir. Örneğin; Rusya’da son zamanlarda müthiş bir müzik ve komedi yarışma programları reyting’i sözkonusu…

 

İki hafta önce rusyanın yine C1R TV’unda Comedy Club benzeri halka açık bir yarışma programında güzel bir olaya tanık oldum. Dört kişilik bir grup bir şarkı söylüyor ve şarkının adı “Türkiye’de nasıl tatil yapılır?” Şarkının sözleri de hep Rusların Türkiye’de tatil yaptıkları sırada otel çalışanlarını kibirlilikleri ve huysuzluklarıyla ne kadar çok uğraştırdıklarını anlatıyor. Oda servisi, animasyon restoran, yemek ve hatta havluya kadar detay girerek hem de alkollü vaziyette ne kadar relax tatil yaptıkları bu şekilde anlatılıyor. Hoşuma gitmedi değil, çünkü Mısır ve diğer ülkelerde burada oldukları kadar relax değiller.

 

İşte size bir reklam örneği!


10-12-2007 08:53

(Paylaşmak için önce 'Beğen'i tıklayınız.)
 
 
Kullanıcı Yorumları
Bu habere henüz yorum yapılmamıştır.

Yazıya Yorum Gönder
Başlık:
 
İsim yada Rumuz:
 
E-Posta:
     
Yorum:
 
Bunları Okudunuz mu?
Diğer Haberler
Yorumlar