21.09.2018
Kullanıcı Adı:   Şifre:   Beni Hatırla

Yeni Üye  |  Şifremi Unuttum

Haber Ara
Yazarlar

Gezinomi.com


UcakBileti.com Yurtiçi ve yurtdışı en ucuz uçak bileti seçenekleri ucakbileti.com adresinde.


Yazarlar - YILGÖR YASİN DEMİRTAŞ
ARTIK TÜRK MARKETİ DE YURTDIŞI İÇİN CAZİP OLDU

 

Sonunda olan oldu ve Türk pazarı da yurtdışı için cazip hale geldi.

Bu bayram yurtdışı tur paket fiyatları ve satışlar gösteriyor ki düşük fiyatlar ve bayram tatilini yurtdışında değerlendirmek isteyen büyük bir çoğunluk var. Hatta bizim gibi Müslüman olan ve bayramı yaşayan, aynı zamanda da yüksek sezonu olan Mısır için bile 199 avro gibi ucuz paketler var. Bu fiyatlar yurtiçi otellerimizde bu kadar cazip değil.

 

Daha önceki Türk pazarıyla ilgili yazımda bu pazarı yavaş yavaş yurtdışına kaptırmaya başladığımızı belirtmiştim. Bu sebeple, "Türk pazarını en son doluluk düşük olduğunda talep edilen pazar ya da para kazanılacak olan yüksek fiyatlı pazar hallerinde görmek ileride bizlere sıkıntı yaşatabilir" demiştim. Bu Kurban Bayramı'nda da satışlar öyle bir yere gelmiş ki, yurtiçinden çok yurtdışına % 70 düzeyinde bir ilgi var. Antalya’nın sadece belli otelleri bayramda Türk pazarı ile yoğun durumda… Sanatçı getiren oteller dahi fiyatlarını eskisi gibi yüksek tutamıyor, sadece oda sayısı çokluğundan iç pazara yüksek kontenjan ayırarak amortisman sonrası kar hedefleniyor.

 

Avrupa turlarından bayramda en çok talep edilen Roma ve Paris turlarıdır. Hatta Paris için ek turlar konulmuş. Paket fiyatları da umulmayacak kadar uygun durumda. 250 avrodan başlayan fiyatlar Türkiye’deki otellerle kıyaslandığında tercih sebebi olabiliyor. Üstelik vize işlemleri de cabası.

 

Gelecekte iç pazar için bayram ve yılbaşı gibi dönemlerde artık yüksek fiyat uygulaması hayal gibi görünüyor.  Yılbaşı dedim çünkü daha henüz Türkiye’de yılbaşı kutlamaları için Avrupa pek keşfedilmedi. Avrupa’da yılbaşı kutlamaları için muazzam bir yatırım ve hayal durumu var. Hele belli turistik yerleşim birimlerinde yılbaşı için her yıl farklı bir kutlama rezitali yapılmaktadır. Diğer şehir ve yerlerde ise insanlar sokaklara çıkıp kar kış demeden özgürce kutlamaları var ki toplu halde farklı milliyetlerle birlikte çok sayıda insanlar görmek isteniyor. Bizim ülkemizde ise yılbaşı kutlamak sadece sanatçı ile ve bir masa başında rakı içmekten öteye gitmiyor.

 

İç pazarın kaybetmememiz gereken bir pazar olduğunu defalarca söyledim. Ama zor müşteri yapısı düşüncesiyle yıllardır otellerin uzak durmaya çalıştığı, ancak otellerin boş kaldığı anlarda istepne misali başvurulan bir Pazar olmuştur. Yeni Pazar arayışlarında olan dünya turizmcileri de Türkiye ve ekonomisini yakından izlemektedirler. Hatta Türk tatilci ve turisti dünya turizmcisi için artık kesinlikle yatırım yapılması gereken bir kitle olmaya başlamıştır. Türkiye’de oteller yapıldığı gibi dünya da boş durmuyor elbette.

 

Bence dünya turizm fuarları arasında önemli bir yere gelen EMITT üstünde politik, siyasi ve sektörel durulması gerekiyor. Fuar dendi mi "mutlaka gidilmeli" pozisyonunda olan Berlin ITB ile Moskova MITT gibi EMITT fuarını da acenta ve otellerin listelerine ve reklam yatırımlarına güçlü almaları gerekir. Çünkü son 3 yıldır EMITT fuarında Arap, Uzakdoğu, Balkan, Avrupa ve Afrika ülkeleri yoğunluğunu ciddi görmekteyim. Doğrusu bir Moskova fuarında aynı bölgeleri bu kadar etkili görmedim. Yine söylüyorum; Berlin ve Moskova fuarlarından ziyade bence EMITT’in çok farklı bir durumu var. Nedeni; dünyada, ülkesinde ciddi fuar organizasyonu olan turizm ülkesi fazla yok. Hem yurtdışı fuarlara gidiyoruz ve turist getiriyoruz, hem de ülkemizdeki turizm fuarını önemli boyutlara getirmişiz. Bu, organizasyon sahiplerinin başarısının yanında Türk pazarını keşfetmiş dış turizmcilerden de kaynaklanıyor.

 

Peki, neden kendi pazarımıza bu kadar önem vermiyoruz? Gelecekte bunun bedelinin ağır olması kaçınılmazdır. Bakanlığımızdan destek istenirken neden yurtdışına katılacak Turizm Bakanlığını turizmcilerimiz de takip etmiyor? EMITT fuarında bir çok devletin bakanları ve kendi bakanlığımızı da güçlü görmekteyiz, neden bunları olumlu yönde kullanamıyoruz? Hala küçük otelcilerimizden dahi “iç pazara sıcak bakmıyoruz” diyenler varken, meselenin önemini basın-yayın ve fuarlarla izah edemiyoruz.  Sadece Türk müşterimiz değil, herşey dahil turizmde aslında tüm ülkelerin müşterileri zor olabiliyor. Tatilcinin yanısıra genelde otelci için zor organizasyonlar olan toplantı gruplarında birkaç günlük kaçamak arayanlar, bayan kesimi bol olan Rus müşterilerle karşılaşınca ortaya ilginç bir görüntü çıkabiliyor. Ama toplantı değil de daha çok tatil turizmi için teşvik olabilir. Toplantı gruplarının zaten yüksek sezonlarda yer alması biraz muhtemel.

 

İç pazarı üzmememiz gerektiğini anlatmaya çalıştım. Toplantı gruplarının dahi bazı yakın ülkelere kaymaya başladığı görülmektedir. Bizim dahi yeni pazarlar arayışı içinde olduğumuz bir zamanda, kendi pazarımızı kaybetmemiz bana biraz anlamsız geliyor. Değer belirlemek, kaybettikten sonra daha anlamlı oluyor.     

 

Bir İspanyol şairin dediği gibi; "Eğer bir patikada yürümek istiyorsanız, patikayı kendiniz yapmalısınız."


15-12-2007 09:44

(Paylaşmak için önce 'Beğen'i tıklayınız.)
 
 
Kullanıcı Yorumları
Bu habere henüz yorum yapılmamıştır.

Yazıya Yorum Gönder
Başlık:
 
İsim yada Rumuz:
 
E-Posta:
     
Yorum:
 
Bunları Okudunuz mu?
Diğer Haberler
Yorumlar