19.10.2018
Kullanıcı Adı:   Şifre:   Beni Hatırla

Yeni Üye  |  Şifremi Unuttum

Haber Ara
Günün Yorumu
Fehmi KÖFTEOĞLU
Fehmi
KÖFTEOĞLU
Yazarlar

Gezinomi.com


UcakBileti.com Yurtiçi ve yurtdışı en ucuz uçak bileti seçenekleri ucakbileti.com adresinde.


Yazarlar - YILGÖR YASİN DEMİRTAŞ
ORTADOĞU HAREKETLERİ VE TURİZM

 

Avrupalı parlamenterler; “ABD hükümeti, Avrupa konseyinden elini artık çekmeye başlayacak ve Türkiye, Avrupa için çok önemli bir ülke haline gelecek” demişti.

Eğer Avrupa konseyi aklını iyi kullanmaz ise Türkiye, Ortadoğu’ya kayar ve Ortadoğu devletleri için Türkiye çok büyük önem teşkil eder denmişti.

 

Ve nitekim bakıyorsunuz ABD yavaş yavaş Avrupa konseyinden uzaklaşmaya başladı. Son yıllarda tüm Ortadoğu devlet başkan ve kralları ülkemizi sık ziyaret etmeye başladı. Hatta ABD, sıkıntılı ülkeler ile Türkiye üzerinden temas sağlamaya başladı. Hatta İran ile ABD arasında Türkiye aracı olmuştu. Aynı şekilde Pakistan’daki olan olaylarda da yine PKK görüşmelerinde ABD’nin ricası doğrultusunda Pakistan ile temas kurulması rica edilmişti. Cumhurbaşkanlığı statüsünde de bu ülkeye ziyaret ediliyor. Öte yandan İsrail – Filistin görüşmelerinde yine Türkiye aracı oldu. Tüm bu öngörüşmeler de Annapolis’te toplandı. Suudi Arabistan, Dubai, Birleşik Arap Emirlikleri, Mısır, Lübnan ve yine Suriye ülkeleri de Türkiye ile yakın temas halinde…

 

Uluslar arası böyle yoğunlaşma varken merkez Irak politikasında da yine Türkiye, uyguladığı politika ile tereddütsüz kimse ile kıyaslanamayacak ve yeri doldurulamayacak bir durumda olduğunu gösterdi. ABD’nin itirazlarına rağmen İran devleti ile de yapılan ticaret anlaşmaları da Türkiye’nin etkisini Ortadoğu üzerinde önemle arttırdı.

 

Finans yönünden de Arap sermayesinin yatırımsal olarak Türkiye’ye kaymaya başladığı da son 6 yıldır ortada… Amerikan Wall Street ekonomistlerine baktığınızda dünya arap sermayesi ile dönüyor. Suudi Arap kralının, Dubai şeyhinin, Birleşik Arap Emirliklerinin ve Kuveyt kralının Amerikan bankalarında toplam 600 milyar usd civarı finansı bulunmaktadır. Tüm petrol gelirleri Amerikan bankalarına akmaktadır ve Suudi kralının 6 ay önce 50 milyar usd civarı geri çekmesiyle bir anda adına mortgage (ipotek yasası) dedikleri Amerikan finansı tüm dünyada müthiş bir krize girdi. Zaten artık petrol gelirleri de bu bankalara akmıyor. Petrol rezervlerinin artık tükenme sürecine girmesinden dolayı da Arap kralları ve şeyhleri kalıcı yatırımlar aramaya başlamıştı.

 

İşte bu noktada Arap sermayesi, Türkiye’deki hemen hemen tüm ihaleleri hedef alınca karşısına İngiliz sermayesi geçti ve finans yönünden ciddi bir rekabet başladı. Uygulanan politikalarda da önemli ihalelerde % 100’lük bir satışın olmaması ancak Türk bir firma ile % 50 ortaklıkla ihalelere girilmesi gerektiği de şart konulunca ortaya öyle güzel bir denklem çıkıyor ki ABD, Avrupa, Türkiye ve Arap sermayeleri Türkiye sınırları içinde kilitlenince, bu kez Türkiye devleti tüm dünya için önemli bir Pazar haline geliyor. Avrupalı parlimenterlerin de öngördüğü yurtdışı tüm platformlarda sözsahibi konumumuz artıyor.

 

Rusya Federasyonu da bu noktada Türkiye’ye  dikkat çekip yatırım yeri arayan Rus firmaların buraya yönlenmesini sağlıyor. Özellikle son iki yıldır hem inşaat kuran hem de şirket satın alan Rus firmalar o kadar artmaya başladı ki sinema sektöründe dahi Rusya’da sadece üç şehirde sinemacılık yapan bir firma geliyor Türkiyenin en büyük sinema zinciri olan ve avrupanın da devlerinden AFM’nin % 51’ni satın alıyor.  Özellikle turizm sektöründe de Ruslar diğer tüm devletlerden daha etkili düzeyde görünüyor. Örneğin satın aldıkları otellerle ve türk ortaklarla giriştikleri yatırımlar 2007’de Avrupanın Türkiye’yi tatil pastasında ikinci plana atmamasını sağladı. Genelde Avrupa için hep ikinci hatta son dönem dünyada gelişen yeni turizm merkezleriyle birlikte üçüncü kategoriye konulduğumuz ve fiyatlarımızı satış olmaması baskısıyla indirmemizle yine Türkiye üzerinde iyi para kazanan Avrupa acenteleri için gelecek yıllarda Türkiye önemli…

 

Son zamanlarda Avrupa taktiği ile Rus pazarı da aynı sürece girmişti ve Türkiye’nin yurtdışı platformlarda artan önemi itibariyle bu süreç mecburen değişti. Türkiye artık kaybedilmemesi gereken bir partner haline geldi. BU kadar yatırımdan sonra da mecburen bu yatırımları besleyebilmek için de reklam ve çaba harcanacak. Örneğin 2 yıl önce Rusya’da dahi kuş gribi, deprem ve Türk erkekleri karalama politikaları  varken bugün bunların kesildiğini görüyoruz.

 

Aslında Avrupa çok ciddi hale gelip Türkiye pastasını Rusya’ya kaptırmak pek istemiyor ama son 4 yılda Avrupanın ekonomik dengeleri dolayısıyle zora girdiği de bir gerçek. Parası olan zenginlerin gideceği yerler belli. Avrupalı tatilciler genelde her yıl beğendikleri aynı yerlere gitmek gibi istikrarlı bir yapısı olduğundan dolayı da alt kesimi çekmeye çalıştığınızda iş hayatı, finans ve geçim durumu da tabi zorluyor. Avrupanın önümüzdeki 3 yılda uygulayacağı politik ve ekonomik hareketler aynı zamanda onlar için de önemli. Dünya üzerinde bu dengelerin doğrusu nereye doğru kayacağı da muhtemel.  Rusyanın da yatırımsal olarak ciddi anlamda ortaya çıkmasıyla Alman, İngiliz ve Fransızların tatil merkezi olan İspanya’yı gözden geçirip update edecekler mi? Ya da Rusya’yı buraya çekebilmek için mesafe uzunluğundan dolayı maliyet arttıran uçak giderlerini paketlerde ne kadar kullanabilirler ? İspanya ise İngiltere ve Almanya’ya yakın olduğu için önümüzde ciddi bir rakipti. İşte şimdi Türkiye’nin tam ortada bir coğrafi konumda olması sebebiyle her sektör açısından kaybedilmemesi gerektiği için çabaların artacağı bence gün gibi ortada…

 

Bu olumlu gelişmeleri ancak son dakika radikal politika sürprizleri bozabilir. Bu da 100000/1 bir ihtimal olabilir. Ama başka bir ihtimal de bizim turizmcimiz…. Nasıl olsa

Türkiye için gelişmeler olumlu yönde diye düşünüp ciddiyetimizi, disiplinimizi ve misafirperverliğimizi bozarsak işte bu durum dış platformlarda bizim adımıza kullanılabilinecek bir koz olabilir ve Türkiye’nin gücünü zayıflatır. Ticari alanda bile güven kaybetmemize sebep olup diğer sektörleri de tehlikeye sokabilir. Patronundan en küçük çalışanına kadar bunları anlayabilecek kapasitedeki eğitim derecesi de bence sektöre doğru firmaların yoğunlaşmasıyla yükselebilir..

 

Bütün dünyanın ilgi odağı haline gelen Ortadoğu hareketleri elbette Asya ve Avrupa ülkeleri turizmi açısından önemli ve bu mesele global bir meseledir. Turizm sektörünün de genel olarak ekonomi, sanayi, politika ve coğrafya olmak üzere geniş bir entegrasyonu var.

 

Nedense 2006 yılında ortada pek önemli bir şey yokken kuş gribi gibi yapay durumlarla kriz yaşadıktan sonra bu yıl oldukça hareketlenen ve Türkiyenin içinde olduğu bir hareketlilikte ısrarla Rus ve Avrupa basınının bize uzak durmaya çalıştığını gözlemlemekteyim.

 

Fakat her şey güzel derken turisti kapımızın önüne beklemek de yanlış olur tabii. Kendimizi görsel ve yazılı arenada daimi pozitif ve populer tutmalıyız.

Dubai örneğine baktığımızda çok daha yeni bir turizm merkezi olmasına rağmen reklam, kaliteli ve simgesel yatırımlarla dünyaca tanındı. Ayrıca Dubai şu an ekonomik olarak güçlü olan turistleri çekiyor.

 

Bana sorarsanız mekezi bir coğrafyanın tam ortasındaki Türkiye turizminin bence Dubai’den fazlası var. Yapılması gereken popülarite…. Şartlar zaten fazlasıyla yapıyor, korumak ise zor olmamalı!...


31-12-2007 08:58

(Paylaşmak için önce 'Beğen'i tıklayınız.)
 
 
Kullanıcı Yorumları
Bu habere henüz yorum yapılmamıştır.

Yazıya Yorum Gönder
Başlık:
 
İsim yada Rumuz:
 
E-Posta:
     
Yorum:
 
Bunları Okudunuz mu?
Diğer Haberler
Yorumlar