22.09.2018
Kullanıcı Adı:   Şifre:   Beni Hatırla

Yeni Üye  |  Şifremi Unuttum

Haber Ara
Yazarlar

Gezinomi.com


UcakBileti.com Yurtiçi ve yurtdışı en ucuz uçak bileti seçenekleri ucakbileti.com adresinde.


Yazarlar - FEHMİ KÖFTEOGLU
ITB'NİN ARDINDAN... BERLİN GREVİ VE SAĞOLASIN RUSYA

 

Bu yıl 42'ncisi 5-9 Mart tarihlerinde gerçekleştirilen ITB Berlin fuarının, öncekilerden önemli ve herkesin hissettiği farklılıkları vardı.

 

Fark; fuarın başladığı gün Berlin`de otobüs ve metro çalışanlarının başlattığı grevin fuar süresince devam etmesiydi.

 

Çalışanların hak elde etmek için kullanabildiği önemli araçlardan biri olan grevin, dünyanın her tarafından ziyaretçi ve katılımcının Berlin`de olduğu tarihte olması, grevciler seslerini dünyaya duyurmaları için büyük bir fırsat oldu.

 

Bu anlamda ITB Fuarı, belki tarihinde ilk kez kendisi dışında da çok önemli bir işlev gördü.

 

ITB, greve böyle bir etki yaparken, grevin de ITB`ye etkileri oldu. Metro ve otobüsler çalışmayınca herkes taksilere hücum etti. Ama Berlin`de böyle bir hücuma karşılık verebilecek sayıda taksi yoktu.

 

Dolayısıyla Berlin grevi, gerek profesyoneller gerekse halk günlerinde ziyaretçi sayısında düşüşe neden oldu.

 

Gelelim ITB Berlin Fuar`nda Türkiye`nin durumuna...

 

Türkiye standlarının olduğu 2/3 salonunun düzenlemesi iyiydi, katılımcılar da beğendi.

 

Schiller Theater`da düzenlenen gece de güzeldi, ama haklı eleştiriler de vardı.

 

Bu eleştirilerin ortak noktası ise gösteri devam ederken salonu terkedip fuayeye çıkan Nina Öger’ìn tepkisi idi. Nina Öger, "Gecenin adı Türkiye`nin renkleri ama sergilenen şey Türkiye değil" diyordu.

 

Bakanlık gecede belki kendince Türkiye`nin batılı yüzünü sergilemek istemişti. Ama orada ipin ucu kaçmış, en Türkiye olan, Türkiye rengi ve kokusu olan şeyler bile orada Türkiye değildi. Devlet Opera ve Bale Sanatçılarının hazırladığı modern danslar iyiydi. Ama hiç olmazsa Fırat Türküsü gibi bir parça okunurken dansçılar bale kıyafetleri yerine  Türkiye’ye uygun yerel giysiler kullanabilirlerdi.

 

Neyse ki gece, izleyicileri adım adım hareketlendirip zirveye çıkararak bitiren bir perküsyon şov konseri ile sona erdi.

 

Bakan Ertuğrul Günay bir gün önce katıldığı Suudi Arabistan`daki festivalden dönüşünde deyim yerindeyse ayağının tozuyla düzenlenen basın toplantısında Türkiye`nin bütün ülkeler, özellikle Almanlar için sunabileceği daha bir çok ürün ve destinasyon-bölge olduğunu belirterek buna örnek olarak da bu yıl St. Paul yılı ilan edilen Mersin’i gösterdi. Ama Bakanın herkesi görüp tanımaya çağırdığı Mersin ile ilgili olarak ITB`de tek bir afiş ya da herhangi bir şey yapılmamıştı.

 

Bu durum Mersinlilerin haklı tepkilerine neden oldu. Bakanlık St. Paul yılı için bir şey yapmadığı gibi Mersin’e stand da verilmemişti. Ama başında Numan Olcar’ın bulunduğu Mersin komitesi, hemen orada duruma müdahale ederek kendi yöntem ve olanaklarıyla bir Mersin köşesi oluşturdular. Fuar süresince de en aktif olan Mersinli’lerdi.

 

ITB`nin Berlin`deki grev dışında dikkat çeken bir başka noktası da, ne Türkiye ne de başka bir yerde, sınırötesi harekatın sorulmamasıydı. Daha kısa süre öncesine kadar, sınırötesi gibi büyük bir olay değil, küçük olaylarda bile ne kıyametler kopartıldığı anımsanacak olursa, ITB`de kimsenin Türkiye`nin Irak’ın kuzeyine yaptığı harekatı gündeme getirmemesi önemli olduğu gibi bunun nedenleri üzerinde de durmak gerekir.

 

İşte tam bu noktada yazının başlığında neden ‘Sagolasın Rusya’ dediğimizi anlamak ve bunu biraz daha açmak gerekecek.

 

Bunu da bir sonraki yazıda ve Moskova MITT Fuarı ardından yapacağız.

 


09-03-2008 17:20

(Paylaşmak için önce 'Beğen'i tıklayınız.)
 
 
Kullanıcı Yorumları
Bu habere henüz yorum yapılmamıştır.

Yazıya Yorum Gönder
Başlık:
 
İsim yada Rumuz:
 
E-Posta:
     
Yorum:
 
Bunları Okudunuz mu?
Diğer Haberler
Yorumlar