17.06.2019
Kullanıcı Adı:   Şifre:   Beni Hatırla

Yeni Üye  |  Şifremi Unuttum

Yazarlar - YAVUZ ATAÇ
YUMUŞAK KARNIMIZ SADECE YAKIT FİYATLARI MI ?


Yavuz Ataç*

Öncelikle ABD’de mortgage sistemi ile konut sektöründen başlayarak dünyaya yayılan ve diğer sektörleri de tesir altına almaya başlayan küresel kriz, maalesef Turizm pazarında’ da etkisini göstermeye başlamıştır.

 

Hollanda Seyahat Acenteleri Birliği ANVR/GfK ‘nin25 Kasım itibariyle yaptırdığı araştırmaya göre Kış sezonuna yönelik genel rezervasyonlarda yüzde 14, Akdeniz çanağında yüzde 21 ve Türkiye’ye yönelik satışlarda ise yüzde 43’lük bir azalma olduğunu açıklamıştır.

 

Araştırmada dikkati çeken bir başka nokta ise Hollandalı'ların uçak ile tatil yerine araba ile seyahate yönelmesidir (alınan rezervasyonların yüzde 40’lık bölümü uçak, buna mukabil yüzde 47 araba ile yapılmıştır).

 

Tatilcilerin artık harcamalarında daha da dikkatli oldukları ve bu yüzden şimdilik beklemeye geçmiş oldukları varsayılmaktadır. Beklentiler ise Aralık’ta çıkacak Yaz Sezonu Katalogları ile birlikte Ocak ayı Utrecht Turizm Fuarı’nın ardından rezervasyonların tekrar harekat kazanacağı şeklindedir.

 

Bu düşünce doğal olarak tur operatörleri ve destinasyon’dakilerin kısa vadeli satışlara yönelik beklentileri artıracaktır. Ama ne yazık ki kazın ayağı öyle değil, çünkü gelecek dönemde “Yumuşak karnımız” geçen yıl yükselen yakıt fiyatları olacağı ortaya çıkmıştır.

 

Türk bayraklı havayolu şirketlerinin kış sezonu koltuk fiyatlarına “yükselen yakıt fiyatlarını öne sürerek” yapmış oldukları yüzde 25’lere varan artışlar, zaten kış sezonun Türkiye açısından iyi geçmeyeceğinin işaretlerini vermiş idi.

 

Şu ana kadar Petrol fiyatlarında yaşanan düşüş, henüz yerli havayollarının koltuk fiyatlarına eklediği yakıt harçlarına nedense ülkemizde yansımadı. Tamam uçak şirketleri yakıt fiyatlarını bir önceki ayın ortalamasına göre ödüyor ama üzerinden üç ay geçmiş olmasına rağmen hala yüksek fiyattan yakıt alan şirketler var mı acaba ? Yoksa bizim bilmediğimiz başka şeyler mi var ?

 

Her ne kadar ülkemizde belli bir kesim hala “Tatil alışkanlığı kriz dinlemez” gibi görüşler ortaya sürse de, yaşanan bu gelişmeler özellikle Türkiye’ye yolcu gönderen Tur operatörlerini önümüzdeki Yaz sezonu için daha temkinli olmaya itmiştir.

 

Dileğimiz kış sezonu yaşanan olumsuzlukların, önümüzdeki yaz dönemine yansımaması şeklindedir. Eğer 2009 Yaz sezonu da “kısa vadeli satışlarla”

şekillenecek ise bizleri zor günler ve uykusuz geceler beklemektedir, son

dakika satışları artı sorunları da beraber getirecektir.

 

Türk havayolu şirketleri ise krizi fırsata çevirmek için nasıl olsa ellerindeki uçakları Asya ve Afrika ülkelerine vermeye devam ederler.

 

Bu arada düşürülmeyen yakıt fiyatları aklıma “Bakkal ölenin borcunu, diriye ödettirirmiş” atasözünü getirmedi de değil ! 

 


*Destination Turkey/Oad Reizen


28-11-2008 09:35
Önceki Yazıları
SARAYDAN KIZ KAÇIRMA HİKAYESİ
10-02-2019 21:30 | 2 Yorum | Yorumlar
TURİZMDE SORUN SADECE FİYAT MI ?
02-03-2018 18:02 | 1 Yorum | Yorumlar

(Paylaşmak için önce 'Beğen'i tıklayınız.)
 
 
Kullanıcı Yorumları
Bu habere henüz yorum yapılmamıştır.

Yazıya Yorum Gönder
Başlık:
 
İsim yada Rumuz:
 
E-Posta:
     
Yorum:
 
Diğer Haberler
Yorumlar