19.10.2018
Kullanıcı Adı:   Şifre:   Beni Hatırla

Yeni Üye  |  Şifremi Unuttum

Haber Ara
Günün Yorumu
Fehmi KÖFTEOĞLU
Fehmi
KÖFTEOĞLU
Yazarlar

Gezinomi.com


UcakBileti.com Yurtiçi ve yurtdışı en ucuz uçak bileti seçenekleri ucakbileti.com adresinde.


Yazarlar - Serdar KARCILIOĞLU
TARİHE NOT DÜŞÜYORUM

 

 

Serdar Karcılıoğlu

Bodrum yangını...Yine ormanlarımız yeşilimiz bir gecede yandı kül oldu gitti. Ancak  bu kez yangının çıkış nedeni ne bir densizin cahilce arabasından fırlattığı bir sigara izmariti,  ne bir kuru ot üzerinde kırılmış bira şişesinin merceğe dönüşmüş cam kırığı, ne de bir sabotajdı. Suçlu bu kez çabucak yakalanıverdi; Suçlu ÇÖP’tü.

Aslında faciadan dönülen olgu geliyorum diyordu. Beni bu kez bastırdınız ama daha bu bir başlangıç bekleyin yakında on misli güçle tepenizdeyim tehdidini savuruyordu.

Yıllardır Bodrum’un, elektrik, yol, su, trafik, biyolojik arıtma sistemi ve halen VAHŞİ DEPOLAMA sistemi ile yürütülen ÇÖP sorununa dikkat çekerek, tüm bu altyapı sorunlarının çözümü için en az 2,5 milyar dolara ihtiyaç olduğunu anlatmaya çalışıyorum.

Bodrum Ankara’dan bakıldığında nüfusu 100 binin altında ilçe statüsünde bir turizm kasabası. Yani Sivas Temel Tepe ne ise kaldırın kasabasının başındaki, hiçbir zaman olamayan “turizmi” Bodrum da  o  işte!

Yani Devlet baba Sivas Temel Tepe’ye ne kadar bütçeden pay ayırıyorsa turizmci kardeş Bodrumu’na da onu ayırıyor.

En fazla 10 – 15 bin kış nüfusuna göre yapılmış yetersiz  ALT YAPI 100-150 bin kış, bir milyona yakın yaz nüfusuna ulaşıp yıllar önce S.O.S vermeye başlayınca, Mustafa Taşar döneminde fark edilen bu sorunun aşılması adına Yarımadayı “TURİZM BÖLGESİ”  ilan ederek bu statüyü aşmak ve S.O.S’a yanıt vermek adına başlatılan ve de Atilla Koç dönemi Kültür Turizm Bakanlığınca sonuçlandırılan bu girişimi tamamen sığ, yanlış ve salt muhalefet olmak adına alakası dahi olmadığına inandığım siyasi boyutunu ön plana çıkararak ortaya koydukları gerekçeleri ile Danıştay’a taşıyıp iptal ettirdikleri bu projeyi bu yangınla daha iyi anlamaya başlayacaklarını sanıyorum.

Yarımadada iki büyük vahşi depolama sistemine hizmet veren çöplük vardır, ikisi de ağzına kadar dolmuş dumanlar tütmektedir daha büyük METAN GAZI PATLAMALARI kapıdadır zaten dün akşam birisi binlerce ağacımızı yeşilimizi yakarak isyan etmedi ‘mi?

10-15 binlik nüfus için yapılmış derme çatma güya arıtma tesisleri oyuncak niteliğindedir, en son teknoloji ile donatılmış arıtma sistemleri ile yapılan turistik tesislere “KIRMIZI” hiçbir alt yapı sistemi olmadan “YEŞİL” ışık yakılarak yapılan yüz binlerce ikinci konutun atıkları doğaya ve denize akıtılmaktadır. ‘SALGIN HASTALIKLAR’ kapıdadır.

Su oldum olası yoktur yer altı stoklarda tükenmek üzeredir. Susuzluğun getireceği SALGIN HASTALIKLAR da kapıdadır.

 

Delik deşik olmuş dar ve yetersiz yollar her gün onlarca ölümlü trafik kazalarına neden olmakta Bodrum yaz aylarında trafikte İstanbul’u sollamış gitmektedir.
O daracık ve bozuk yollarda su tankerleri terörü ile olmayan “turizm” de bitmektedir.
Daha neleri sayalım ki?

 

En büyük getirisi Bodrum Yarımadasını ANAKENT statüsüne taşıyacak olan Turizm Bölge ilanını (Bkz.Güney Antalya Turizm Bölgesi ilanı yıl 1984) salt bir “plan yetkisi” , “bir siyasi iktidarın yandaşlarına peşkeş çekeceği  bir proje” “Cennet koylarının betonlaşacağı” olarak gören  ancak saflık zafiyeti çeken bu kişiler şimdi bir kez daha oturup düşünmelidirler.

Bodrum’un önüne konulan böyle büyük bir imkanı geri çevirmek için bakalım neler yapacağız. Bu paralar gelmedikçe, başka bir deyişle Yarımada bu statüye kavuşturulmadıkça Bodrum alt yapısına gerekli olan bu parayı ömrü billah rüyasında bile göremez.

Bodrum turizmde bir markadır! Bodrumda 12 ay turizm yapacağız diyen ve her fırsatta bunu dile getiren zihniyetler için yukarıdakileri tarihe not düşüyorum.
Sevgi ile kalın.


27-07-2009 09:21

(Paylaşmak için önce 'Beğen'i tıklayınız.)
 
 
Kullanıcı Yorumları
Bu habere henüz yorum yapılmamıştır.

Yazıya Yorum Gönder
Başlık:
 
İsim yada Rumuz:
 
E-Posta:
     
Yorum:
 
Bunları Okudunuz mu?
Diğer Haberler
Yorumlar