22.07.2019
Kullanıcı Adı:   Şifre:   Beni Hatırla

Yeni Üye  |  Şifremi Unuttum

Yazarlar - Erdal ÇELİK
İLÇE ŞEHİR ALANYA

 

Erdal Çelik

 

Ulusal Turizm Kamuoyu ve Siyaset Kamuoyu’nun son dönemde dikkatle incelemeye aldığı  bir ‘ilçe-şehir konumu’nda olan yer neresi diye sorsak?... ‘Memleket gündeminden kendini soyutlamamış’ olan herkesin cevabı; şüphesiz Alanya olur.

 

Hızla büyüyen, giderek kalabalıklaşan kent yaşamı, haklı olarak, bazı sorunları da beraberinde getirip Alanyalı yöneticilerin önündeki masada yerini aldığı doğrudur. Aşılamayacak engel ve çözülemeyecek sorun yoktur, sadece biraz zaman alır. İnancıma göre Alanyalı bu sabrı gösterecek medeniyette ve ortak akıldadır.

 

Adana, Mersin’e şöyle sahilden görerek gidelim diyen Afyonlu, Ankaralı da bu şehrin içinden geçerken kentin ne kadar büyüdüğü ve genişlemekte olduğunu anlıyor. Alanya Gelecek Vizyonu, iyi bir yolda, olumlu biçimde gelişip devam etmektedir.

 

Sanatsız bir yer şehir olur mu? diyebileceklere cevap niteliğinde hizmete girecek olan Alanya Belediyesi Güzel Sanatlar Akademisi (Konservatuar), Marka Şehir Yönetimi ve imajına önemli katkılar sağlayacaktır. Çok değil, bir hafta önce, Ulusal Medyada gösterilen TV dizileri ve adından söz ettiren son dönemin önemli film yapıtlarında oyuncu ve baş aktör olmuş “tiyatro ve sinema sanatçılarını konuk eden Alanya”, kurulacak olan sanat akademisinde, her biri dalında marka olup belirli bir birikim ve saygınlığa erişmiş olan bu ziyaretçilerini, bu akademide eğitmen olarak görevlendirme niyeti  çok önemli bir proje olup, sanat ve kültürel olayları takip etmeyen yurttaşlarımızca belki  önemsenmeyecektir ama kent yönetimi bakımından, bu durum oldukça ciddiye alınacak önemli bir durumdur ve bu sebepten ötürü  Mahalli ve İdari yöneticileri tebrik etmekten başka bir  seçeneğimiz yoktur.

 

Alanya “çevre yolu” projesi ve “ katı çöp” projeleri kentin geleceği adına son derece önemli projeler olup,”havalimanına kavuşacak “ olan Alanya’nın önü  iktidarının desteği ile açık ve aydınlık gözükmektedir.  Son yerel seçimlerde Antalya da şok bir yenilgi alan iktidar partisi Antalyalı'ya bir mesaj veriyor olabilir. Bence bu durumdan Alanyalı olumlu bir sonuç çıkarmalı ve önüne bakmalıdır. Yerel Yönetimlerde ve yöneticilerde particilik yapılmasına sıcak bakmayan bir anlayışla Sipahıoğlu’nun  parti değiştirmesi ve hükümet partisi çatısı altında “Belediyecilik Hizmeti” ve “Belediye Başkanlığı” yapmaya devam etmesini olumlu bulan birisi olarak, Sayın Başkan Sipahıoglu’nun Türkiye de en fazla 10 yerel yöneticiye nasip olan “uzun dönemdir belediye başkanlığı yapma birikimi ve deneyimlerinden Alanyalı bu dönem, egolardan ve kısır çekişmelerden uzak durarak en iyi şekilde faydalanmalıdır.

 

Çocukluğumuzun güzel Alanya’sı bunu hak ediyor. Unutmayalım ki Antalya da turizmin ilk ciddi hareketi bundan 30 sene önce Alanya’da başlamıştır. Çeşitli nedenlerle, tabi Antalya il olma avantajını da  kullanarak, sonradan yakın  “bölgelerinin de devreye girmesi” ile bir süre oda kahvaltı satışta haklı olarak ayak diremesinde kaybettiği zaman, Alanya-Antalya yolunun  uzun süre yapılamaması nedeniyle beklenen o hızlı moda ve yükseliş trendini yakalayamamıştır ama Alanya’nın turizm mayası iyidir.

 

Kentin kış turizmini canlandıran en önemli unsur olan yolcu gemileri ile gelen turistlerin yanı sıra Alanya’da yaşayan, burada ev almış yabancıların yakın akraba eş ve çocuklarının da kış aylarında yapacağı ziyaretleri göz önünde bulundurursak, Gazipaşa havalimanının devreye girmesinden sonra ölü sezon diye adlandırılan Kasım – Mart periyodunda  devam edecek olan  uçuşlar ile Alanyalı esnaf, otelci ve ona bağlı yan sektörlerin gelecekte daha müreffeh günleri olacağına inancım yüksektir.

 

Goldcity Turizm Komplesi’nin yapımını sürdürdüğü ve yakın gelecekte Türk sporu ve spor turizminin hizmetine sunacağı  Gold Spor Kompleksi benzeri ilave yatırımlar ile spor turizminden önemli pay alan Belek, Lara ve Side gibi Alanya da bu alanda kendini geliştirip, adı geçen turizm gelirlerinden kent olarak payına düşeni almalıdır.

 

Alanya beldelerindeki arıtma problemleri mutlaka ilgili belediyeler ve Anakent Alanya Belediyesi’nin gözetimi ve yol göstericiliği eşliğinde sorunsuz olarak işlemeye ve geliştirilmeye devam ettirilmelidir ki denizimiz olmaz ise Alanya ne şehir olabilir ne de ilçe, köy, kasaba olurdu. O yüzden denizimizin ve denizinin kıymetini bilen yerel politikalar hiç bıkmadan inatla sürdürülmeli.

 

Bazı ilçeler vardır kendi başına bir şehirdirler.  İşte o ilçelerden biri Alanya’dır


31-08-2009 14:22
Önceki Yazıları
BEKLENTİLER
13-03-2019 19:23 | 8 Yorum | Yorumlar
DAVULUN SESİ YOK !
24-04-2017 14:39 | 7 Yorum | Yorumlar
2016 YILINA SON BAKIŞ
16-01-2017 10:29 | 6 Yorum | Yorumlar
2016'YA GEZ – GÖZ
26-11-2015 11:14 | 3 Yorum | Yorumlar
HOŞGELDİN 2014
06-01-2014 14:07 | 6 Yorum | Yorumlar
KALİTE HARİÇ HER ŞEY DAHİL !
18-08-2013 13:34 | 6 Yorum | Yorumlar
GÜNCEL TURİZM NOTLARI
18-03-2013 15:00 | 3 Yorum | Yorumlar
GARSON !..
14-08-2012 13:00 | 16 Yorum | Yorumlar
ORTAYA KARIŞIK !
15-02-2010 09:38 | Yorumlar

(Paylaşmak için önce 'Beğen'i tıklayınız.)
 
 
Kullanıcı Yorumları
Bu habere henüz yorum yapılmamıştır.

Yazıya Yorum Gönder
Başlık:
 
İsim yada Rumuz:
 
E-Posta:
     
Yorum:
 
Diğer Haberler
Yorumlar