17.06.2019
Kullanıcı Adı:   Şifre:   Beni Hatırla

Yeni Üye  |  Şifremi Unuttum

Yazarlar - ERKAN YAĞCI
DÜNYA TURİZM KONGRESİ'NİN ARDINDAN.... UNWTO GÖZLEMLERİ

 

Birleşmiş Milletler Dünya Turizm Örgütü (United Nation World Tourism Organization) UNWTO'nun 18. Genel Kurulu’nu 2. Dünya Savaşı'ndan bu güne kadar yaşanmamış en kötü ekonomik krizin ardından Kazakistan’ın başkenti Astana’da yapıyor.

Genel Kurul’a 112 ülkeden 400’e yakın delege katıldı. Toplantıya en çok ilgi gösteren ülkeler krizden daha fazla etkilenen ülkelerin delegasyonu olduğu dikkat çekti.

Açılışta yapılan konuşmalar ve sunulan bildiler ile dünya turizminin durumu anlatıldı. UNWTO verilerine göre dünya turizmi Ocak - Temmuz 2009 döneminde geçen yıla oranla yüzde 7 düşüş olmuş.
2009 yılı sonunda dünya turizminde yüzde 4 ile yüzde 6 arasında bir düşüş olabileceği öngörülüyor.
İ
lginç olan ise düşüşün yaşanmadığı, aksine yüzde 4 artış gösteren tek bölgenin Afrika olmasıydı. Bu artışın özellikle Güney Afrika ve Kenya sayesinde sağlandığı belirtildi.

Krizin bundan sonraki seyri konusunda iyimserlik vardı. 2010 yılının iyileşme yılı olacağı öngörülüyor.

Genel kurulda ayrıca iyileşme dönemine yönelik bir yol haritası açıklandı.
Toplantılarda konuşan kamu ve özel kesim sektör temsilcileri, bürokratlar ve bakanların hepsi turizm hareketinde yaşanan düşüşün çok uzun sürmeyeceği, alınan önlemlerle kısa sürede pazarda canlanmanın başlayacağını, iyimser fakat temkinli olunması gerektiğini söyledi.

Bu yılki Birleşmiş Milletler Dünya Turizm Örgütü Genel Kurulu’nun bir özelliği de yeni Genel Sekreterin seçilmesidir. Bunun için de zaten tek aday olan ve geçici olarak görevde bulunan Ürdün Doğumlu Taleb Rifai’nin daha şimdiden bu göreve getirildiği gözüyle bakıldı.

Özellikle Genel Kurulun yapıldığı ilk gün birçok ülkenin bakanı veya birinci yardımcısı genel kurulda sunum yapıp özellikle kriz döneminde turizm sektörüne yapılan teşvikleri açıkladılar. Şaşırtıcı olan hemen hemen tüm ülkelerin kriz paketi açıklamalarıdır. Paketlerin içerikleri vergi indirimi, tanıtım bütçelerin artırımı, kredilerin kolay sunumu ve ulaşılabilirliği, uzun vadeli krediler, tur operatörlerine boş koltuk desteği vb...

Dünya Turizm Örgütü’nde üzerinde durulan bir konu da özellikle kriz ortamında özel sektör ile kamu kesiminin yakın ilişki içerisinde olma zorunluluğu oldu.
Dünya Seyahat ve Turizm Konseyi (WTTC)’nin CEO'u Jean Claude Baumgarten da Genel Kurul’da söz alıp özellikle özel sektör ve kamu kesimin açık diyalog içerisinde olma zorunluluğu dile getirdi. Baumgarten, yakın diyaloğun krizin turizm etkilerini en aza indirip istihdamı arttıracak şekilde ülke refahına yardımcı olacağını söyledi.

Kazakistan ev sahibi olarak şaşırtıcı bir şekilde Genel Kurula hazırlanmıştı. Havalimanında kongre sarayı organizasyon problemsiz işliyor. Özellikle açılış seremonisi gerçekten güzel planlamıştı. Tabi bunda Kazakistan Turizm Bakanı ve Kazakistan Cumhurbaşkanı Nursultan Nazarbayev’in özel ilgisinin önemli bir rolü vardı. Açılışa Cumhurbaşkanı Nursultan Nazarbayev de katıldı. Halkı tarafından çok sevildiği ona karşı yapılan sevgi ve saygı gösterileri ile belli oluyordu.
Kazakistan Cumhurbaşkanı Nursultan Nzarbayev kongrenin özellikle Astana'da olmasını istemiş. Heralde, gerçekten burayı bir turzim şehri yapma yolunda ciddi adımları var.

UNWTO Genel Kurulu’nun yapıldığı Kazakistan’ın başkenti Astana, Dubai olma yolunda ilerliyor. Yapılan binalar, kongre merkezi vb yapılar birer mimari harikası. Bunda Türk başarılı inşaat sektörünün katısı da var.
UNWTO’nun 2011 yılı Genel Kurulu’nun yapılacağı ülke de belli oldu. Kore...
Kore Cumhuriyeti ikinci gün akşam verdiği resepsiyon ile adaylığını açıkladı.


07-10-2009 11:42

(Paylaşmak için önce 'Beğen'i tıklayınız.)
 
 
Kullanıcı Yorumları
Bu habere henüz yorum yapılmamıştır.

Yazıya Yorum Gönder
Başlık:
 
İsim yada Rumuz:
 
E-Posta:
     
Yorum:
 
Diğer Haberler
Yorumlar