17.06.2019
Kullanıcı Adı:   Şifre:   Beni Hatırla

Yeni Üye  |  Şifremi Unuttum

Yazarlar - Erdal ÇELİK
TURİZMDEN HAREKETLE, MİLLİ TAKIM HOCASI YERLİ Mİ, YABANCI MI OLSUN ?

Erdal Çelik

Bundan yirmi sene önce Uluslararası zincir otellerden birinde görev yaparken, otelde ihtiyaç duyulan hemen hemen tüm departman yöneticilerinin yabancı uyruklu, ithal yöneticilerden oluşmakta olduğunu, anımsayınca, bu gün henüz halen bir ismin atanmadığını bildiğimiz Türk Milli Futbol Takımı Hocasının yerli mi yabancı mı olsun sorusu aklıma geliverdi.

 

Buradan  hareketle, bulunduğumuz ortama, sektörümüze, spor adamları ve sporcularımıza, gençlere ve onların geleceğine bir ışık tutup geçmişimizden öğüt alarak “örneklemeler” ve “yönlendirmeler” de bulunmak isterim.

 

Yirmi yıl önce yerli ve yabancı turizm yatırımcıları için ibretle izlenip, taraflı tarafsız her kesim ve her kurum tarafından örnek alınan,rengi, dili, dini, mezhebi farklı insanları ağırlama evi ve hizmet sanatı atölyesi’nde birlikte çalıştığımız çok değerli, hanımefendi ve beyefendi insanlarla, aradan geçen yirmi yıl sonra bir araya geleceğimiz yaklaşık 60 – 70 kişiden oluşan, kimlerin nerelerde ve hangi sektörlerde ve hangi görevlerde yaşamlarını sürdürdüğünü gördüğüm /göreceğim/ topluluk içinde, 4 yada 5 Otel Genel Müdürü ismi sayıyor olabilmemin/olabilmemizin/ sebebi, bu gün, Türk Milli Futbol Takımı Hocası yerli mi yabancı mı olsun sorusuna 20 yıl sonra vereceğimiz cevabının içinde saklı.

 

Aynı dönemin bir başka uluslar arası zincir otelinde bir üst yönetimin ve departman müdürlerinin yerli diye adlandırılan T.C uyruklu meslektaşlarımızdan kurulu olduğunu hatırlıyorum. Departman yöneticilerini ve otel yönetimini “local management”  yani “yerli yönetim”den oluşturan ve adını vermekten çekinmeyeceğim bu otel RAMADA Antalya’dır.

 

Adı telafuz edilen bu otel; aradan geçen yirmi yıl içinde bu gün gelinen noktada, ülkemizin güzel otellerini yöneten, isimlerini sayabileceğimiz en az 13 – 14  tane Otel Genel Müdürünü sektöre kazandırmış bulunmaktadır. Bir diğerinde 3 yada 4. hadi diyelim 5. Fark % 50 nin üzerinde hatta % 65  gibi.

 

Bu yazıyı okuyan turizm gönüllüsü dostlarımız şahsımı, yabancı düşmanı, kendi milletine ve kendi insanına hayran bir dünya görüşüne sahip olduğumu lütfen algılamasınlar.

 

Yabancı bir süre sonra ülkesine döner ve gider. Ekonomi yönetiminde de böyle olmuyor mu? Hiç biri ülke menfaatleri konumuz olan ülke sporu veya ülke turizmi için uzun süre kalmamıştır.

 

Sporumuzun muhtelif branşlarındaki hocaları, sektörümüzün potansiyel yönetici adayları ve halihazırdaki mevcut yöneticileri gibi yabancı hocanın bize katacağı değer diye adlandırılan özelliklere sahip olup, konuya hakimdir ve fazlasına sahiptir.

 

Takip edenler ve konuya hakim olanlar bilir.  Bende öyle biliyorum. Fatih Terim’in dünyanın tanıdığı isimler olan, Derwal ve  Piontek’in talebesi olduğu, yerli ve yabancı spor kamu oyu tarafından bilinir. Türk Futbolu, yabancılardan alacağı dersi ve ihtiyaç duyduğu batı tarzı eğitimi almıştır. Bundan sonra, dünyaya açık, kendi gelişimini kendisi sağlamaya gönüllü, uyanık, aynı zamanda zeki, atılgan, gözü pek ve dünyada ne olup bitiyor diye izlemeye meraklı, oradakini alıp burada daha iyisini yapmaya sevdalı spor adamları ile spora hizmet eder ise ancak o şekilde gelecek kuşaklara bir şey bırakılabileceği inancına sahibim. Dünya üçüncülüğünü de Avrupa dördüncülünü de,güzide bir kulübü de “UEFA kupasını”  takımın başındaki yerli hocası ile elde eden Türkiye’nin lider yöneticileri bunu bilerek hareket etmelidirler.

Lider insan yol açar, Takımı ve yönettiği kurumu geleceğe hazırlar.

Bugünü düşünmez. Yarını ve yarınları düşünür. beş yıl, on yıl hatta yirmi yıl sonrasını düşünür.

 

 

Türkiye bu günkü konumu ile turizmde ve sporda ileri ülkeler konumuna gelmiştir. Turizmin ana unsuru olan oteller gibi, futbolumuzun ilerlemesinin altındaki ana unsurun kulüpler olduğunu bilerek, kulüplerimizin nasıl yönetildiği, hocalarının hangi şartlarda görev aldığı, yönetimlerin neyin peşinde koştuğu gerçeğini de bilmekte fayda vardır. Futbolumuzda, sürekli soyunma odasına giren kulüp başkanları, bu sene de küme düşmezsek seneye daha iyi oluruz diyen yönetim kurulları olduğu gibi, hepsinin benzerlerini otellerde de görmek mümkündür. Üç maçı ardı ardına kaybeden takımın hocasının işine son verildiği ligimizde kulüpler ve futbolun başarı için istikrarın şart olduğu gerçeğinin herkes tarafından biliniyor olduğunu biliyoruz. Fakat bu durum nedense uygulanmıyor olduğunu yorumlamakta zorlanıyorum.

Güzel Türkiye’min güzel insanları, güzel otelleri ve turizmine başarılar diliyorum.

Otel kulüp, turizm, futbol diyorum. Güzel olsun diyorum. Başarı olsun diyorum.

Birlik olsun. Dirlik olsun diyorum. Canım Türkiye’m


02-12-2009 11:07
Önceki Yazıları
BEKLENTİLER
13-03-2019 19:23 | 8 Yorum | Yorumlar
DAVULUN SESİ YOK !
24-04-2017 14:39 | 7 Yorum | Yorumlar
2016 YILINA SON BAKIŞ
16-01-2017 10:29 | 6 Yorum | Yorumlar
2016'YA GEZ – GÖZ
26-11-2015 11:14 | 3 Yorum | Yorumlar
HOŞGELDİN 2014
06-01-2014 14:07 | 6 Yorum | Yorumlar
KALİTE HARİÇ HER ŞEY DAHİL !
18-08-2013 13:34 | 6 Yorum | Yorumlar
GÜNCEL TURİZM NOTLARI
18-03-2013 15:00 | 3 Yorum | Yorumlar
GARSON !..
14-08-2012 13:00 | 16 Yorum | Yorumlar
ORTAYA KARIŞIK !
15-02-2010 09:38 | Yorumlar

(Paylaşmak için önce 'Beğen'i tıklayınız.)
 
 
Kullanıcı Yorumları
Bu habere henüz yorum yapılmamıştır.

Yazıya Yorum Gönder
Başlık:
 
İsim yada Rumuz:
 
E-Posta:
     
Yorum:
 
Diğer Haberler
Yorumlar