27.06.2019
Kullanıcı Adı:   Şifre:   Beni Hatırla

Yeni Üye  |  Şifremi Unuttum

Yazarlar - Erdal ÇELİK
İYİLER İZ BIRAKIR

Hepimiz içimizde zaman ayarlı bir “ölüm saati” ile dolaşıyoruz.

Vadesini ve duracağı vakti bilmediğimiz.

Günü geldiğinde her şeyin bir saniyede yok olup gidebileceği bilinci ile yaşamıyor muyuz hepimiz?

O zaman yaptıklarımızın ve yapacaklarımızın ne önemi var, madem ki öyle hiç bir şey yapmayalım deyip, yaşamda duraksamak ve her şeyin “su akar yolunu bulur” misali, kendiliğinden olacağını bekleyip durmakta olmaz. Hele otelcilik mesleğinde hiç olmaz.

Suyun arazi yapısına göre (mevcut sistem ya da düzen diyelim!) istemediğimiz yöne doğru akmasına göz göre göre müsaade etmek “varlığımız” ın sebebi değildir.

 

Türkiye’de şehir otelciliği olgusunu,eşsiz coğrafyamızın kültürü ve gelenekleri ile harmanlayıp kendine has konukseverliği ve güler yüz ile Amerikan ekolü dışına çıkartıp ilk geliştiren otelci Fikret EVLIYAGIL geride bıraktığımız yakın günlerde, tutku ile bağlandığı mesleğin gelişimi ve geçmişine ilişkin binlerce anılarını beraberinde götürerek yaşamını yitirdi.

 

Bu ayrılış turizm basınında haber niteliği olarak yer almasa da, eski Turizm Bakanı Bahattin Yücel tarafından küçükte olsa bir hatırlatma yazısı ile kaleme alınıp bilen, bilmeyen EVLIYAGIL’i tanıyan tanımayan herkes ile iletişim sağlandı.

 

Fikret EVLİYAGİL’in mekanı cennet olsun. Sevgili eşi Nur hanıma da sabır ve rahmet dileriz.


İnsanların önüne geçemedikleri tek metafizik duygularından birisidir ölüm. Başkalarına kötülük yapmayı seven münafıklar daha mı çok yaşar? bilmiyorum

Bu sorunun cevabını veremem ama son derece iyi yetişmiş ve kendisi gibi birçok iyi insan ve  iyi otel yöneticisi yetiştirmiş  EVLIYAGİL, iyi insanlar iz bırakır sözünün tam anlamını yaşatmaktadır. Merhumun hata yapan yöneticilerini uyarması ile onlara kendilerini geliştirip düzeltmelerine olanak verip, başarılı yöneticilerini de takdir edip onlara sahiplenme duygusunun yüksek ve zengin olduğunu biliyorum. İyi bir otel yöneticinin arkasından, çalıştığı kuruma ve sektöre yaptığı hizmetlerle iyi olarak anılması, üzerinde yaşadığımız bu dünyanın ne kadar güzel bir gerçeğidir değil mi?

Bir otel işletmesinde taraflı tarafsız her kesimin ve tüm personelin sevgisini kazanmış olmak o işletme adına çerçeve içine alınıp saklanacak en büyük onur belgesidir.


Bu gün Tanıdığımız iyi ve vicdan sahibi, Türkiye’de şehir otelciliği denilen İstanbul ve Ankara otelciliği tarifini sahillere taşıyan sonra onları geliştirip ihtiyaçlara göre değiştiren ve mayası merhum EVLIYAGIL ekolünden gelen insanlar var. İnşallah onlar daha da uzun yaşayıp sektörümüze hizmet etmeye devam ederler.

Kötü diye nitelendirebileceğimiz insanlardaki vahşi bir içgüdünün ya da başkalarının felâketini ve onların başarısızlıklarını dört gözle bekleyip bunun şehvetinin bir yaşam motoru olduğunu asla onaylamayan nezaket, zerafet, insan ve otelci anlayışının kurucu üye misali temsilcilerinden olan EVLIYAGIL’i  idol olarak almış ustaların yanında çıraklık yapmış, genç kuşak diye adlandırılan bir otel yöneticisi olarak, salgın hastalıklar, yokluk, sigara ve yağ kuyrukları, terör, anarşi ve yasaklar arasında otelcilik mesleğinin gelişimi için çaba sarf eden, belirli dönemlerde siyasi otoriteye klavuz olup, ülke gündemini belirleyen Taksim meydanının gastronomi ve otelcilik hizmetleri ile çağdaş ve uygar bir meydana dönüşmesinde büyük katkısı olan hepimizin mutlaka bildiği ETAP  otelinin otel olması yönünde, tarif edilmesi kolay olmayan büyük otelci vizyonunu geride bırakıp aramızdan ayrıldı.

 

Merhum Fikret EVLİYAGİL’e tekrar tekrar mekanının cennet olmasını diliyoruz. 

Gerçek bir beyefendi olan merhumun gülüşleri bulut arasından çıkan güneş gibiydi. Gözleri ile gülen adam, yaptıkların ve uygulamaların ile bir çok kurum ve kuruluşlara örnek olduğun kadar yüzlerce, insana ilham ve idol oldun. Allah senden razı olsun.


22-12-2009 12:43
Önceki Yazıları
BEKLENTİLER
13-03-2019 19:23 | 8 Yorum | Yorumlar
DAVULUN SESİ YOK !
24-04-2017 14:39 | 7 Yorum | Yorumlar
2016 YILINA SON BAKIŞ
16-01-2017 10:29 | 6 Yorum | Yorumlar
2016'YA GEZ – GÖZ
26-11-2015 11:14 | 3 Yorum | Yorumlar
HOŞGELDİN 2014
06-01-2014 14:07 | 6 Yorum | Yorumlar
KALİTE HARİÇ HER ŞEY DAHİL !
18-08-2013 13:34 | 6 Yorum | Yorumlar
GÜNCEL TURİZM NOTLARI
18-03-2013 15:00 | 3 Yorum | Yorumlar
GARSON !..
14-08-2012 13:00 | 16 Yorum | Yorumlar
ORTAYA KARIŞIK !
15-02-2010 09:38 | Yorumlar

(Paylaşmak için önce 'Beğen'i tıklayınız.)
 
 
Kullanıcı Yorumları
Bu habere henüz yorum yapılmamıştır.

Yazıya Yorum Gönder
Başlık:
 
İsim yada Rumuz:
 
E-Posta:
     
Yorum:
 
Bunları Okudunuz mu?
Diğer Haberler
Yorumlar