27.06.2019
Kullanıcı Adı:   Şifre:   Beni Hatırla

Yeni Üye  |  Şifremi Unuttum

Yazarlar - Erdal ÇELİK
KALEM, KİBRİT, TİRBİŞON ve GARSON

Her sabah yeni bir gün doğarken,
Bir gün de eksilir ömürden;
Her şafak bir hırsız gibidir
Elinde bir fenerle gelen.

Yukarıdaki Ömer HAYYAM dizeleri ile, “şarap” içicilerine ve tutkunlarına seslenmek değil,bir Restoran yada benzeri alanda Çalışan  servis görevlileri tarafından,şarabın açılıp servis edilmesi için ihtiyaç duyulan “açacağın” beraberinde “kalem,kibrit” bir de mümkün ise bir beyaz mendilin “her daim” cepte taşındığı günlerden günümüze gelinen noktaya bir ışık tutmaktır asıl amacım.

….

 

“Ulus Devlet” alt yapısı İnönü ile sağlamlaştırılan, Menderes ile şehirleşen, Demirel ile sanayileşen, Özal ile dünyaya açılan, şimdilerde “Araplaşıyor ” denilen dört bir yanı denizlerle çevrili, gördüklerim arasında daha iyi olanını tanıyamadığım “güzel vatan” Türkiye’nin “modern pencere”si “turizm”in otelleri ve muhtelif şehirlerindeki güzel restoranlarında çalışan “gastronomi uzmanı” ve  “hizmet sanatçısı” larının bir diğer adıdır GARSON.

 

İşi gereği Fizik, matematik, din kültürü, uluslar arası ilişkiler ve lisan bilir.

 

Ulusal bir kanaldan başka bir kanala  transfer olan Ezel dizisindeki Dayı misali; Ne gerek var,eli tabak tutsun yeter kardeş ! diyen “uzman” ve “bir bilen” dostlarımıza cevap; Bir ana yemek tabağının çapı veya masanın yerden yüksekliğini bilmek fizik kuralı, servis edilen ürünlerin eder toplamını hesaplamanın matematik kuralı,hizmet ettiği insanın hangi ülke vatandaşı olduğunu biliyor ise o ülkenin dini inançlarını bilmek,din kültürü,diplomatik bir tavırla,kendi ülkesinin tarihini ve özelliklerini anlatan duruş sergileme,uluslar arası ilişki değimlidir?

Kalemin yerine dijital göstergeli dokunmatik ekranlı el terminallerinin devreye girdiği, kapalı mekanlardaki sigara içme yasağı nedeniyle “kibrit”e de otomatikman gereksinim duyulmadığı, şaraplarında fıçılardan ve makinelerden alınıp bardağa veya sürahi benzeri karaflara doldurulup, servis edilmeye başlandığı “günümüz turizminin otelleri” ve şehirlerdeki yeme içme mekanlarında, bir GARSON un, yazı başlığına konu olan “kalem, kibrit ve tirbişon” a olan ihtiyacından uzaklaştığını görmekten umutsuz ve mutsuz mu olalım? HAYIR !!!   Bence, her şey teknolojik destekleri de arkasına alarak olumlu yönde gelişiyor. Umutsuz ve mutsuz olmamıza gerek yok görüşündeyim.

Ömer HAYYAM ile özleşen ve onun güzel şiirlerine konu olan şarap mevzu olunca aklıma, saz çalıp türkü söyleyen,”şarabın her şeyini biliyorum, sadece tadını bilmiyorum” diye söyleyen Abdüllatif Şener geliyor.  Bir şeyin “her şeyi” ni bilmek güzel bir duygudur. Şarap Hakkında her şey, üzüm kalitesi, üzümün yetiştiği iklim ve bölge,fıçıların ağaç cinsi vb. bilmek yetmez, şişelerin Mantar çeşitleri ve o mantarları açan Tirbişon hakkında da her şeyi bilmek gerekir ?

 

Çatal arkası ile de aynı işi görebileceğim şu burgulu alet değimli o ? Tirbişon.

 

Orijinal adı Fransızca tire-buchon olan kimine göre sert plastik, kimine göre paslanmaz çelik olan “burgulu,ilave küçük çakısı olan alet” mi yoksa ?

 

Evet. Orijinal adı tire-buchon olan Fransızcadan gelen bu yabancı kelimenin bizdeki adı “şarap açaçağı”dır. O olmadan ayakkabısız futbol oynamak gibidir Garsonluk. Keyif vermez.

 

Bir futbolcu için nasıl önemli ise bir ayakkabı.. Garson içinde o ölçüde önemlidir tirbişon.

 

Futbolda “altın ayakkabı” ödülleri var ise,bizde de “altın tirbişon” ödülü olmaz mı deyip Akdeniz Otellerindeki Garsonları “Altın Tirbişon Yarışması” adı altında yarıştırıp,mesleki gelişime ve aynı mesleği yapan insanların kaynaşmasına yardımcı olan örnek çalışmaları ile  (Yiyecek İçecek Yöneticileri Derneği) YİYDER’i çabalarından ötürü tebrik ederiz.

 

 

 


21-01-2010 15:01
Önceki Yazıları
BEKLENTİLER
13-03-2019 19:23 | 8 Yorum | Yorumlar
DAVULUN SESİ YOK !
24-04-2017 14:39 | 7 Yorum | Yorumlar
2016 YILINA SON BAKIŞ
16-01-2017 10:29 | 6 Yorum | Yorumlar
2016'YA GEZ – GÖZ
26-11-2015 11:14 | 3 Yorum | Yorumlar
HOŞGELDİN 2014
06-01-2014 14:07 | 6 Yorum | Yorumlar
KALİTE HARİÇ HER ŞEY DAHİL !
18-08-2013 13:34 | 6 Yorum | Yorumlar
GÜNCEL TURİZM NOTLARI
18-03-2013 15:00 | 3 Yorum | Yorumlar
GARSON !..
14-08-2012 13:00 | 16 Yorum | Yorumlar
ORTAYA KARIŞIK !
15-02-2010 09:38 | Yorumlar

(Paylaşmak için önce 'Beğen'i tıklayınız.)
 
 
Kullanıcı Yorumları
Bu habere henüz yorum yapılmamıştır.

Yazıya Yorum Gönder
Başlık:
 
İsim yada Rumuz:
 
E-Posta:
     
Yorum:
 
Bunları Okudunuz mu?
Diğer Haberler
Yorumlar