27.06.2019
Kullanıcı Adı:   Şifre:   Beni Hatırla

Yeni Üye  |  Şifremi Unuttum

Yazarlar - Erdal ÇELİK
ORTAYA KARIŞIK !

Erdal Çelik

 

Türk Tiyatrosuna hizmet etmede 50.yılını kutlayan Müjdat GEZEN in yetiştirdiği tiyatrocular ve tiyatroya katkılarını görünce, turizm sektöründe de, değerli duayen otel yöneticilerinin yetiştirdiği, lideri olduğu otel organizasyonu içinden çıkarıp, sektöre sunduğu otel yöneticileri var mıdır, var ise kaç kişi yada kurum?  diye bir araştırma yapılsa sonuç ne olur diye merak edenlerimiz az değildir.

 

Tırnaklarını boyayan, evini temizleyen gündelikçi hanımefendilere bile şarkı söyleten, makyözü, doktoru, kuaförünü müzik piyasasına kazandıran, taraflı tarafsız herkesin aynı soru, bir daha dünyaya onun gibi bir insan gelir mi? diye, sorduğu “saçı kısa aklı uzun”  egolarından uzak  olan “devlet sanatçısı” Sezen AKSU ya ne demeli ?

 

50 yıl, bölge ve “sağlıklı insan vücudu şartları” nı dikkate alır isek, bir insan yaşamının yarısından fazlasıdır. Doğusu başta olmak üzere Karadeniz de ortalama, ölüm yaşlarının 90-95 yer yer 100 yaşını geçenlere rastlandığını  dikkate alır isek 50 yıl az olabilir ama sıcak iklimlerdeki, rutubet ve yüksek nem oranları yada çeşitli hastalıklar yüzünden 60 – 65 yaşlarında ebediyete erenler için uzun bir zamandır 50 yıl.

 

Turizm sektöründe profesyonel olarak hizmet eden ve halen aktif bir biçimde 50.yılını kutlayan bir duayeni ne okudum ne de duydum. 20 yıldır Kemer Ulusoy Club da görev yapan, İstanbul beyefendisi Ersin ÖZGÜNDOĞDU’nun, başta HILTON olmak üzere, daha önceki deneyim ve hizmetlerini hesaba katar isek 40 tan 50. yıla (rekora) doğru giden, ders alınacak, bir örneğini görebiliriz.

 

20 Yıldır Teknik Direktörlük yapan, Türk futbolundan “korkuyu çıkarıp atan vizyonu” ile bir model olan Fatih TERİM in futbol camiasına kazandırdığı antrenörlerin sayısı önemsenmeyecek kadar da az değildir mesela.

 

Acaba, sektörümüz Turizm Camiasının “orta direği oteller” de durum nasıldır, sorusunda benim aklıma ilk olarak : “15 yılı aşkın bir süre İstanbul, Ankara ve Antalya DEDEMAN Otellerine hizmet eden Kaya ÖZTOPRAK ve RAMADA Antalya markası ile Selahattin SAKILICA beyefendinin yetiştirdiği otel yöneticilerinin sayıları az değildir.” geliyor.

Ahmet İLLEZ ve Edip SOYAK da bu alanda üst sıralardadır.

 

Tabi bu değerlendirmelerim, 20 yıllık süreyi kapsayan ve sahil otelciliği diye adlandırılan metropol otellerinden uzak bir değerlendirmeye göre ele alınmalıdır.

 

Seyahat Acentaları  alanında,  Müjdat GEZEN ve Sezen AKSU yu “bir marka” ve “birer kurum” olarak ele alır isek, onların yerine koyabileceğimiz tek kurum şüphesiz Pamfilya Tourism’dir. Yönetim Kurulu Başkanının, o nasıl bir nezaketidir? nasıl bir “iyi insan olma tarifi”dir ? birlikte çalıştığı insanların her zaman daha iyi yerlere gelmesini istemede nasıl bir egodur bilinmez ama, bildiğim, Marmaris, Bodrum, Antalya ve Alanya başta olmak üzere, Pamfilya Tourism de edindikleri tecrübe ve çevre, değerli firma sahibinin de eğitici yaklaşımları ile kendi Seyahat Acentalarını kurmuş en az 6 – 7   başarılı turizmci isimi vardır.

 

Şehzadelerin hızla arttığı, hiçbir şeyin Sultan Süleyman’a  kalmadığı “ve kalmayacak olan” bu dünyada, bizden sonra gelenlere bir olgu,her zaman “iyi anılar” ve “iyi hatırlanmalar” bırakmak değimlidir asıl amaç.

 

Hızla büyüyen, bu gün dünyanın 16. büyük ekonomisine sahip Türkiye, önümüzdeki on sene içinde dünyanın ilk on ekonomisi içinde olacağını söylesem, bir çok kişi ve kurum,ekonomi profesörümü sün,nerden biliyorsun? sorusunda haklı. 20 yıldan beri“dünyayı, çevreyi ve bulunduğu ortamı sorgulayan” bir Turizm gönüllüsü olarak benim ön görüm budur.

 

Dünyadaki eksen kaymasına paralel olarak, önümüzdeki on senenin,dünya ekonomisinin ilk 10’u içinde iki büyük İslam ülkesi olacağını bazı uzmanlar da söylüyor,bu İslam ülkelerden birisinin Türkiye olacağını ve bunun gerçekleşebileceğine inanıyorum.

 

Bir toplum yada ülke için doğrumudur, iç ve dış politikalarda hangi sonuçları getirir bilinmez ama bir birey yada kurum için,”büyüdükçe, küçülmesini bilmek” erdemdir.

 

Orkestra şeflerinin, kalabalığa yüzünü değil, arkasını döndüğü doğrudur fakat,asıl amacı yüzü dönük olan  müzisyenleri yönetmekten öte,sırtını döndüğü o büyük kalabalığı mutlu etmektir.

 

Ulusal Kanallarımızdan birisinde haber olan,”Türkiye’nin Avrupada ki tek güçlü yerli turizm markası”nın tepe yöneticisi,hemen hemen her kesimin tanıdığı “Antalya’da bir turizmci doğum gününde,doğum günü süprizi olarak çok sevdiği değerli sanatçı Edip AKBAYRAM kapıdan içeri girince,gözyaşlarını tutamadı” haberi ile “ana habere konu” olan o büyük ustanın  “büyüde babam büyü”  şarkısı ile tüm duayenlere,sektöre hizmet etmeye devam eden herkese, gençlere,üniversitelilere “merhaba yarın” deyip,“ortaya karışık” yazıma sabrınız için teşekkür ederim.


15-02-2010 09:38
Önceki Yazıları
BEKLENTİLER
13-03-2019 19:23 | 8 Yorum | Yorumlar
DAVULUN SESİ YOK !
24-04-2017 14:39 | 7 Yorum | Yorumlar
2016 YILINA SON BAKIŞ
16-01-2017 10:29 | 6 Yorum | Yorumlar
2016'YA GEZ – GÖZ
26-11-2015 11:14 | 3 Yorum | Yorumlar
HOŞGELDİN 2014
06-01-2014 14:07 | 6 Yorum | Yorumlar
KALİTE HARİÇ HER ŞEY DAHİL !
18-08-2013 13:34 | 6 Yorum | Yorumlar
GÜNCEL TURİZM NOTLARI
18-03-2013 15:00 | 3 Yorum | Yorumlar
GARSON !..
14-08-2012 13:00 | 16 Yorum | Yorumlar

(Paylaşmak için önce 'Beğen'i tıklayınız.)
 
 
Kullanıcı Yorumları
Bu habere henüz yorum yapılmamıştır.

Yazıya Yorum Gönder
Başlık:
 
İsim yada Rumuz:
 
E-Posta:
     
Yorum:
 
Bunları Okudunuz mu?
Diğer Haberler
Yorumlar