27.06.2019
Kullanıcı Adı:   Şifre:   Beni Hatırla

Yeni Üye  |  Şifremi Unuttum

Yazarlar - Erdal ÇELİK
OTELLERDE AĞIZ TADI

 

Erdal Çelik

 

Ağız tadı ile damak tadı arasındaki fark nedir? diye sorsak, yumurta mı tavuktan çıkar, tavuk  mu yumurtadan misali zor bir soru olur sanırım. 

 

Bir dönem gündelik siyasi literatürümüze bile giren “ağız tadı” nın yaşamda ve “satın alınan bir tatilde yiyecek ihtiyacımızın giderilmesi”nde ne kadar önemli olduğunu her turizm profesyoneli yada benzeri görevlerdeki sorumlular bilir.

 

Bir yiyeceğin yenilmesinde sırasındaki kişisel beğenimi desek, ne dersek diyelim ama her birimiz gastrolog olmasak da “ağız tadı” ile “damak tadı” arasındaki farkı ayırt edebiliriz.

 

Bir yiyeceği yer iken ağzımızın tadı bozulabilir ama damak tadımız bozulmaz. Fakat zamanla damak tadı değişir ve gelişir. Her iki tanım yani “ağız tadı”,”damak tadı” da doğuştan edinilmeyen, sonradan öğrenilen kazanımlardır.

 

Bu nedenle ben çocukken sevmediğim, hatta midemi bulandıran bazı yiyecekleri zamanla kabul eder ve sever hale geldim.  İşte bu durum damak zevkimizin değiştiği anlamına gelir. Çocuk iken damak tadı pek gelişkin olmaz ve o yüzden çocuklar genellikle yemek seçerler, genelde tek tip (yalnız hamur işi, yalnız et, yalnız tatlı gibi) beslenirler yerler ve, henüz karmaşık tatları algılayacak durumda değildirler. Büyüdükçe tat alma duyuları da gelişir, değişir, çeşitlenir, " olum ben bunu niye yemiyormuşum ki" mertebesine ulaştıklarında ise artık algıları açılır ve bunu damak tadı olarak değerlendirebiliriz.

 

Bizim konumuz ise “AĞIZ TADI” !!!  “OTELLERDE AĞIZ TADI”

 

Ülkemizin bu kadar değişik ve farklı lezzetleri, farklı tatları arasında ağırladığımız milyonlar ile telafuz ettiğimiz turistlerin, tatilleri boyunca en çok vakit geçirdikleri yer “OTELLER”de önemli olan şeyin “AĞIZ TADI” olduğu gerçeği, giderek daha güçlü bir biçimde ortaya çıkmaktadır.  Yapılan aksiyonlar ve çeşitli temalı gecelerde etnik yiyecek üretimleri ile konukların “damak tadı” na hitap ederek onların  “damak zevk” lerine önem veren işletmeler olsa da, yiyecek hizmetlerinde asıl önemli olanın  “ağız tadı” ve “kalite” olduğuna inanıyorum

 

Bu durum, dört elle sarıldığımız her şey dahil sistemi içinde en kuvvetli rekabet gücü olarak, turistlerin tatilleri için dikkat ettiği kriterler arasında birinci sıradaki özellik, kendilerine güven veren, kalite odaklı ve gideceği otelin yiyecek içecek hizmetlerindeki başarısına önem vererek tercihlerini yapmaya başladıkları hızla gözlenmektedir. Ve bu konu pazarlamada etkili mermi olarak kullanılmaktadır. Bu merminin gideceği yönü “gez” “göz” “arpacık” (sunum, lezzet, kalite)  bakmadan rast gele ateş eden otelin hedefini on iki den vurması zor olduğu gibi bazen kuru sıkıya çalışmaya da sebep olmaktadır.

 

Bir turizm konaklama işletmesinde,”ağız tadı” ile kazanılacak müşteri memnuniyeti sonuçlarının o işletmeyi nereye götüreceğini bilerek hareket eden kurum ve kuruluşlar ve o vizyona sahip çıkan lider özellikli yöneticilere sahip olanlar, pazarlama, marka oluşumu, saygınlık vb. bir çok alanlarda rakiplerine üstünlük sağladığı görülmektedir.

 

Turizm konaklama tesislerinde, etkin iletişim kurulup, müşteri kontaklarının etkili yapılarak, memnuniyetin en üst seviyede sağlanıp, kalitenin oluşumu tesis edilse de konu edilen “ağız tadı” nın  etkin bir şekilde sağlanamaması nedeniyle sonuçların moral bozucu olduğu da görülmektedir.

 

Böyle durumlarda, çevre ve doğa şartlarının yanı sıra,yatırımcının turizm vizyonu ve konuya hakim profesyonelin  iş başında olmaması da olumsuz sonuçları doğuran etkenlerden olarak görülebilir.

 

“Kalbe giden yol mideden geçer” sözünden hareketle, bir turizm konaklama işletmesinde, o işletmeyi ve o ülkeyi seçen turist “tatil alıcıları” nın midesine inen yiyeceklerin “ağız tadı” ile yenilebilir olmasına olan “hayat boyu inancım” ile, kar hırsı nedeniyle “ulusal turizm geleceği” ni tehdit eden merdiven altı üretim ve katkılı gıda peşinde koşan anlayışın tercih sebebi olmayacağı bir 2010 sezonu diliyorum.

 

Turizm sektörü için “AĞIZ TADI” ile bir sezon olsun.  

 


07-04-2010 08:36
Önceki Yazıları
BEKLENTİLER
13-03-2019 19:23 | 8 Yorum | Yorumlar
DAVULUN SESİ YOK !
24-04-2017 14:39 | 7 Yorum | Yorumlar
2016 YILINA SON BAKIŞ
16-01-2017 10:29 | 6 Yorum | Yorumlar
2016'YA GEZ – GÖZ
26-11-2015 11:14 | 3 Yorum | Yorumlar
HOŞGELDİN 2014
06-01-2014 14:07 | 6 Yorum | Yorumlar
KALİTE HARİÇ HER ŞEY DAHİL !
18-08-2013 13:34 | 6 Yorum | Yorumlar
GÜNCEL TURİZM NOTLARI
18-03-2013 15:00 | 3 Yorum | Yorumlar
GARSON !..
14-08-2012 13:00 | 16 Yorum | Yorumlar
ORTAYA KARIŞIK !
15-02-2010 09:38 | Yorumlar

(Paylaşmak için önce 'Beğen'i tıklayınız.)
 
 
Kullanıcı Yorumları
Bu habere henüz yorum yapılmamıştır.

Yazıya Yorum Gönder
Başlık:
 
İsim yada Rumuz:
 
E-Posta:
     
Yorum:
 
Bunları Okudunuz mu?
Diğer Haberler
Yorumlar