27.06.2019
Kullanıcı Adı:   Şifre:   Beni Hatırla

Yeni Üye  |  Şifremi Unuttum

Yazarlar - Erdal ÇELİK
TURİZM ÇALIŞANLARININ BAYRAM TADI

 

Erdal Çelik

Türkiye’nin dört bir yanındaki sahil  beldelerinde faaliyet gösteren ve milyonlarca turisti ağırlayan otellerin Ekim sonu kapanıp kış konumuna geçmesi, bayramın geleneksel tadı olan, toplumun her kesiminde  paylaşılan neşe, coşku ve sevinçlerin, turizm çalışanları üzerinde aynı etkiyi bıraktığını söyleyemeyiz.

 

Türkiye genelindeki, işletme belgeli toplam 2.600 küsuratlı turizm işletmesinin 794 ü Akdeniz de, 645 i de Ege de bulunmaktadır. Bunlara Akdeniz de 900 ün üzerinde,  Ege de ise 645 Belediye belgeli tesisleri ilave ettiğimiz zaman, Türkiye genelindeki Turizm işletmelerin % 70 nin bu iki bölgede toplandığını ve yığılmanın yine bu iki bölgede olduğunu görmemiz mümkündür. Bu yığılmanın uzantısı olarak “kışın işsizlik oranları” ndaki en fazla yükseliş de sahil kentlerinde görülmektedir.

 

Bu istatistiki bilgileri,siz değerli okuyucularım ile paylaşmamın nedeni şudur. Söz edilen  iki turizm bölgemizde  adı ve şekli  bilinen turizm: Ekim sonu gibi %80 oranında eksilip azalmaktadır. Tabiî ki bu eksilmeye paralel olarak otellerin kapanması da kaçınılmaz bir hal almaktadır. Meydana gelen bu olay karşısında,eskidendi o deyip, taşı toprağı altın olan şehir İstanbul,a gitmekten vaz geçip,  iş umudu ile turizm kentlerine göç eden ve o kentlerde “nüfusları önemsenmeyecek kadar az olmayan” turizm personelinin  işsiz kalmakta olduğunu hepimiz biliyoruz. Bu durum kış aylarındaki işsizlik oranını yükselttiği gibi, bir sonraki yıl, aynı turizm işletmelerinin, yeni personel arayışlarını, bulduğu yeni personelin çalışma sistemine uygunluğu vb. olumsuzlukların yanı sıra iş veriminin azalması, beraberinde maddi zararları da getirdiği bir gerçektir.

 

Turizm sektöründe kaçak personel çalıştırılmasının önüne geçmek için, ilgili birim ve meslek örgütleri tarafından, Turizm bakanlığı talebi ile İç İşleri Bakanlığı denetiminde yapılmakta olan çalışmaların ne kadar güzel ve başarılı olduğunu turizmle ilintisi olan her kurum ve kişi bilir ve görür ki devletimiz bu konuda kararlıdır ve sistemlidir. Ancak, Cumhuriyetimizin 100. yılına armağan edilen ve toplam 101 sayfadan oluşan  “Türkiye Turizm stratejileri 2023 Eylem Planları”  diğer bir adlandırma ile 2023 hedefleri içindeki 172 madde arasında   turizmin ana unsuru olan, lokomotif rolündeki otellerin kışın kapatılmaması veya kapalı olan otellerdeki personelin istihdamı konusuna  yönelik hiçbir eylem bulunmamaktadır. 

 

Söz edilen eylem planları arasında  Turizmin on iki aya yayılması, bunun için, kıyı turizmi dışında kalan diğer seçeneklerinde çeşitlendirmek,iç bölgelerdeki aktiviteleri teşviklerle  geliştirilerek ,bu amaca uygun olarak ulaşım bağlantıları güçlendirilmelidir. Duble yollar, hızlı tirenler yapılıp,bölgesel hava taşımacılığına işlerlik kazandırmalı,atıl durumdaki hava alanlarını çalışır hale getirmeli  gibi son derece başarılı ve olumlu hedefler olan eylemler Turizm de  2023 hedefleri arasında mevcuttur. Turizmi on  iki aya yaymayı başardığımız zaman,zaten istihdam sorunu da çözülmüş  ve ortadan kalmış olacaktır düşüncesi ile belki böyle bir çalışma (sahillerde kışın kapalı konumda olan otellere el uzatma)  eylem planları arasına alınmıştır.!!!   

 

Ekim sonu kapanan Akdeniz ve Ege otellerindeki turizm çalışanlarının tadı bu bayramda kaybolmuştur. Bir kısmının geçici ve günlük işlerle, bir kısmının da Anadolu’daki  evlerine dönüp, beş ay atıl durumda olacak insan gücünün, üretime hiç bir katkıda bulunmadan, beş ay tüketici konumda olmasının önüne geçmek yada en azından bu durumu hafifletmek için, kış aylarında turizm işletmelerinden alınan vergilerin alınmaması, yada yarıya indirilmesi, Türkiye’nin ödemeler dengesini sel sular altında bırakacak yağmura en büyük şemsiye olan sektör: turizmin haklı talebidir.

 

Yazımı O.Veli nin şu dizeleri ile bitirmek istiyorum.

 

Kırık taşlara bakıp

Işıklı bir asfalt düşünmek

Acaba yalnız

Şairlere mi mahsus?


10-11-2011 07:45
Önceki Yazıları
BEKLENTİLER
13-03-2019 19:23 | 8 Yorum | Yorumlar
DAVULUN SESİ YOK !
24-04-2017 14:39 | 7 Yorum | Yorumlar
2016 YILINA SON BAKIŞ
16-01-2017 10:29 | 6 Yorum | Yorumlar
2016'YA GEZ – GÖZ
26-11-2015 11:14 | 3 Yorum | Yorumlar
HOŞGELDİN 2014
06-01-2014 14:07 | 6 Yorum | Yorumlar
KALİTE HARİÇ HER ŞEY DAHİL !
18-08-2013 13:34 | 6 Yorum | Yorumlar
GÜNCEL TURİZM NOTLARI
18-03-2013 15:00 | 3 Yorum | Yorumlar
GARSON !..
14-08-2012 13:00 | 16 Yorum | Yorumlar
ORTAYA KARIŞIK !
15-02-2010 09:38 | Yorumlar

(Paylaşmak için önce 'Beğen'i tıklayınız.)
 
 
Kullanıcı Yorumları
Bu habere henüz yorum yapılmamıştır.

Yazıya Yorum Gönder
Başlık:
 
İsim yada Rumuz:
 
E-Posta:
     
Yorum:
 
Bunları Okudunuz mu?
Diğer Haberler
Yorumlar