22.07.2019
Kullanıcı Adı:   Şifre:   Beni Hatırla

Yeni Üye  |  Şifremi Unuttum

Yazarlar - Seha Aksü
E-TURİZM


Seha Aksü


Seyahat ve turizm, elektronik ticarette en hızlı büyüyen sektörlerden biridir.

Tüketiciler ve işletme sahipleri doğrudan rezervasyondan, son tüketiciye kolay ödeme koşulları sunulmasına kadar değişik alanlarda işlemlerini gerçekleştirebilmektedirler.

Seyahat acenteleri ile tur operatörleri ve diğer turizm ürün ve hizmet sunucuları arasında da işletmeden işletmeye ticaret de mobil olanaklarla e-ticaret olarak gerçekleşebilmektedir.

Ulaştırma bilet satışları, otel rezervasyonu, araba kiralama ve seyahate ile ilişkin ihtiyaçlar WEB sayfalarında karşılanmakta hatta reklâmlar bile artık internet üzerinden gerçekleşebilmektedir. Son yıllarda kitle turizmine pek sempatik bakmayan orta ve yüksek gelir ve kültür grubundan olan talep yeni arayışlar içindedir.

Bu grup aynı zamanda teknolojik gelişimi en yakından takip eden ve bunun için gerekli olan donanıma ekonomik olarak sahip olabilecek yapıdadır.

Bu da ya özel destinasyonları ürün paletine alan tur operatörleri üzerinden ya da tüketicinin kendi oluşturması ile gerçekleşmektedir.

Yapılan son araştırmalar aracı kurumlardan bağlantısız kent turizminde ve özel ve aktif turizm türlerinde artış göstermektedir

Teknolojik gelişmelerden olan e-ticaretin turizm işletmelerinin pazarlamasında giderek daha yaygın biçimde kullanılacağı ve hızla değişen ve gelişen bu teknolojinin seyahat sektörünü yakından ilgilendireceği kaçınılmaz bir gerçektir.

Havayolu şirketleri, oteller, seyahat acenteleri ve tur operatörleri rekabete karşı direnmek ve yaşayabilmek için bu yeni pazarlama şeklini kullanmak zorundadırlar.

Avrupa Birliği ülkeleri ile pazar ilişkisi içerisinde olan Türk turizm işletmeleri de, turizmde kullanılan yeni teknolojileri kullanarak, bu teknolojilerin kullanımını destekleyen AB ülkeleri ile yaptıkları turizm ticaretinde yeniliklere uyum sağlayabileceklerdir.

Endüstrideki eğilimler dünya çapında ortakların sürekli katıldığı yoğun rekabet gerektiren bir endüstri olması, müşteri taleplerinin sürekli değişmesi, müşterilerin hizmetlerde uygunluk, değer ve kaliteye verdikleri önemin artması, bilgi düzeyi yüksek ve bilinçli müşterilerin aynı doğrultuda hizmet beklentisi ve otomasyon teknolojisine duyulan ihtiyaç turizm endüstrisinde e-ticaret faaliyetlerinin kullanılarak hızla yaygınlaşmasına yol açmaktadır.

Turizm endüstrisi yapısı itibarı ile de e-ticarete uygundur. E-ticaret gerek turizm işletmelerine gerekse müşterilere maliyet ve zaman tasarrufu sağlanacaktır.

Bunun yanı sıra;  enteraktif etkileşim olanağı, kişisellik, sonuçların ölçülebilme kolaylığı ve geri besleme

Olanağı, insan kaynaklarının etkin kullanımı, ihtiyaçlara uygunluk ve esneklik, pazar / pazarlama araştırması ve veri toplamada sağladığı kolaylık, turizm işletmelerinin hizmet kalitesinin artması, otomatik bilet makineleri gibi yeni ürünleri ortaya çıkarması ve bilgisayarlar sayesinde devre mülk gibi iletişim sorunları yaşanan turizm ürünlerinin satışındaki artış e-ticaretin faydaları arasındadır.

Başlıca sorunlardan olan güvenlik ve gizlilik kaygısı, spam, etik dışı uygulamalar, yasal boşluklar ise işletmelerin üzerinde dikkatle durması gereken konulardandır.

E-ticaretin turizm endüstrisinde yaygınlaşması e-turizm kavramını da ortaya çıkarmaktadır ve bu kavramla birlikte turizm endüstrisinde ürün ve hizmet pazarının yapısı değişmekte, yeni ürünler, yeni dağıtım ve pazarlama teknikleri, yeni “müşteri memnuniyeti” kavramı, yeni dağıtım kanalları ortaya çıkmaktadır.

E-turizmde dikkat gösterilmesi gereken konular ise klasik işletme ve pazarlama yöntemlerinden oldukça farklıdır.

Bunlardan bazıları: Web sitesinin sürekli güncelleştirilmesi gerekliliği, kullanım kolaylılığının sağlanması, müşterilerin izlenmesi, kullanılan dil ve tasarımın uygunluğu, Web sitelerinin geliştirilmeye elverişli şekilde düzenlenmesinin gerekliliğidir. Geliştirilmede ölçü müşterilerin istekleri ve talepleri olmalıdır.

Ancak web sayfasının bilgiye uygun tasarımlara uyumlu olması önemlidir.


15-11-2011 12:22

(Paylaşmak için önce 'Beğen'i tıklayınız.)
 
 
Kullanıcı Yorumları
Bu habere henüz yorum yapılmamıştır.

Yazıya Yorum Gönder
Başlık:
 
İsim yada Rumuz:
 
E-Posta:
     
Yorum:
 
Diğer Haberler
Yorumlar