22.09.2018
Kullanıcı Adı:   Şifre:   Beni Hatırla

Yeni Üye  |  Şifremi Unuttum

Haber Ara
Yazarlar

Gezinomi.com


UcakBileti.com Yurtiçi ve yurtdışı en ucuz uçak bileti seçenekleri ucakbileti.com adresinde.


Yazarlar - FEHMİ KÖFTEOGLU
2 Yorum | Yorumlar
.... ITB'nin ardından.... TUR OPERATÖRLERİNİN KLASİK YÖNTEMLERİ

 

Bu yılki ITB Berlin Türkiye lehine bir ortamda gerçekleşti, ama bazıları kötü alışkanlıklarını yine de sürdürdü.

Kötü alışkanlık;  “İşler iyi gitmiyor. Destek olmasanız uçak sefer sayısını azaltacağız” sözleri ile yapılan üstü örtülü şantajdı.

Oysa bu yıl bir noktada durum farklıydı.

Türkiye 2012’ye pazarın lehinde olduğu bir ortamda girdi.

Bu yıl başta Almanya ve Rusya olmak üzere çeşitli ülkelerde, yurtdışına tatile gidecekler için Türkiye seçeneği daha da öne çıkmıştır.

Bu öne çıkış, Türkiye'nin kendi eliyle yaratmış olduğu bir durum değil, rakiplerin durumunun sıkıntılı olmasından kaynaklanıyor.

Yunanistan’ın ekonomik  alanda yaşadığı sorunlar hem tüketici hem de tur operatörleri nezdinde bu ülkeye gidiş isteğini azaltıyor.

Benzer durum başka nedenlerle Mısır için de geçerlidir.

Durum bu iken, başta Thomas Cook olmak üzere diğer tur operatörleri Türkiye’ den açıktan para istiyor.

Her bölge için farklı nedenlere dayandırılan bu talep, daha sezon başlamadan kendilerine para verilmesi ile ifade ediliyor.

"Yıl sonu için bir taahütte bulunun" dendiğinde, buna yanaşmıyorlar.

Bu noktada özellikle Marmaris ile çalışan başta Thomas Cook olmak üzere tur operatörlerinin  bölgenin yerel yöneticileri, havaalanı işletmesi ve diğer kesimler ile yaptıkları görüşmelerde otellerden istedikleri fiyat indirimini de yeterli görmeyip bakanlık, yerel yönetim, havaalanı işletmesi gibi birimlerden yüzbinlerce Avro ile ifade edilen nakit para istediklerini öğrendik.

Bizim başta oteller olmak üzere bu tür görüşmelerde bulunan ve toplantılara katılan herkese bir önerimiz var.

Bu türden toplantı ve görüşmelerde, kendisi hiç bir yükümlülük altına girmeden, 'nakit para yardımında bulunulmazsa uçak sefer sayısını azaltırız' şantajında bulunanlara 'Türkiye’ye gidecek müşteriyi buraya götürmeyip nereye götürecekleri' sorulmalı.

ITB Berlin’de bir bölümüne tanık olduğumuz, bir bölümünü de o toplantılara katılan ve görüşmelerde bulunanlardan öğrendiğimiz bu yaklaşıma en iyi yanıt bu sorunun sorulmasıdır.

Tur operatörlerine Türkiye’ye gitmek isteyen kişileri burası yerine nereyi önereceği ve bundan ne sonuç alacağı açıkça sorulmalıdır.

Denmelidir ki, "İstediğiniz 'açıktan para' verilmezse müşterileri Türkiye’nin Marmaris, Alanya ya da başka bir bölgesi yerine Yunanistan ya de Mısır’ın neresine götüreceksiniz?"

Bu sorunun yanıtı da bellidir.

Bugünkü koşullarda  hem tüketici hem de pazar aktörleri açısınsan tatil için yurtdışına çıkacak kişiyi Yunanistan ya da Mısır’a yönlendirmesi mümkün değildir.

Bugünkü koşullarda o müşteriyi Yunanistan ya da Mısır’a yönlendirme olanağı yok.

Tur operatörü müşteriye;  "Bu yıl evinde otur!" tavsiyesinde de bulunmayacağına göre, Türkiye ile çalışmaya daha çok mecburdur.

Bu gerçeği herkesin görmesinde, toplantı ve görüşmelerde konuya bu temelde yaklaşılmasında yarar var.

Bunu Türkiye tarafında başta oteller olmak üzere bütün kesimler görmeli, partnerlere de böyle anlatılmalı.

Tur operatörlerinin satışları gizleme ve işler iyi gitmiyor tarzındaki açıklamaları klasik yöntemleridir.

Ama bu yöntem, bugünkü koşullarda geçerli değildir.


10-03-2012 10:12

(Paylaşmak için önce 'Beğen'i tıklayınız.)
 
 
Kullanıcı Yorumları
11-03-2012 14:24
Gerçekler Göz Ardı Edilemez
Bu yılki ITB Berlin fuarının Türkiye acısında çok olumlu geçtiğini düşünen bir turizmci olarak, sayın Fehmi beyin yazısını okuduğumda her zaman olduğu gibi tur operatörlerinin karlarına kar katmak için bu tehditlerini sıraladıklarını düşünüyorum. Yunanistanda ki ekonomik çöküntü, Mısırda ki siyasi kriz devam ettiği sürece hiçbir tur operatörü bu ülkelere turist götürmeye cesaret edemez. İşte bu nokta da Türkiye olarak bu tehditleri aldırmadan, kaliteli turist getirmeyi hedefleyip bu doğrultuda çalışmlar yapmalıyız. 2012 yılının tüm turizm camiasına hayırlı olması dileyiğle. SAYGILARIMLA.
10-03-2012 12:32
Sömürüye Karşı
Herşey bu kadar Türkiyenin lehine giderken bu fırsat düşkünlerinin amacı varolan ve daha önemlisi yıl sonuna dek herkesin aşikar olarak gördüğü muazzam Türkiye Pastasından alacakları payı artırmaktır. Avrupanın durumu bu derece vahimken bizim üzerimizden yaratacakları kar payları ile yıl sonu hedeflerini tutturmayı ve ülkemizi mümkün olduğunca sömürmeyi planlamaktadırlar. Her yer bu kadar kötü durumdayken Türkiye bu senenin altın yumurlayan tavuğudur diyorum. Ama bence de söktör aktörleri bu bahsettiğiniz oyunlara gelmemeli ve bu yılı her zamankinden daha karlı ve verimli geçirmeye bakmalıdırlar. Herkese tarihe geçecek bir sezon diliyorum. Saygılarımla
Yazıya Yorum Gönder
Başlık:
 
İsim yada Rumuz:
 
E-Posta:
     
Yorum:
 
Bunları Okudunuz mu?
Diğer Haberler
Yorumlar