22.09.2018
Kullanıcı Adı:   Şifre:   Beni Hatırla

Yeni Üye  |  Şifremi Unuttum

Haber Ara
Yazarlar

Gezinomi.com


UcakBileti.com Yurtiçi ve yurtdışı en ucuz uçak bileti seçenekleri ucakbileti.com adresinde.


Yazarlar - FEHMİ KÖFTEOGLU
5 Yorum | Yorumlar
BAKANLIKTA TAŞBAŞI SORUNU

 

Moskova’da peş peşe iki fuar uygulaması devam ediyor.

Bu yıl da önce 17-21 Mart’ta Crocus’ta 7’ncisi yapılan Intourmarket (ITM), ardından  21-25 Mart’ta Expo Center’de 19’ncusu yapılan MITT fuarı yapıldı.

Türkiye, her iki fuara da hem bakanlık hem de firmalar bazında katıldı.

Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay Crocus’taki  ITM’nin açılışına katıldı.

Firmalardan ise Tez Tour ve Coral, Crocus’taki ITM’de her biri kendine ait birer salonda fuara katılırken, Pegas ve Anex ise Expo Center’deki MITT’te yer aldı.

Standı olan ve Türkiye’den gelen ziyaretçilerin fuarda yaptıkları görüşmeler ve beklentilerini fuar süresince aktardık.

Şimdi de fuarlarda ortaya çıkan bir durum ve gündeme gelen bir konu ile ilgili gözlem ve değerlendirmelerimizi aktarmak istiyoruz.

Konu, Bakanlıkta yaşanan ve gündeme gelen Cumhur Güven Taşbaşı sorunudur.

Bakanlıktaki Taşbaşı sorunu yeni değil.

Taşbaşı ile ilgili sorunlar yalnız fuarlarda değil, başka alanlarda farklı konularda da gündeme geliyor, çoğu yerde sorunlara neden oluyordu.

Sorun, Taşbaşı’nın makamını kullanarak bölgeler arasında hizipçililiğe varan anlayışı ve bunun uygulamalarda ifadesini bulan sonuçlarıdır.

Bu sorun uzun süreden beri vardı ve birçok yerde yaşandı.

Bunun son örneği Berlin’de ve Moskova’da fuar vesilesi ile düzenlenen gece ya da verilen yemeklere çağrılan ve çağrılmayıp haber bile verilmeyenler olaylarında yaşandı.
 
Taşbaşı’nın bu anlayışı geçtiğimiz aylarda sektör derneklerinde yaşanan seçim sürecinde “Bir kesime ‘suflörlük’ yapıyordu” şeklinde tanımlanıyordu.

Bu anlayış düne kadar kurum, kişi, firma ve bölgelerin Taşbaşı ile aralarındaki bir sorun olarak görülüyordu.

Oysa Taşbaşı sorunu şimdi bakanlık düzeyinde yaşanıyor.

Bu da Moskova MITT Fuarında ortaya çıktı.

Burada sorunun kişisel değil; sektörel, hiyerarşik ve kurumsal olduğu artık görülmeye başlandı.

Nitekim Taşbaşı ile ilgili sorun olanlar ve bu nedenle kendisine tepki gösterenler bu kez yalnız fuarın katılımcıları, sektör temsilcileri ve kurum yöneticileri ile sınırlı kalmadı, bakanlık üst düzeyi ve müşavirlik yöneticileri de Tanıtma Genel Müdürü ile ilgili tepkilerini dışa vuruyordu.

Bizim de tanık olduğumuz bir iki olay Taşbaşı'na yönelik tepkilerin bakanlık nezdindeki nedenleri konusunda bir fikir verdi.

Bu konuda biraz daha bilgi almaya ve bunun nedenini öğrenmeye çalıştık. Sorular sorduk.

Kimileri klasik bürokrat tavırla ‘ketum’ davranıp yorum yapmaya yanaşmadı, kimi nezaket çerçevesinde, kişi adı vermeden olaylar üzerinden değerlendirmelerde bulundu.

Sonuç olarak konuşanı, konuşmayanı ve yazılmamak üzere söylenenlerin hepsi bir araya geldiğinde bakanlıkta bir Cumhur Güven Taşbaşı sorunu olduğuna işaret ediyor.


25-03-2012 11:47
Önceki Yazıları
İYİ Kİ BÖYLE 'DELİ'LER VAR !
07-07-2018 00:51 | 1 Yorum | Yorumlar
YAZIKLAR OLSUN
08-12-2014 02:36 | Yorumlar
TATİLMANYA VE TÜRSAB
12-09-2014 14:07 | 2 Yorum | Yorumlar
ALKOL YASAĞI
07-05-2012 09:33 | 4 Yorum | Yorumlar
YENİ YÜZÜMÜZÜ NASIL BULDUNUZ?
13-02-2012 07:52 | 5 Yorum | Yorumlar

(Paylaşmak için önce 'Beğen'i tıklayınız.)
 
 
Kullanıcı Yorumları
TanıtMA
31-03-2012 21:00
fiyasko
Beyler iyi kaptan kötü havada belli olur. Bakanlık övünüyor. Ama Türkiyeyi daha Rusça tanıtamıyor. Bakınız www.goturkey.com Benim kanaatim Tanıtma Genel Müdürlüğünde ciddi sıkıntı var.
muratkucuk
29-03-2012 10:34
yorum
Klasik bir meyve veren ağaç taşlanır yazısı. Sayın Taşbaşının icraatları ortada. ona atılan her taş turizm sektörüne atılmış demektir. Fehmi Beyin yorumlarına katılmıyorum. Cumhur Beyin her şekilde arkasındayız
GunduzNalbantoglu
28-03-2012 14:51
Yazınıza yorum
Sayın Fehmi Köfteoğlu, Yorumunuzu okudum. Ancak bölgesel olarak Sayın Taçbaşının konuya yaklaşımına verdiğinz tepkileri kabul etmediğimi iletmek isterim. Denizcilik sektörünü ilgilendiren tüm yurt içi yurt dışı fuarlarda gördüğümüz destek ve olumlu tavırların devam edeceğinden de eminiz. Konunun bizlerce hassasiyetinin bilinciyle bakanlık dahilinde ve bölgesel olarak turizm sektörüne ve denizcilik sektöründeki çalışmalarını bizler takdirle karşılamaktayız. Özellikle de Bodrumdaki Kaymakamlık görevi sonrasında Bakanlığımızdaki konuya hakim yaklaşımı bizlere büyük kolaylıklar getirmektedir. Saygılarımla
mustafagören
27-03-2012 15:41
ancak takdir olur...
sayın taşbaşı ile ilgili gerek turizm sektörünün gerekse bakanlık mensuplarının ancak takdiri olabilir... biraz mantık lütfen..
yelizkula
27-03-2012 00:50
yazıya yorum
fehmi Bey, açıkcası yazınızı büyük bir şaşkınlıkla ve hayretle okudum. Yaklaşık 4 yıldır Tanıtma Genel Müdürlüğü yapan Sayın Taşbaşının Genel Müdürlük kariyerinde yaptıklarını onu biraz tanıyan ya da Türkiyenin turizm tanıtımı alanındaki son 4 yıldır yapmış olduklarını takip eden kimse inanmayacaktır. Türkiye özellikle son dönemde turizm alanında oldukça büyük başarılara imza atmıştır. Bu başarıda sayın Taşbaşının yapmış olduğu çalışmaların çok büyük etkisi oldu diye düşünüyorum. Bunu da yalnızca bir turizm destinasyonunu destekleyerek değil tüm destinasyonlara yönelik yapmış olduğu projelerle gerçekleştirmiştir. Kendisinin döneminde Alanya, Bodrum, İzmir, Ankara, Van, Karadeniz gibi çok farklı destinasyonların gerek yurtiçinde gerekse de yurtdışında tanıtımına yönelik çalışmalar yapıldığını turizm sektöründe olan hepimiz yakından takip ediyoruz. Ayrıca Türkiyenin sağlık turizmi, golf turizmi, spor turizmi, kış turizmi, alışveriş turizmi gibi farklı turizm çeşitleri ile tanınmasını da sağlamıştır. Kendisinin bir devlet kurumunda böyle bir görevde bulunması biz sektör temsilcileri için büyük bir şanstır diye düşünüyorum. Lütfen hayatını devlete adamış, halkı ve ülkesi için çalışan insanlar hakkında eleştirilerde bulunurken daha hassas olun.
Yazıya Yorum Gönder
Başlık:
 
İsim yada Rumuz:
 
E-Posta:
     
Yorum:
 
Bunları Okudunuz mu?
Diğer Haberler
Yorumlar