26.05.2019
Kullanıcı Adı:   Şifre:   Beni Hatırla

Yeni Üye  |  Şifremi Unuttum

Haber Ara
Yazarlar

Gezinomi.com


UcakBileti.com Yurtiçi ve yurtdışı en ucuz uçak bileti seçenekleri ucakbileti.com adresinde.


Yazarlar - CÜNEYT ERTÜRK
2 Yorum | Yorumlar
YENİ TEŞVİK SİSTEMİNİN TURİZME YANSIMALARI

Artı ve eksileriyle yeni teşvik sisteminin turizm sektörüne yanısmaları

Bilindiği üzere 5 Nisan 2012 Perşembe günü Yeni Teşvik Paketi Başbakan tarafından kamuya duyuruldu. Söz konusu teşvik paketine ilişkin herhangi bir Karar, Yönetmelik yayımlanmamış olmakla birlikte yapılan açıklamalar doğrultusunda turizm sektörünün gelecek olan mevzuattaki durumu aşağıda açıklanmaya çalışıldı.
Öncelikle, önemli turizm merkezlerinden olan Antalya, İzmir ve Muğla illerinin 1. Bölge kapsamına alınacağını bildirmekte fayda görmekteyiz. Yürürlükte olan 2009 tarihli mevzuatta ise İzmir 1. Bölgede, Antalya ve Muğla illeri ise 2. Bölgede yer almakta ve bu bölgelere sağlanan bölgesel destekler kapsamına alınmaktaydı. Bunun ne ifade ettiğini anlamak için ise eski ve yeni teşvik paketi kapsamındaki desteklerin üzerinden tek tek geçmek yerinde olacaktır.

Eski uygulamada 31.12.2011 tarihine kadar başlanan 1. Ve 2. Bölgelerde yapılan ve bölgesel destekler kapsamında yer alan yatırımlar ile çıkarılacak olan mevzuattaki 31.12.2013 tarihine kadar başlanan yatırım Sigorta Primi İşveren Hissesi Desteği’nin uygulanması açısından fark içermemektedir. Fakat turizm sektörü için bu desteği incelediğimizde Antalya ve Muğla illeri eski mevzuatta bu destekten 3 yıl yararlanırken, yeni sistemde bu süre 2 yıla düşecektir.

Aşağıdaki tablolardan da anlaşılacağı üzere 1. Bölgede yer alan yatırımcılar için herhangi bir fark bulunmamakla birlikte Antalya ve Muğla illerindeki yatırımcılarımız yatırıma katkı oranından %10  düşüşle karşılaşacaklardır.

Bu iki önemli desteğe ek olarak, KDV istisnası, Gümrük Vergisi Muafiyeti, Yatırım Yeri tahsisi desteklerinin eski sistemdeki halleri ile devam etmesi beklenmektedir.

Bu sonuçlar değerlendirildiğinde eski mevzuata gore tesvik belgesini almış ve yatırım tutarının asgari % 10’unu gerçekleştirmiş olan yatırımmcılar yeni çıkan teşvik mevzuatına oranla yaklaşık olarak yüzde on daha avantajlı olacaklar. Yatırım tutarının asgari % 10’unu tamamlamış yatırımcılar ise yeni mevzuattan yararlanabilirler.
Dolayısıyla « Yüz yılın teşviki » olarak lanse edilen yeni sistem açıklanan taslak üzerinden değerlendirildiğinde turizmcilere ilave bir avantaj saglamadığı gibi bazı durumlarda düşüşlere bile sebep olabiliyor. Burada özellikle bir hususun altın çizmemiz gerekir mi bu değerlendirme  teşvik kararnamesi ve tebliği Resmi Gazete de yayımlanmadan yapılmaktadir. Tebliğde turizm sektörünü ilgilendiren bazı detaylar olabilir, bunlar açklanmadığı icin bilemiyoruz. Bu sebeple bu yorumlarımız nihai nitelik taşımayıp tebliğin yayımına muteakip daha net bir değerlendirmemiz olabilecektir.

Bu arada Kültür ve Turizm Koruma ve Gelişim Bölgelerinde yapılacak turizm yatırımlarının öncelikli yatırımlar kapsamında değerlendirilmesi sektör açısından önemli bir gelişmedir. Burada belirlenen toplam 27 bölgede yapılacak yatırımlar 5. Bölgede yapılacak yatırıimlar kapsamında değerlendirilecek ve yaklaşık olarak yatırımın % 74’ü destek kapsamında yer alacaktır.

Yeni teşvik sisteminin iki temel dayanağı vardır bunlar, cari açığın azaltılması ve istihdamın artırılmasıdır. Bu nedenle yeni teşvik sistemine stratejik yatırım konulari adı altında bir başlık açılmıştır. Burada bir takım kriterler belirlenmiş olup bunların hiçbiri turizm sektörüne uygun kriterler değildir. Diğer bir anlatımla cari açığa en fazla olumlu katkısı olan ve istihdamı en fazla pozitif yönde etkileyen turizm sektörü stratejik yatırım konularında ele alınmamıştır.

Açıklamaya çalıştığımız olumlu ve olumsuz yönlerine rağmen yukarıda da belirtiğimiz üzere bu yorumlarımız tebliğin Resmi Gazete yayımlanmasından sonra netlik kazanabilecektir. Ancak turizm sektörü için radikal avantajlar sagladığı kanaatine ulaşılamamıştır.

      Mevcut durum ve yeni sistemde teşviklerin turizm sektörüne yansıması


13-04-2012 03:04

(Paylaşmak için önce 'Beğen'i tıklayınız.)
 
 
Kullanıcı Yorumları
ENGİNKESİK
14-04-2012 12:59
Teşvik Yasası
Yeni teşvik yasası ancak bu kadar açık ve anlaşılır olarak anlatılabilirdi.Turizm alanındaki bilgilendiri yazılarının devamını bekliyoruz.Şimdiden teşekkürler,Nihat beye selamlar saygılar...
cemlale
13-04-2012 15:55
teşvik yasası
Sevgili Cüneyt Yeni teşvik yasası hakkında yapmış olduğun yorumlama ile konaklama sektörü yatırımlarına nekadar hakim olduğun ve konunun uzmanı olduğun görülmekte. Okul arkadaşın olarak sektörde yapmış olduğun önemli çalışmalardan dolayı seni tebrik ederim.
Yazıya Yorum Gönder
Başlık:
 
İsim yada Rumuz:
 
E-Posta:
     
Yorum:
 
Bunları Okudunuz mu?
Diğer Haberler
Yorumlar