22.09.2018
Kullanıcı Adı:   Şifre:   Beni Hatırla

Yeni Üye  |  Şifremi Unuttum

Haber Ara
Yazarlar

Gezinomi.com


UcakBileti.com Yurtiçi ve yurtdışı en ucuz uçak bileti seçenekleri ucakbileti.com adresinde.


Yazarlar - FEHMİ KÖFTEOGLU
4 Yorum | Yorumlar
ALKOL YASAĞI

 

Ziyaretçi sayısı ve turizm gelirlerindeki düşüş ile Türkiye’nin alkol yasağı ve ülkemizin yüz akı sanatçılarından Fazıl Say’ın ülkeyi terk edeceği açıklamasıyla dünya gündemde olması arasında bir ilişki var mı?

Yılın başından bu yana her ay biraz daha artan oranda ziyaretçi gerişi sayısındaki düşüşte AKP’nin izlediği Suriye’ye yönelik saldırgan politika , dünya çapındaki markamız Fazıl Say’ın ülkeyi terkedeceği açıklamaları ve son günlerde yeniden gündeme gelen alkol yasağı tartışmalarının bir rolü var mı?

Bu sorular son bir haftadır çeşitli ülkelerin gazetelerinde yer aldı.

Alkol yasağı tartışmaları AKP iktidara geldiğinden beri sık sık gündeme geliyor.
Konunun her gündeme gelişinin bir dizi zararları da oluyor.

Zararı tartışmasız olan konuyla ilgili olarak bakanlık düzeyinde girişimlerde bulunuldu. ‘Kırmızı bölge’ örneği ‘Alkol yasağı olan bölgeler’ için haritalar bile çıkarıldı.

Konu geçen hafta bu kez Afyon Valisi İrfan Balkanlıoğlu’nun  yayınladığı genelge ile yeniden gündemde.

Afyon Valisi İrfan Balkanlıoğlu’na bakılırsa kendisi ‘Yeni bir şey yapmamış, yasaklar zaten var’mış.

Valiye göre  “Yasak, Kabahatler Kanunu kapsamındadır. Eski mevzuata göre piknik alanlarında alkol tüketmek yasaktı.”

Vali bey bu arada lütfedip bu yasağın yalnız Afyon’u bağlayacağını açıklamış.

Gelen tepkiler üzerine daha sonra yanlış anlaşılma var gerekçesiyle bazı düzeltmeler yapıldı. Ama Türkiye bir kez daha alkol kullanımının nerede serbest nerede yasak olduğu ve bu konuda yerel yöneticilerin bir genelge ile nasıl bir kargaşa yaratabileceklerinin sonuçları tartışılıyor

Valiliklerin yayınladıkları alkol yasağı ile ilgili olarak Emniyet Genel Müdürlüğü Araştırma ve Değerlendirme Şube Müdürlüğü’nün Kasım 2011’de yayımladığı “Asayiş Hizmetlerine İlişkin Valilik Kararları”ndan yasağın yayıldığı anlaşılıyor. Bilecik, Kayseri, Eskişehir ve Ordu valilikleri aynı metinle içki yasağı kararları alırken Çankırı Valiliği’nin içkiye yasak girişimi yargı tarafından durduruldu.

İlginçtir, alkol yasağı tartışmaları her zaman kritik dönemlerde gündeme geliyor.
Geçen dönemde alkol yasağı tartışmaları gündeme geldiğinde o tarihte gelen ziyaretçi sayısında yüzde 10 düşüş olmuştu.
 
Bu kez de öyle oldu.

Yılın ilk üç aylık döneminde Türkiye’ye gelen yabancı ziyaretçi sayısı yüzde 6,3, turizm geliri yüzde 9,7 oranında düştüğü bir dönemde ülkemiz ve sektör nelerle uğraştırılıyor.

Birileri; nerede, hangi araç- ürünle nasıl  bir tanıtım yapar bu yolla ziyaretçi sayısını bir parça nasıl artırabilirim diye çabalarken, ülkeyi yönetmekle görevli olan ve sorumluluk makamında bulunanlar böyle ucubeliklerle uğraşıyor.

Daha da kötüsü bunu yapanların turizme ve ülkeye nasıl zarar verdiklerini düşünemeyecek çapta olmasıdır.


30-04-2012 03:02
Önceki Yazıları
İYİ Kİ BÖYLE 'DELİ'LER VAR !
07-07-2018 00:51 | 1 Yorum | Yorumlar
YAZIKLAR OLSUN
08-12-2014 02:36 | Yorumlar
TATİLMANYA VE TÜRSAB
12-09-2014 14:07 | 2 Yorum | Yorumlar
BAKANLIKTA TAŞBAŞI SORUNU
29-03-2012 12:20 | 5 Yorum | Yorumlar
YENİ YÜZÜMÜZÜ NASIL BULDUNUZ?
13-02-2012 07:52 | 5 Yorum | Yorumlar

(Paylaşmak için önce 'Beğen'i tıklayınız.)
 
 
Kullanıcı Yorumları
Barisaozlem
01-06-2012 22:52
Turizm direk ulke siyasetiyle alakalidir.
Fehmi beyin yazisina ictenlikle katiliyorum.Ayrica ErmanA beyin yazdigi katilmayip, turizmin bir ulkenin siyasetiyle direk alakali olduguna inananlardanim.Soyleki, Cok uzun yillar K.Amerikada yasamis ve 15 den fazla ulke gezmis bir Turizmci olarak soyleyebilirimki ulkelerin kendi bunyesinde urettikleri siyasi cizgi eger dis poltikasindaki tutarsizlikla devam ederse bu o ulkedeki butun sektorlere 100% yansiyacaktir.Bunun ornekleri zaten yakin zamanda gorundu.Turkiyenin islami agirlikli bir ulke olmasindan dolayi, hicbir zaman hazmedilemeyen, kucumsenen, hep arka plana itilen bir ulke statusunde oldugunu ancak yurtdisinda yasadiginiz vakit gorebilirsiniz.Akpnin dis politik stratejiden uzak cikislarini ulkemiz insani Turkiyenin kazandigi itibar veya kredi olarak gormeye dursun,tutarli dis politikanin bu sekilde olamayacagi ayrica bunun ulkemizdeki turizm dahil cogu sektore negatif yonde yansiyacagi manidardi.Turkiyenin itibar yukselisini sadece ulkemize gelip, tipik ortadogu filmi icin film seti olusturulmasiyla veya bati dunyasinin sevecen, oyalama taktikleri oldugunu saniyoruz.Alkol sorunu bence turizm sektorunun dususunde yeralan bir olaydir ama tek neden degildir.Bati dunyasi, islami bir ulkenin yukselisini istemeziken hep arka plana itmek isterken Trde islami bir partinin hegemonyasini kendi lehine cekme cabasindadir.Turk turizmi maalesef diger alanlarda da oldugu gibi profesyonellerin elinde hic degildir cunku sektorel anlamda ilerleme bireysel basariyla olmaz.Profesyonel,sistematik yaklasim basariyi getirir.Ideolojik yaklasimlar degil.
05-05-2012 08:32
içki bi faktör olabilir ama Suriye politikası EN BÜYÜK FAKTÖR
Bu yıl İspanya ve Mısır Turizm açsından gelişme kaydeden ülkeler arasına girdi. Türkiye (-) eksileri izlerken yüzde oranında İspanya ve Mısır (+) artılarla ilerlemeye devam etmekde. İçki bir faktör olarak görülebilir, ama mısırla kendimizi kıyaslarsak mısırın pis sokakları, içki içmek için Türkiyedeki gibi otelinden dışarı adım attığında içki içebileceğin bir mekan bulma konusunda zorluk hatta imkansızlık yaşabileceğini bildiği halde Mısır Turist kabul oranı diğer senelere göre artmış ise bunu sadece alkole deil en büyük Faktör Olan Suriye Politikası ve Bizim Turizm işleyişimizdir.
budha50
02-05-2012 19:55
Uyanın artık
1970 yılından beri Anadolunun çeşitli illerinde görev yaptım.O zamanlar ilçelerde bile içkili lokantalar vardı ama son on yıldır hepsi mahalle ve belediye baskısı ile kapandı.Bu iktidarın herkese saygımız var dediğine bakmayın bir istatistik yapılsa sayısal açıdan içk ruhsatlı yerler 10 yıl önce ne kadardı şimdi ne kadar ? Bize turist Avrupadan ve Rusya devletlerinden geliyor içki içilemeyen bir ülkeye neden gelsinler ki?
ErmanA.
01-05-2012 15:42
Kuyuya taş atan
Bir turizm medyasında yazı yazıyorsunuz ama %10 luk düşüşü alkole ve başka çok alakasız bir kaç şeye bağlıyorsunuz. Alkol konusunda şunu söyliyim, mesela Sultanahmetin tamamında mevzuat gereği alkol yasağı var fakat tüm restaurant ve marketlerde alkol satışı rahat rahat yapılıyor. Belediye buna göz yumuyor ve zorunda olduğunun da farkında. Aksi olsa hepsini mühürler. Bu yılki düşüş geçici, burdan menfaat çıkarmaya çalışmayın, yılın geri kalan dönemleri geçen yılki rakamları yakalayacak. Fark sadece şu olacak, geçen yılki karlılık kişi başı harcama miktarı yakalanamaz. Turizme siyasetinizi bulaştırmayın, kuyuya taş atan olmayın. Yeri geldiğinde devlet uygulamaları ve eksiklikleri tartışılır ama insanları parti eksenli tartışmalara çekmeyin. Turizmin içinde ki insanlar gayet bilgili ve deneyimli insanlar. Günlük gazetede yazı yazmıyorsunuz. Daha kaliteli ve siyasetle değil sektörle alakalı yazılarınızı okumak ümidiyle. Saygılar
Yazıya Yorum Gönder
Başlık:
 
İsim yada Rumuz:
 
E-Posta:
     
Yorum:
 
Bunları Okudunuz mu?
Diğer Haberler
Yorumlar