22.09.2018
Kullanıcı Adı:   Şifre:   Beni Hatırla

Yeni Üye  |  Şifremi Unuttum

Haber Ara
Yazarlar

Gezinomi.com


UcakBileti.com Yurtiçi ve yurtdışı en ucuz uçak bileti seçenekleri ucakbileti.com adresinde.


Yazarlar - FEHMİ KÖFTEOGLU
1 Yorum | Yorumlar
GREV YASAĞI GELDİ ŞİMDİ NE OLACAK?

 

Başta havacılık işkolunda örgütlü sendika Hava-İş olmak üzere sektörün de uyarılarına karşın, AKP'li milletvekillerinin oyları ile havacılık işkolunda grev yasağı getiren yasa meclisten geçerek onay için cumhurbaşkanına gitti.

Yasa onaydan geçip yürürlüğe girerse ne olur?

Son sözümüzü başta söyleyelim:

THY bu kafayla kendisine slogan yaptığı ‘Avrupa’lılaşan, sektörün dünya liderler arasında yer alan şirket’ olamaz.

Çünkü havacılıkta grev yasağının dünyada bir örneği yok.

Havacılık işkoluna grev yasağı ettirmekle bir şey yapıldı, ama bu yapılan ülkenin,şirketin ve çalışanların yararına değildir.
 
Burada yaşanacak gelişmeler ve THY'nin bugünden sonra maddi manevi alanda uğrayacağı kayba giden yolu açtı.

Çalışanı memnun olmayan havayolu şirketlerinin akıbetini öğrenmek isteyenler, bunun çarpıcı sonuçlarını görecekleri dünyadaki örneklere bir baksınlar.

Olacaklardan ilk akla gelen, THY'de aylardan beri artarak yaşanan ve Avrupa rekoru kıran rötar olaylarının daha da artmasıyla başlayan olaylar ve yakalanan yükseliş trendinin geriye dönüşünde yaşanacak.

Bu arada şunu anımsatalım.

Son dönemde peş peşe yaşanan havayolu şirket iflasları çalışanlara haklarının verilmesinden dolayı değil izlenen akıldışı politikalardandır.

Zira havacılık işkolu diğer sektörlerden çok daha fazla oranda insan unsuruna dayalı bir sektördür.

Dolayısıyla bu sektörde çalışanların memnuniyeti şirketlerin gösterdiği ve göstereceği performansta birinci sırada rol oynar.

Bu motivasyonun kırıldığı yerde yaşanan sonuçlar incelendiğinde çarpıcı sonuçlarla karşılaşılacaktır.

Bu gerçeği bilen havayolu şirketleri; pilotundan kabin memuruna, yer hizmetlerini verenlerden teknik birimlere kadar bütün çalışanların motivasyonunu yüksek tutmaya özel bir önem veriyor.

THY yönetiminin izlediği politika ve bu noktada devreye giren AKP'li milletvekillerinin havacılık işkoluna grev yasağı getiren yasa çıkartmaları, havacılık sektörünün bu temel anlayışına aykırıdır.

THY'nin izlediği politikanın sonuçları son üç yılın bilançolarına da yansıdı.

Üç yıl önce 1 milyar 314 milyon TL kâr eden şirket bu yılın ilk üç aylık verilerine göre 29,3 milyon zarar etti.

THY'yi 1,3 milyar kârdan 29 milyon zarar noktasına getiren sürecin sorumlusu çalışanlar değildir.

THY’nin bu dönemde çalışanlara sağladığı ek bir ödeme ya da hak olmadı, dolayısıyla buradan kaynaklanan ek bir maliyet yoktur.

THY’nin 1,3 milyar kârlı konumdan 2,9 milyon zararlı konuma geldiği dönemde imzalanmış yeni bir toplusözleşme yok, dolayısıyla buradan kaynaklanan bir maliyet yok.

Zararın temel nedeni sektörel ölçüler yerine başka ilişki nedeniyle açılan yeni hatlardır.

Bunun sorumlusu çalışanlar değil yönetimdir

Yaşanan rötar olaylarına neden olarak gösterilen ‘Lodos rüzgarı’ gibi kimsenin inanmadığı açıklamalardan toplu sözleşme döneminde grev yasağı getiren yasanın çıkartılmasına kadar THY yönetiminin son dönemde izlediği politika tutarsız ve sektör gerçeklerine aykırıdır.

Bu politika iki gün önce yaşanan yüzlerce seferin iptali ve bunun neden olduğu milyonlarca dolarlık zarar ile bir kez daha kendini gösterdi.

THY'de çalışanlar için toplu sözleşme görüşmeleri devam ederken her alanda olduğundan çok havacılıkta önemli bir yeri olan çalışanların motivasyonunu yükseltmek yerine sendikanın pazarlık şansını kırmak için havacılık işkoluna grev yasağı getirilmesi yoluna gidildi.

THY'ye sormak gerekir. Sendika ile makul temelde anlaşıp çalışanları motive edecek sözleşme imzalansaydı bunun getireceği ek maliyet ile sefer iptalleri ile başlayıp yarın nerelere ulaşacağı kestirilemeyen sonuçlar karşılaştırıldı mı?

Üstelik burada maliyeti tek başına parasal ölçülerle sınırlı değil.

Yaşanan  son olaylar ve getirilen grev yasağı THY'nin kendisine slogan yaptığı ‘Avrupalı şirket’ imajı ile nasıl bağdaşacak.?

Hava-İş Sedikası Genel Başkanı Atilay Ayçin'in deyimi ile THY kendisini ‘Avrupalılaşmış’ olarak tanıtırken çalışanların Afrikalılaştırması’nı kim nasıl açıklayacak"?

Yaşanan olaylarla gelinen nokta THY'nin yakaladığı yükseliş trendinin tersine dönmesine neden olacak.

Bunun maliyeti düşünüldü mü?

Havacılık işkoluna grev yasağı getirilmesi, bu alanda diğer sektörlerden çok daha önemli rol oynayan insan unsuruna nasıl yansıyacağının hesabı yapıldı mı?

THY bu kafa ile mı dünya şirketi olacak?


31-05-2012 10:33

(Paylaşmak için önce 'Beğen'i tıklayınız.)
 
 
Kullanıcı Yorumları
DDeniz
01-06-2012 17:34
THY
THY çok seviyeli,istikrarlı ve gerçekten kaliteli bir Türkiye şirketi idi. Bilinçli yapılan bir yok ediş bence.
Yazıya Yorum Gönder
Başlık:
 
İsim yada Rumuz:
 
E-Posta:
     
Yorum:
 
Bunları Okudunuz mu?
Diğer Haberler
Yorumlar