27.06.2019
Kullanıcı Adı:   Şifre:   Beni Hatırla

Yeni Üye  |  Şifremi Unuttum

Yazarlar - Erdal ÇELİK
16 Yorum | Yorumlar
GARSON !..

 

Bir kişinin işi veya mesleği toplumdaki yerini belirleyen önemli bir öğe, mutluluğu
ya da mutsuzluğunun temel kaynaklarından birisidir.

Çünkü, kişinin maddi gereksinimlerini karşılayabilmesi, manevi açıdan toplumsal kabul
görmesi büyük ölçüde mesleğine bağlıdır.

Ünlü İngiliz Politik eylemci ve felsefe kurucusu, filozof  Bertrand Russell mutluluğun kaynakları arasında mesleğe özel bir yer verir.

Doktorlar’ın hastanelerde tartaklanmakta, sporcuların yuhalanmakta, millet vekillerin kaçırılmakta olduğu günümüz Türkiye’sinde hemen her meslek grubu durumundan yakınmakta, toplumda hak ettikleri konumu, maddi ve manevi yönden doyurucu bulmamaktadırlar.

Örneğin :

Kütüphaneci ağabey bizimki de  "kitap bekçiliği" der yakınır.

Taksici, “sarhoşu, keşi  var, arabanın vergisi,bakımı var”  der yakınır.

Dişçi, ağabey “ne bakımsız dişler geliyor,ağzını açasın gelmiyor” der, yakınır.

Siyasetçi, “bu millete iyilik yaranmaz” der yakınır.

Çiftçi, “ben kat kaloriferli apartman dairelerinde oturamazıyım” der yakınır.

Bebek bakıcısı, “başkasının bebeğine kendi bebeğimden fazla bakıyorum” der yakınır.

Türkiye de ki meslek guruplarını usanmadan araştırdım, öğretmen, uçak mühendisi, eczacı, doktor, felsefeci, çocuk bakıcısı, pilot, hemşire,uçak hostesi, memurluk,peyzaj mimarı, polis,zabıta,muhasebeci, ilahiyatçı, diş hekimi, ekonomist,elektrikçi, gıda mühendisi, çevre mühendisi, şehir ve bölge planlamacısı, garson, diyetisyen, avukat, savcı,sporcu, şoför, sigortacı,çiftçi, emlak uzmanı, bankacı,fotoğrafçı,borsa yönetmeni, falcı vb.  tam 420 meslek gurubu var.

Bunların içinden bir tanesini GARSONLUK MESLEĞİ’ni, seçip değerli okurlarla, garsonluk mesleğine henüz yeni başlamış veya başlamak üzere olan gençlere, öğrencilere yada belli bir süredir halen bu işi yapıyor olanlara bu yazı ile, aktarımlarda ve paylaşımda bulunmaktır  arzum. 

Beş yıldızlı bir otelde çalışan garson bile benden fazla maaş alıyor diye açıklamalarda bulunan dönemim askeri yöneticileri sayesinde, mesleki saygınlık puanı 1980’li yıllarda oldukça yüksek olan günümüzün garsonluk mesleği, bu gün oteller ve otelcilik sektörü ile daha çok özdeşken konumu  ile, yoldan geçeni al garson yap durumuna gelmiştir.

Çeşitli okullar ve özel kurumlarda dahil olmak üzere, 1980 li yıllarda başlayan turizm hamlesi ile, hızla artan otellerdeki garson ihtiyacını karşılamamaktadır. 

Tarihsel sürece bakıldığında, zaman içinde mesleklerin saygınlığının değişime uğradığının görülmesi her şeyin değişip globalleşen dünyamızda normal karşılanmalıdır. Bir dönemin katırcıları ve incirci diye adlandırılan, köylerden kasabalardan eski tas, tencere,naylon alıp karşılığında incir ve kayısı veren meslek (tüccarlık!) bu gün yok olmuştur. Onun yerini internetten mal alıp mal verme almıştır.

Hızla gelişen ve inanılmaz bir değişim içinde olan dünyamızda, bana göre değişmeyen tek şey “garsonluk mesleğinin ruhu” dur.

Bu masasına gelen müşterisinin, gözüne,midesine ve sosyal yaşamına etki eden yaklaşım ve bilgileri bünyesinde taşıyan bir ruhtur.

Garson masasına gelen müşterisinin yediği  yiyecekteki protein değerlerini, kalori miktarını ve içtiği içeceğin içindeki alkol derecesini ve ne tür hammaddeden yapıldığını, müşterinin bacağındaki kot pantolonun Çukurova  pamuklardan üretilen ipliklerin ABD ye ihraç edilmesi ile, özü Türkiyeli olan kumaşların USA JEAN  diye dünya pazarlarına yutturulduğunu, sadece masanın ebadı, tabakların çapı değil, dünyanın çapının da 510.072 milyon km olduğunu, bunun yarısından fazlası 361.970 milyon km sinin de su olduğunu bilen,nezaket ve zarafetin yanında gülümsemesi ile müşterisine sunduğu anlık mutluluk ile onu hayata bağlayan, pazarlama ve satmada, soframızdaki yeri rakıdan sonra gelen şaraplarımızın güneşi ve iklimi ile en güzel şarap üzümlerini üretmede yetenekli ülkemizin, haram ağlısına yenik düşen maneviyata bağlı, ancak  modern görüşlü,bulunduğu ortamı bir ışık gibi aydınlatan,  bir dönemin İsveç başbakanı Olof  Palme’nin sinemadan çıkıp bisikleti ile evine giderken öldürülmesine, enayimiymiş, ne işi varmış halkın arasında, araba ile gitseymiş demeyen, adeta bir beslenme uzmanı, bir doktor, bir sanatçı, bir siyasetçi ve özel yaşam uzmanıdır GARSON.

Ya boş ver sen, masadaki boşları alsın yeter denilen kişi GARSON değildir.


14-08-2012 12:55
Önceki Yazıları
BEKLENTİLER
13-03-2019 19:23 | 8 Yorum | Yorumlar
DAVULUN SESİ YOK !
24-04-2017 14:39 | 7 Yorum | Yorumlar
2016 YILINA SON BAKIŞ
16-01-2017 10:29 | 6 Yorum | Yorumlar
2016'YA GEZ – GÖZ
26-11-2015 11:14 | 3 Yorum | Yorumlar
HOŞGELDİN 2014
06-01-2014 14:07 | 6 Yorum | Yorumlar
KALİTE HARİÇ HER ŞEY DAHİL !
18-08-2013 13:34 | 6 Yorum | Yorumlar
GÜNCEL TURİZM NOTLARI
18-03-2013 15:00 | 3 Yorum | Yorumlar
ORTAYA KARIŞIK !
15-02-2010 09:38 | Yorumlar

(Paylaşmak için önce 'Beğen'i tıklayınız.)
 
 
Kullanıcı Yorumları Tümünü Göster
ersingazigarson
24-03-2013 14:47
garson olmak
garson olmak en az iki dil bilip müşteriyi anlamak ama yönetime derdini anlatamamaktır. garson olmak mesai kaldığında hiç bir olmayıp işe 10 dakika geç kaldığında kıyametlerin kopmasıdır garson olmak yazın çalışıp kışın iş bulamamaktır kışın iş bulamayacağını bildiğin halde başka bir iş bulamayıp turizme geri dönmektir garson olmak antırağın ne olduğunu bilmektir....
02-09-2012 10:01
GARSONLAR
Biz, dişçinin pis ağzı kokana da , taksicinin sarhoşunada , yeri geldi mi yemekden önce çorbanin ara sicağin ne olduğunu bilmeyene ne de aynı özverimizle ilgilenmeye çalışanlarız. Yeri geldiğinde rusuna, almanına, ingilizine yeri.geldiginde müslümanına kürdüne çerkezine hırıstiyanına hiç bir ilgi farklığı yaşatmadan özveriyle çalışan bir meslek grubunun içersindeki çalışanlarız biz
erdoğanısır
17-08-2012 02:16
tebrikler
Garson olmak, hem iş veren hem işçi olmak demektir, garson olmak siyasetçi ile siyasetçi, memurla memur olmak demektir, hangi tercihle o otelde bulunuyorsa kişi onu biliyor anlıyor ve ondan olmak demektir, otelin memnuniyet derecesini belirleyecek kişidir GARSON
16-08-2012 20:33
Çok güzel
I.Maslow ihtiyaç hiyerarşisini incelersek toplumumuzda (kriterleri de göz önünde bulundurarak ) var olan düzende çalışmanın bireylere kattığı dönütlerin faydanın gerçekten yüzde kaçını oluşturduğunu ve verilen önemi bilememek,anlayamamak,değerlerin kaybolması,bahsettiğimiz garsonluk mesleğine verilen önemi azaltması durumu kültürel boşluğun ve birey benlik duygusunun artması ile bağdaştırabiliriz.Bireyler okudukça anlar,anladıkça düşünür,düşündükçe gelişir. Bu değerli işi yapan kardeşlerim önemsenmek,mutluluk...herzaman içtenliğinizde saklıdır. Tebrikler Erdal Bey Bora BEKLER
16-08-2012 20:32
Çok güzel
I.Maslow ihtiyaç hiyerarşisini incelersek toplumumuzda (kriterleri de göz önünde bulundurarak ) var olan düzende çalışmanın bireylere kattığı dönütlerin faydanın gerçekten yüzde kaçını oluşturduğunu ve verilen önemi bilememek,anlayamamak,değerlerin kaybolması,bahsettiğimiz garsonluk mesleğine verilen önemi azaltması durumu kültürel boşluğun ve birey benlik duygusunun artması ile bağdaştırabiliriz.Bireyler okudukça anlar,anladıkça düşünür,düşündükçe gelişir. Bu değerli işi yapan kardeşlerim önemsenmek,mutluluk...herzaman içtenliğinizde saklıdır. Tebrikler Erdal Bey Bora BEKLER
Yazıya Yorum Gönder
Başlık:
 
İsim yada Rumuz:
 
E-Posta:
     
Yorum:
 
Bunları Okudunuz mu?
Diğer Haberler
Yorumlar