27.06.2019
Kullanıcı Adı:   Şifre:   Beni Hatırla

Yeni Üye  |  Şifremi Unuttum

Yazarlar - Erdal ÇELİK
3 Yorum | Yorumlar
TURİZMİN GELECEĞİ GELECEGİN TURİZMİ

30 Kasım 2012 Cuma günü  Lara BARUT Otel Antalya’da  yapılan 2. RESORT TURİZM KONGRESİ’nde öne çıkan konuları;

Yeni pazarlar yaratma, Rusya üzerindeki  derin potansiyelin sürdürülmesi  ve önemsenmesi,
 
Yaşlananmış nüfusu ile, sadece Türkiye’nin değil, dünya Turizminde önemli bir pay sahibi olan Avrupa’yı  her zaman baş tacında tutmak, ancak bir yandan da yeni pazar olarak Çin ve Hindistan üzerinde çalışmak,
 
Modern Otelleri ve iyi konsepti ile tanınan Türkiye turizminin  kaliteden ödün vermeden yoluna devam edip, yaşlanmış tesislerini modernize etmesi,
 
Turizm bölgelerinde halen giderilemeyen altyapı sorunlarının, merkezi yönetim ve yerel yönetimlerin ortak yapımları ile çözüme kavuşturulması,
 
Turizm de yatak arzlarının Akdeniz’in doğusu ve Egeye doğru yönlenmesi,
 
Turizm merkezi olarak adlandırılan bölge ve illerde cazibe merkezlerinin yaratılması,
 
En pahalı benzin ve içki fiyatları ile, fiyat-hizmet dengesindeki  ayarın giderek  bozulabileceği bu sebep  ile rekabet gücümüzün de  azalabileceği,
şeklinde sıralayabiliriz.
 
Geçen yıl  Antalya – Talya  otelde yapılan 1. Kongreye göre daha çok katılımcının yer aldığı, ve tüm konuşmacıların  sonuna kadar dinlendiği, oldukça faydalı geçen kongrede, hızlı bir yükseliş ile geride bıraktığımız 20 YILLIK TURİZM TARİHİMİZ'de edindikleri tecrübe ve gelecek öngörülerini  sektör temsilcileri ile paylaşan değerli konuşmacıların sunumlarını oldukça olumlu ve verimli bulan bir turizm gönüllüsü olarak, organize eden AKTOB Yönetiminin içtenlikle kutlanması hepimizin ortak temennisidir.   
 
Son 2 yıldır, turizm teşviklerinin % 60 Anadolu kentlerine, % 40 ise sahillere gitmekte olduğu teyit edilen kongrede ,turizmin artık Anadolu’ya yayılmakta olduğu ve yapılan hükümetler arası zirveler sayesinde “bedava ülke reklamı” na katkılar sağlayan İstanbul otelciliğinin de gelişime açık olduğu, İstanbul’daki yatak arzının halen devam ettiği, konsepti ve tarzı ile İstanbul’daki karlılığın yüksek olduğunu bir kez daha dinlediğimiz salonda, sektör temsilcilerinin dikkatli ve kalabalık oluşunu bu kongrenin en  önemli kazanımlarından biri olarak ele alabiliriz.
 
TC Aydınlanma tarihinde, kurulan hükümetler arasında, en uzun Turizm Bakanlığı görevinde bulunan ve bu görevi başarı ile yürüten Sn. Bakan Ertuğrul GÜNAY’ın  “balık susuz bir orta nasıl yaşayamıyor ise, turizm de barışın olmadığı bir ortamda yaşamaz”  sözü,  “Akdeniz’e at  başı gibi uzanan bu güzel memleketimizin verimli topraklarına komşu ülkeler”de cereyan eden  talihsiz olayların son bulması, tüm turizm camiası ve emekçilerinin duygularına tercüman olan yöndeki  ifadesi, kongre  içinden cımbızla alınıp, çerçeve ile duvara asılacak bir konu olarak değerlendirilebilir.
 
Türkiye’de el değiştiren Türk Bankalarının Türk Turizmi için son 15 Yılda nasıl bir kaldıraç vazifesi gördüğü, teknolojik açıdan kendini yenileyemeyen kurum ve bireylerin geleceğin Turizminde verimsiz günlerle kucak açacağı, Sn. Bakanın da, “artık benim ömrüm yetmez ama sizler mutlaka teknolojik alanda kendinizi geliştirmelisiniz” uyarısı, katılımcılar açısından,perçinlenmiş kazanımlar arasında yerini almıştır.
 
Tur operatörlüğünün önemi kalkıyor, “artık insanlar internet üzerinden kendi tatilini organize etmektedir ” konusunda, hangi şartlarda olursa olsun,insanlar bir ülkeden başka ülkeye uçacaklar ise, bu  seyahatçinin uçak bağlantılarını yapacak bir tur operatörüne ve ofise mutlaka ihtiyaç duyulacaktır’ın  da ön plana çıktığı kongrede, gelecekte tatile çıkacak bir kişinin, cep telefonuna gelecek olan bir mesaj ve kod ile, otele geldiğinde resepsiyona uğramadan direk otel odasına yönlenebileceği , hatta yolda iken vereceği siparişlerin de, geldiğinde odasında  hazır görebileceği gelecekte, cep telefonuna gelen bar kodu benzeri bir uygulama ile odasının kapısını açabileceği tanıtım filmini  izlemek, katılımcıların büyük bir çoğunluğuna vaaoowww dedirten teknoloji harikası  kazanımları oldu. 
 
Almanya'nın en hızlı büyüyen, Almanya’da  ilk beş  tur operatörü  arasında yer alan,babadan oğla geçme, doğru zamanda doğru adımlar atan aile şirketi, Schauinsland'ın Genel Müdürü Gerald Kassner’ın “İspanya ya giden Alman turist, Türkiye’yi görünce bir daha İspanya ya gitme konusunda kararsız kalıyor ve Ülkeniz hakkında büyük reklam ile geri dönüyor”  açıklaması, Türk turizmcisinin  övünç kaynağı olan kaliteli hizmet’inin tescilidir. 
 
Sn.Kassner’in sözü içinde yeralan “Türkiye’yi gördükten sonra” da görünen Türkiye algısının halen değişime ve gelişime açık olduğu  “Türkiye gerçeğinden kaçmamamız gerektiği”nin altını çizmektedir. 
Bir dönemin yıllarca izlenen Yeşilçam filmlerinde, “bana yar olmayan başkasına da yar olmasın” diye beyinlere  işlediğimiz  fikirler uğruna binlerce genç kızımızın yaşamını yitirdiği, sahillerde gelişmiş, iç bölgelerde gelişime ve değişime muhtaç Türkiye’nin,  Almanya ve Avrupa üzerindeki algısının Türkiye’den  göründüğü gibi olmadığını bir kez daha hatırlatıyor. 
 
Türkiye’nin % 80 ninin Televizyon kanallarından “bir daha gelmem” diye tanıdığı DAVOS İsviçre’nin dağ başında bir köyü ama  otelleri ve uluslararası toplantıları ile bilinen luxry & butik  kategoride bir Turizm şehri.   Buradaki 70 Odalı bir otelinin Akdeniz’deki 300 Odalı bir otelden daha çok kar elde eden bir otel olduğu gerçeğini biliyoruz.  
 
Turizmin ana konularından birisi olan, “seyahat edilecek olan ülkedeki güven algısı”ndaki faktörün önemine dikkat çekmek istediğim yukarıdaki paragrafta televizyon kanallarının + bir toplumda  yapılan işlerin bir başka toplum üzerindeki etkilerinin  turizme nasıl yansıdığı ile Sn. Kassner’in “Türkiye’yi gördükten sonra” konusuna  ışık tutabiliriz.  
 
Dinlenmek, görmek ve tanımak gibi amaçlarla,bir ülkeye ya da bir bölgeye turist çekmek için, ekonomik ve  kültürel amaçlı olan, adına Turizm dediğimiz çalışmaların tümünü yürüten Bakanlığın devlet bütçesinden aldığı  0,5 lık payın yetersiz olduğunu her ortamda belirten sektör temsilcileri ve bakanlık yetkilileri, bu dileğini tekrar yineledikleri, ismini Antalya turizminin öncü ve köklü ailelerinden alan Barut  HOTELS misafirperverliğinde gerçekleşen sektör buluşmasının olumlu bir biçimde sonuçlandığını, siz değerli turizmgazetesi.com okurları, gençler, akademisyenler ve turizm emekçileri ile paylaşmak isterim.  

03-12-2012 12:53
Önceki Yazıları
BEKLENTİLER
13-03-2019 19:23 | 8 Yorum | Yorumlar
DAVULUN SESİ YOK !
24-04-2017 14:39 | 7 Yorum | Yorumlar
2016 YILINA SON BAKIŞ
16-01-2017 10:29 | 6 Yorum | Yorumlar
2016'YA GEZ – GÖZ
26-11-2015 11:14 | 3 Yorum | Yorumlar
HOŞGELDİN 2014
06-01-2014 14:07 | 6 Yorum | Yorumlar
KALİTE HARİÇ HER ŞEY DAHİL !
18-08-2013 13:34 | 6 Yorum | Yorumlar
GÜNCEL TURİZM NOTLARI
18-03-2013 15:00 | 3 Yorum | Yorumlar
GARSON !..
14-08-2012 13:00 | 16 Yorum | Yorumlar
ORTAYA KARIŞIK !
15-02-2010 09:38 | Yorumlar

(Paylaşmak için önce 'Beğen'i tıklayınız.)
 
 
Kullanıcı Yorumları
08-12-2012 19:58
6 AY LIK TURIZM
ERDAL BEYE COK TSKLER TURIZMIN GELECEGI TURKIYEDE BU KAFAYLA COK ZOR ZAMANINDA PLANSIZ SEKILDE YAPILAN OTELLER VE KISIN BOS KALAN YUZLERCE OTEL VE ISSIZ KALAN PERSONEL BEN OTEL SAHIPLERINI VE YONETICILERI YAZ DEGIL KIS OPERASYONLARI YARATMAYA BEKLIYORUM YAZIN OTELI HERKEZ DOLDURUR MARIFET KISINDA DOLDURMAK VE SATMAK RILYONLAR HARCANAN OTELLER KISIN NEDEN KAPANSIN BENCE TURIZTIN KISIN GELMESI ICIN NE YAPILABILIR YONETICILER BUNU DUSUNSUN BENIM ICIN IYI YONETICI 12 AY SATAN YONETICIDIR GERISI HIKAYE YENI PAZARLAR BULMAK SIZIN GOREVINIZ AYAK KAYDIRMA OYUNLARINI BIRAKIP BU ISLERLE ILGILENIN BENCE TSKLERRRR AYRICA CEKIRDEK KADRO VE BUTCE !!!!!!! ERKAN ARI
Resul
06-12-2012 13:32
Tebrikler
Dostum eline saglık. İyi bir gozlem ve özetleme yapmışşın.. Basarılar.
AliEsenKotan
05-12-2012 09:38
Teşekkürler Erdal Bey
Erdal Bey, yorumlarınız çok güzel, inşallah bu güzel yorumlarınız Ülkemiz turizmine katkıda bulunur. Yanlız şu var, turizim sadece Turcular ve otelcilerle başarıya ulaşmaz, Eğer o yerleşkede bulunan tüm aktivistleri dahil etmezseniz başarıya ulaşma şansınız yok. Kim bunlar derseniz, sanatkar, esnaf, taksici, lokantacı,kuyumcu, derici, sanayici vs... Ülkemizdeki sıkıntı bu.
Yazıya Yorum Gönder
Başlık:
 
İsim yada Rumuz:
 
E-Posta:
     
Yorum:
 
Bunları Okudunuz mu?
Diğer Haberler
Yorumlar