17.06.2019
Kullanıcı Adı:   Şifre:   Beni Hatırla

Yeni Üye  |  Şifremi Unuttum

Yazarlar - YAVUZ ATAÇ
UTRECHT FUARI VE HOLLANDA PAZARI'NDA DURUM

 

 

Artık her Fuar sonrası salonunun konumu veya standının durumu gibi klasik mevzulara girmek istemiyorum. Üçüncü günü bırakın, ikinci gün bile fark edilen boşluk. Son tüketiciye yönelik olduğu için; fuarın en önemli zamanı sayılan Cumartesi ve Pazar günleri birçok standın hali… Aslında konuşmaya gerek bile yok. Çünkü hiçbir şey değişmiyor. 
 
Utrecht Turizm Fuarına katılmamak?
 
Kültür ve Turizm Bakanlığının görevi sadece Fuar salonunu belirlemek olmamalı. Yalnız Turizm Bakanımızın da artık bu fuara gelmesi gerekir. Hadi 400 yıllık Türkiye-Hollanda ilişkilerini bir kenara bırakalım. Hollanda pazarı Türkiye turizmi açısından çok önemli olup; Almanya, Rusya ve İngiltere’nin ardından 4′üncü sırada yer almaktadır. En azından sırf bu nedenden dolayı Kültür ve Turizm Bakanımızın, Utrecht Turizm Fuarına katılmama kararını gözden geçirmesi lazımdır. Eğer yanlış hatırlamıyorsam bu katılan son Turizm Bakanımız Sayın Erkan Mumcu olmuştur!
 
Hollanda Seyahat Pazarında son durum?
 
Hollanda Seyahat Acenteleri Birliği ANVR ile GFK tarafından Aralık sonu itibarı ile yaptırılan araştırmalarda, 2012-13 kış sezonuna yönelik genel satışlarda yüzde 7,6 ve 2013 yaz sezonu içinse yüzde 8,9’luk bir gerileme olduğu gözükmektedir. Türkiye’ye yönelik satışların ise iyi bir başlangıç göstermediği ancak son iki hafta içinde alınan rezervasyonlar ile şimdilik yüzde 3,6’lık bir eksi olduğu; yani gözle görülür bir düzelme yaşandığı şeklindedir.
 
2013 Yaz sezonu beklentileri?
 
Sektör temsilcileri her fuarda olduğu gibi yine mutlu ve umutluydu. Ortak görüş ise “Nasıl olsa ilerleyen haftalarda artışa geçeriz” şeklinde. Ocak ayının ilk haftası tahmin yürütmek çok zordur. Seyahat acenteleri üzerinden yapılan satışlarda gerileme, Online olarak gerçekleştirilen satışlar ise artış kaydetmiş olmasına rağmen, 2013 yaz sezonunda Hollanda pazarında Türkiye satışlarının kümülatif olarak yüzde 5 eksi ile kapatacağını düşünüyorum.  
 
En iyi Türkiye Tur operatörü seçimi?
 
Evet, gelelim 2012 senesinin 'En iyi Türkiye Tur operatörü' ödülünü kimin aldığına. Ödül gecesi, ana salonda Avrupa'nın büyük tur operatörlerinin yöneticileri ile birlikte sarmaş dolaş olan birkaç otel müdürümüz; Türkiye ödülü açıklanınca, geçmiş yıllarda olduğu gibi sanki kendileri kaybetmiş gibi üzüldüler. Ne de olsa partnerleri! Sanırım acılarını paylaşmak istediler… 
 
Neyse, dönelim konumuza. Hollanda turizm sektöründe itibarlı bir yeri olan 'En iyi Türkiye Tur operatörü' ödülünün sahibi yüzde 39 oranla yine Oad Reizen olmuştur. Holland International (TUI) yüzde 22 ile ikinci, Neckermann ise yüzde 16 oranla üçüncü sırada yer almıştır. Göz ardı edilmemesi gereken diğer bir önemli nokta ise Corendon'un kurucu ortağı olan Atilay Uslu ‘nun yılın “En iyi Seyahat yöneticisi” seçilmiş olmasıdır.

17-01-2013 11:58
Önceki Yazıları
SARAYDAN KIZ KAÇIRMA HİKAYESİ
10-02-2019 21:30 | 2 Yorum | Yorumlar
TURİZMDE SORUN SADECE FİYAT MI ?
02-03-2018 18:02 | 1 Yorum | Yorumlar

(Paylaşmak için önce 'Beğen'i tıklayınız.)
 
 
Kullanıcı Yorumları
Bu habere henüz yorum yapılmamıştır.

Yazıya Yorum Gönder
Başlık:
 
İsim yada Rumuz:
 
E-Posta:
     
Yorum:
 
Diğer Haberler
Yorumlar