17.06.2019
Kullanıcı Adı:   Şifre:   Beni Hatırla

Yeni Üye  |  Şifremi Unuttum

Yazarlar - ERKAN YAĞCI
CLINTON TURİZM İÇİN NE DİYOR?

 

 
 
Dünya Seyahat ve Turizm Konseyi (WTTC)’nin her yıl yapılan zirvesi, bu yıl 9-10 Nisan 2013 tarihlerinde Abu Dabi’de yapıldı.
 
Liderlik zamanı
 
Bu seneki zirvenin teması “Liderlik Zamanı” olarak belirlenmişti. Dünyada yaşanan politik ve ekonomik gelişmeler liderliğin ne kadar önemli olduğu bu zirvenin teması olarak kendini göstermişti.
 
Zirvenin açılış toplantısında dünyadaki güncel turizm gelişmeleri konuşuldu. Özellikle bir milyarıncı turistin bu yıl seyahat etmesinin ve dünya seyahat hareketinin bir milyarı aşan seviyeye gelmesi işlendi. 
 
Clinton ne diyor?
 
2050 yılına doğru seyahat edecek kişi sayısının iki milyara ulaşması için yapılması gerekenler, eğilimler ve sorunlar tartışıldı.
Zirvenin özel konuşmacısı ise Amerika Birleşik Devletleri 42. başkanı Bill Clinton idi. İlk defa bir Amerikan başkanının turizm zirvesine katılması oldukça ilginç bir detay ortaya çıkarmıştı. Clinton özellikle kendi başkanlık döneminde turizme bakış açısını ve deneyimlerini anlattı.
 
Hükümetler turizmin önemini anlamıyor
 
Bill Clinton özellikle hükümetlerin turizm ekonomisinden anlamadıklarını belirtti. Oldukça ilginç bir tespitti. Aynı zamanda bunun ne kadar doğru ve yerinde bir tespit olduğu da ayrı bir gerçek.
 
Clinton konuşmasında ayrıca turizmin topluma, ekonomiye ve ülkedeki sosyal yapıya dolaylı faydalarının da olduğunu ve bunun hükümetler tarafından doğru algılanması gerektiğini açıkladı. Buradan çıkışla Kolombiya örneğini vererek, turizmin hayatı kolaylaştıran bir etkisi olduğunu belirtti. 
 
Turizm ve çevre
 
Diğer belirtilen konu ise toplumsal farklılıklarının sorun olmadığını, aslında farklılıklarının toplumda ilgi ve merakı arttırdığı belirtildi. Turizm hareketinin ülkeler arası sorumlulukları ve fırsatları paylaşmanın aracı olduğunu belirtti.
 
Özetle Bill Clinton turizmin ülke ekonomilerine doğrudan ve dolaylı olarak ekonomik, sosyal ve politik katkıları olduğunu; fakat hükümetlerin bunu yeterince anlamadıklarını belirtti. Turizmin faydalarının iyi algılanması için de sivil toplum örgütlerinin yeteri kadar çalışma yapması gerektiğini bildirdi.
 
Zirvenin diğer bir konusu da çevre ve çevrenin korunması idi. Bu konu özellikle son yıllarda yapılan turizm toplantılarının özel gündem maddesi olmaktadır. Bu toplantıda çevrenin ne kadar önemli olduğu, planlı ve iyi korunan bir çevre ile turizmin sürdürülebilir olduğu anlatıldı. Bu nedenle turizm gelişirken çevreyi de korumanın gerekliliği tartışıldı. 
 
Havacılık sektöründe neler oluyor
 
Havacılık sektörü de tartışılan konulardan biri idi. Özellikle son 10 yılda havacılık sektörünün geldiği nokta, büyümesi ve büyümenin getirdiği sorunlar tartışıldı. Etihad Havayolları’nın gelişim öyküsü işlendi. İki milyar turist hedeflenirken havacılık sektörünün gelişimi ve rolünün ne olması gerektiği tartışıldı. Özellikle havacılık sektöründeki yasal düzenlemeler ile petrol fiyatlarının etkisi tartışıldı.
 
Seyahat endüstrisinin geleceği
 
Toplantının diğer bir konusu konaklama sektörünün gelecek yıllardaki gelişimiydi. Inter Continental Group Yürütme Kurulu Başkanı, Jones Lang LaSalle Hotels Yönetim Kurulu Başkanı, Booking.com Yürütme Kurulu Başkanı ve Sabre Holdings Yönetim Kurulu Başkanı konaklama sektöründeki gelişmeler ve eğilimler hakkında tartıştılar. 
 
Özellikle Asya-Pasifikteki otel gelişiminin ve yatırımlarının hız kazanacağını ve talep büyümesinin o bölgelerde gerçekleşeceğini belirtiler. Dünyada orta gelir nüfusun artması ile turist sayısındaki artışın otel yatırımlarını arttıracağı belirtildi. 
 
Turizmi ek vergi sorunu
 
Birleşmiş Milletler Dünya Seyahat Örgütü (UNWTO) başkanı Taleb Rifai de zirveye katılanlar arasındaydı. Yaptığı konuşmada dünyada turizm hareketini engelleyecek üç önemli faktöre vurgu yaptı. Bunlar; vizeler, vergiler ve havayolu ulaşılabilirliğiydi. Tüm ülke hükümetlerinden turizmi geliştirmek için seyahat özgürlüğünü kısıtlayacak uygulamalarından vazgeçmelerini ve özellikle vize verme süresini kısaltmalarını istediklerini belirtti. Ayrıca turizmin her alanına getirilecek her türlü ek verginin turizm için dezavantaj olacağını belirtti. Bunun yanı sıra havayolu ulaşımının turist gelmesi için çok önemli olduğunu ve havayolu ulaşımının dünyanın her yerine mümkün olması gerektiğinin önemini anlattı.
 
Kamu yönetimi-Sektör ilişkileri
 
İki günlük toplantıda özellikle dünyanın içinde bulunduğu ekonomik ve politik sorunlar çerçevesinde her alanda olduğu gibi turizm alanında da hem kamu sektörünün hem de özel sektörün bir liderlik örneği göstermesi vurgulanmıştır.
 
Bu tür zor zamanlarda turizm sektörünün ekonomik ve sosyal faydalarının anlaşılması ve turizm sektörünün doğrudan ve dolaylı faydalarının engellenmemesi için öncelikle kamu sektörünün ve hükümetlerin doğru politikalar uygulamasının ihtiyaç olduğunun altı çizilmiştir. Bu nedenle hem sivil toplum örgütlerinin hem de kamu kesiminin bir “liderlik” yapması gerekliliği vurgulanmıştır.

 


20-05-2013 12:00

(Paylaşmak için önce 'Beğen'i tıklayınız.)
 
 
Kullanıcı Yorumları
Bu habere henüz yorum yapılmamıştır.

Yazıya Yorum Gönder
Başlık:
 
İsim yada Rumuz:
 
E-Posta:
     
Yorum:
 
Diğer Haberler
Yorumlar