27.06.2019
Kullanıcı Adı:   Şifre:   Beni Hatırla

Yeni Üye  |  Şifremi Unuttum

Yazarlar - Erdal ÇELİK
6 Yorum | Yorumlar
KALİTE HARİÇ HER ŞEY DAHİL !

 

Akdeniz güneşinin yaşam sevinci olup aktığı , Toroslar' dan süzülüp gelen doğanın denizle buluştuğu,Türkiye’nin dünyaya açılan modern penceresi,  Side,Alanya,Kaş,Kemer ve Demre si ile binlerce yıllık tarihi güzelliklere eşlik eden  HD Turizminin merkezi Antalya’nın bugünü-geçmişi ve gelecekteki pozisyonu “herkes için merak edilen, model olan ve tartışılan” konu olmuştur.
90 lı yıllardaki olumsuz büyüme ve krizlerle mücadele etmekte zorlanan ve çöküntüyü ortadan kaldırıp yerine yeni bir bina yapmayı başarıp, hız kesmeden yoluna devam eden sektör ülkemizin “yalnız sektör” ü  turizmdir.
 
Ülkemizin bu “yalnız sektör” ü turizmin lokomotifi olan otellerdeki HD sistemi profesyoneller tarafından zaman zaman, sokaktaki halk tarafından ise  her zaman eleştirilen konumu ile bu günlere gelmiştir. Geldiği noktada ise rakiplerine göre nicelik ve nitelik olarak başarılıdır. Tabi rakip BARSELONA değildir. Akdeniz çanağında MISIR, TUNUS ve YUNANİSTAN ile aynı ligde olduğumuz gerçeğine göre bu kıyaslama yapılmaktadır. 
 
Rakiplerimizden birisini nitelik olarak (ERO) değerlendirmez isek bu dört takımın önünde lider olarak yarışan ve “BARSELONA yı kovalayan Türk turizmi” gerçeğini sektör temsilcileri bilir. 
 
İtalya ve Fransa premier ligdir. Dünyanın çeşitli ülkelerinden 324 mt. yüksekliğinde,  8. Cumhurbaşkanı rahmetli Özal’ın sahilleri turizme açtığı yıllarda yapımı tamamlanıp hizmete açılan,  Eyfel kulesini görmeye gelen kişi sayısı Türkiye’ye gelen toplam turist sayısına eşdeğer  olduğuna göre, o ligde mücadele etmeyi düşünmek, ne yani ben de oynarım abi deyip 7-0 mağlup skorla ayrılmayı kabul etme erdemidir. 
 
Bizdeki turizm gelirlerinin  % 75 sahil şeridindeki HD turizmi ve onu destekleyen enstrümanlardan geldiğine göre,  oyun mantalitesi ve tekniği de tamamen farklıdır. 
Yani aynı kulvarda yada ayını ligde olmamızı formüle edecek fizik’ en ve matematik’ en bir yol da henüz yok. 
 
Antalya merkezli Türk turizminin tarihsel gelişim sürecini takip edenler ve yaşamış olanlar ve halen yaşamakta olanlar bilir ki, HERŞEY DAHİL sistemine kaliteyi de dahil etmenin yolu, kış aylarında işsizlik oranının yükselmesine neden olan, kapalı otellerin meydana getirdiği istihdam sorununun çözülmesi ile direkt bağlantılıdır. Bu konuda turizmcilerin sorunları ile ilgilenildiğini ve turizmcinin dinlenildiğini çeşitli platformlarda görüyoruz   ama başka sektörlerden gelen baskıdan mı bilinmez gerekli adımlar atılmamaktadır. 
 
Turizmin lokomotifi oteller, dinamik hava yolu şirketleri ve seyahat acentelerinin kalıcı başarıları sayesinde turizm gelişmesine yansıyan olumlu bir tablo oluşmuştur ancak turizmimizin hizmet ayağı  tam anlamı ile güçlü değildir. Bu da kalite anlamında eksiklikleri meydana getirmektedir.
 
Kendi içlerinde hizmet yanı güçlü olan kurum ve kuruluşlar olsa da  turizmdeki toplam kalite sadece otel içindeki hizmet ve aktiviteler ile sınırlı kalmaktadır. Duvardaki bir iki güzel tablo evin duvarları yada 120 fotoğraftan oluşan bir albümdeki, renk ve görüntüsü ile iyi ve kaliteli olan 15 – 20 tane fotoğraf  “fotoğraf albümü” hakkındaki algıyı değiştirmemektedir. 
 
Türk Turizminin dışarıda, özellikle Avrupa kanadındaki imaj ve algısı “ucuz ve HD turizmini en iyi uygulayan ülke” dir.  HD içine kaliteyi de ilave edersek ucuz kısmı değişebilir. / değişecektir. /
 
Türk turizmcisi bu gidişattan ve dengeden memnundur. Kalitem artmasın, fiyatımda artmasın, kaliteyi geliştiremediğim için maliyetim de artmasın, kaliteyi nasıl ? ve kimle ? arttıracağım ki, böyle devam edelim diyenlerin sayısı da az değil, hatta çoğunluktadır.
 
Hizmet kalitesi iyi olan daha iyi, kötü olan daha az, zayıf olan ise hiç kazanamamaktadır.
 
Geçenlerde bir otelci ve bir yatırımcı ile sohbetimde falanca otelde şu kadar yatak ve oda boşmuş, valla ne yalan söyleyeyim bizde de şu kadar oda boş, işler pek iyi değil diye dürüst ve doğrucu konuşmacının otelindeki hizmet kalitesinin tatil satın alan “turistler” tarafından hepimizden daha iyi bilindiği bilinmektedir. Hizmet ve ona endeksli olan fiyatı gizlemek kolay olmuyor. Bu internet dünyası ve sosyal medya başa bela, her şeyi oradan elde edip fikir ve yorum sahibi olabiliyorsunuz. Ne yapacaksın?  Bu İnternet değil mi Mısır’daki ayaklanmayı başlatıp milleti sokağa döken. Bizde ise GEZİ PARKI olaylarını başlatan öğrenme ve haberleşme dili İNTERNET. 
 
Tanıtım, pazarlama vb. alanlarda sektörün  “dinamik girişimcileri ve iyi profesyonelleri sayesinde  başarıyı yakalamış” Türk turizmi komşusunun içinde bulunduğu “moralsizlik” ve “hafif baş ağrısı” ndan faydalanacak bir anlayışa sahip değildir. Olmazda, ol mamalıda.  
 
Tatile gidilecek olan kişi için, gideceği bölgedeki, çevre, doğa, siyasi iklim ve  deniz sıcaklığı gibi  “tercih edilen sebepler”  olarak ön plana çıksa da, tüketiciler için, ödeyeceği paranın karşılığını ne şekilde alacağını önceden araştırıp öğrenmesi en önemli ve en büyük kriterdir.  Bu yüzdendir ki otellerimizin servis kaliteleri başarı ve mutluluk için her zaman birinci kriter olamaya devam edecektir. 
 
Türk turizminin HD vazgeçmesi sahillerdeki otellerde imkansız değildir ama ona çok zordur. Adisyon açmayı bilmeyen garson, tek tip tabak yıkayan bulaşıkçı, kendisine bir adres sorulduğunda müşterinin gitmek yada ulaşmak istediği yere kadar ona eşlik etmeyi düşünmeyen bir bell-boy yada genel alanlardaki görevli bir personelin güneş altında ıstakoz gibi olmuş bir turiste bey efendi – hanım efendi daha fazla güneş altında kalmayın diye size şemsiye getirdim demeyi aklından bile geçirmeyen  personel toplulukları ile HD den vazgeçmek elde yumurta yok iken hadi omlet yapalım demeye benzer. 
 
Ocak var, tava da var hadi git bakkaldan iki yumurta al hemen yapalım şeklinde değildir. Kimisi bakkala çok uzak, kimi ise daha bakkalın nerde olduğunu sorup öğrenecektir. Bu sebeple omlet yapma için duraksama olacaktır. Bu duraksama gelir kaybı oluşturacaktır. Sahillerdeki yatırımlarda, gelir kaybına tahammül edecek kaç kurum ve kuruluş vardır desek belki hiç belki çok az. (yumurta konumunda olan personel yapısı.)
 
Dolayısı ile HD li bitirelim, müşteri çarşıya çıkmıyor, esnaf kan ağlıyor, dükkanlar kapanıyor lobicileri sistemin karşısında durmaktadırlar. Göz ardı edilmemelidir ki, bu sistem sayesinde bir dükkanı olan ikinci dükkanını açmış, iki oteli olan 3. Otelini inşa etmiştir. Kimi ise dükkanların hepsini kapatıp batırmıştır. Oda bankacılık sektörünün kendine has kuralları nedeni ile ve yanlış hesaptan ötürü batmışlardır. 
HD sisteminin bir ziyanı olmamıştır.  
 
Halbuki dükkanlarımızı güzelleştirsek, dükkanların önünden geçen insanlara evimize gelmiş bir misafir gibi davransak, bu yıl da dükkan kirasını çıkaramadık baskısı ile turisti yolacak bir kaz gibi görmesek “kalitenin içinde yer alan konfor ve güven” unsurlarını geliştirsek fenamı olur. 
Sektör temsilcileri, yatırımcısı, araştırmacılar, gençler, öğrenciler ve akademisyenlere söylemek istediğim son söz, yazının başlığında yer alan; HERŞEY DAHİLE – KALİTE DE DAHİL OLSUN ! çağrısıdır. 
 

17-08-2013 12:00
Önceki Yazıları
BEKLENTİLER
13-03-2019 19:23 | 8 Yorum | Yorumlar
DAVULUN SESİ YOK !
24-04-2017 14:39 | 7 Yorum | Yorumlar
2016 YILINA SON BAKIŞ
16-01-2017 10:29 | 6 Yorum | Yorumlar
2016'YA GEZ – GÖZ
26-11-2015 11:14 | 3 Yorum | Yorumlar
HOŞGELDİN 2014
06-01-2014 14:07 | 6 Yorum | Yorumlar
GÜNCEL TURİZM NOTLARI
18-03-2013 15:00 | 3 Yorum | Yorumlar
GARSON !..
14-08-2012 13:00 | 16 Yorum | Yorumlar
ORTAYA KARIŞIK !
15-02-2010 09:38 | Yorumlar

(Paylaşmak için önce 'Beğen'i tıklayınız.)
 
 
Kullanıcı Yorumları Tümünü Göster
SırrıEsen
12-10-2013 12:36
FRANSA GİBİ ÜLKELERLE ULAŞIMDA GERİ KALMIŞ TÜRKİYEYİ KARŞILAŞTIRMAK YANLIŞTIR
Sn. Çelik,tebrikler güzel şeyler yazmışsınız fakat, bu ülkede neredeyse herkesin farkında olmadığı bir gerçeğe kimse vurgu yapmıyor veya yapamıyor. HANTAL bir Alt Yapı ve ULAŞIM. Otelcilikte Türkiyenin bir çok Avrupa ülkesinden ileride olduğunu belirmek istiyorum. Ama, Alt yapı ve Ulaşıma geldiğinde, her konuda 50-100 sene geri kalmışız.Lütfen bir osmanlı Raylı sistem projelerini inceleyin ve bir de TCnin yapmadığı ulaşım sistemini.Ulaşımda Avrupa nerede, Türkiye nerede kalmış? Siz Trilyon Turist getirirseniz bile, bunları eşeklere mi bindirecek siniz? Hantallaşmış Dolmuş sistemini kaldırıp geniş Toplu Taşıma sistemine geçmediğiniz takdirde; Turizmde sadece ucuz Bir kısım Turisti getirirsiniz.Antalya bundan öteye geçemez.Anlatmakla bitmeyecek Hantal Antalya şehirleşmesi, Hantallaşmış kötü niyetli Belediyelerimizin Tasfiye olması lazım ve Belediyelerin modern bir Düzene geçmesi lazım.
GERCEKCI
26-08-2013 13:17
AKIL ve MANTIK BİLİMİ
Sn.Çelik, Merhabalar, sizden cevap almak güzel, fikir cimnastiği yapıyoruz.. Fizikle kastınızın, fizik kanunları olmadığı ve fiziki çevre koşulları ve ülkenin ulaşım ve altyapı olanakları ve konaklama tesislerini vurgulamak istediğinizi belirtmişsiniz. Aşağıda yazdığım üç kriter sanırım sizin vurgulamak istediğiniz fizki çevre koşularına tam denk geliyor sanırım 1- Ulaşım ağı ve hava yolları bağlantısı ( THY) Dünyada en çok ülkeye uçan Avrupanın En İyi Havayolu Şirketi Türk Hava Yollarıdır. 2-) Havaalanları; 46 Avrupa ülkesinden 400 havalimanını temsil eden Avrupa Havalimanları Birliği`nin (ACI Europe) En İyi Havalimanı ödülüne, ICF Airports Antalya Havalimanı layık görüldü. 2010 yılında 22 milyonun üzerinde yolcu ağırlayarak kendi bünyesinde bir rekora imza atmış ve bu süreçte sunmuş olduğu hizmetlerden dolayı bu ödüle layık görülmüştür. İhale süreci ile İsanbulda yapımına başlanacak yeni Havalimanı yolcu sayısı ile dünyanın en büyüğü olacak .( Sn.Binali Yıldırım Ulaştırma Bakanı ) 3-) Konaklama tesisleri Dünyanın en prestijli seyahat dergilerinden Travel + Leisure dergisinin her yıl üst segmentte seyahat eden okurlarına dünyanın en iyi 500 otelini ve en iyi 10 destinasyonunu sordu. Bu yıl 18inci kez seçilen oteller ve destinasyonlar bir yıl boyunca dünyanın en iyileri olarak adlandırılacaklar. Dünyanın en iyi 500 oteli listesine Türkiyeden sadece 4 tesis yer alabildi. İstanbul ise dünyada Bangkokun ardından ikinci sırada. Aşağıdaki linkten bakabilirsiniz.. Bu listede Bankok birinci, İstanbul ikinci, Roma altıncı ve PARİS dokuzuncu sırada gözküyor http://www.turizmguncel.com/haber/dunyanin-en-iyi-otelleri-secildi-turkiyeden-hangi-oteller-var-h15651.html Ayrıca, dünya da çeşitli branşlarda Antalya daki otellerimizin da sayısız ödüller aldığı malumunuzdur.. Ki , bizim otellerimiz yenilik ve kalite olarakta Avrupalı birçok muadilinin üstündedir Bu arada, çoğu otelde kalitenin düşük olduğu söylemlerin de size kısmen katılıyorumOtellerin Ala-Carte Restaourantların da kaliteli hizmet ve ürün bulabiliyorken, aynı şeyi açık büfeler için söyleyemeyeceğim maalesef.. Bu arda biz sadece üst segment satmıyoruz ( bunu kaliteyi vurgulamak için yazmıştım)Portföyümüzde 3 yıldızlı hatta özel belgeli küçük butik tesislerde mevcut. Bu arda villa satışı konusnda 2.000.000 usd lik oda satışı rakamına nasıl ulaştığınızı da merak ediyorum ? Antalyada ki en pahalı ve en üst segmenteki villaların gecelik fiyatı 5000-10 000 usd bandındadır.. Şimdiye kadar en uzun en pahalı olan odalardan 45 günlük satabildik ( 200 gece kalacak bir misafir daha gelmedi 200 10.000 = 2.000.00 $ Gelse süper olurdu oda ayrı :) ) Son olarak eski uygarlıklar ve medeniyetler konusunda aynı bilgisel platformda olmadığımızı düşündüğüm için bu konuyu sizinle tartışmayacağım Bahis konusu kaliteyi artırmak ve turizm perspektifimize yeni bakış açıları kazandırmak konusunda ki görüşlerim için, googldan ismimle eski makalelerime (2007 turizmde bu sabah ) ve bazı yazarlara yaptığım yorumlardan ulaşabilirsiniz.. Bilgiyi paylaşmak keyfili, güzel ve sağlıklı günler dilerim..
23-08-2013 10:41
GERCEKTEN GERCEKCIYE
Sn. Canadaş Kalite Dahil Herşey Haric yazıma yapmış olduğunuz yorum ve katkı için teşekkür ederim. Yazı da bir cözüm için bir formül değil, tesbit içerikli giriş vegelişmeler ele alınmıştır. / en son da da KALİTEYE çağrı yapılmıştır. / istatistik elbet matematiğin alt birimidir. / istatistikler de ortadadır. / Dünaynın çeşitli yerlerinden PARİSE giden yolcu sayısı Türkiyeye gelen yolcu sayısı ile eş değerdir, Faransasının sahilleri ve lüks otel bölgeleri + yat turizmini de hesapladığımız zaman aradaki farkı hangi matamatik formülü ile kapatacağız. ? bu hızla 20 yıl koşar isek belki evet. Ama Fransa da yerinde durmayacaktır her halde. / matamatik budur. / Fizik = fiziki şartlardır. / hava limanlarının zemin kalitesi, restoranlar, alışveriş merkezleri,otel konseptleri ve diğerleri. / ... Seçmeli bir ders olarak okuduğum TURİZM derslerinin tüm sınavlarında 1.2.3. sorular hiç değişmemişti : Turizm nedir ? Otel nedir. ? Turist nedir ? Turizmin olması için sadece zengin bir tarih,uygarlık ve kültür yetmez./ Sahip olduğumuz ve başarı ile yürüttüğümüz belki bu başarı sayesinde sizinde villa sattığınız turizmde kim merak eder senin UYGARLIĞINI ? - GERCEKTEN GERCEKCIYE ! ... Kendimizi (kafalarımızı) otel binasına (hata odasına ) endeksli turizm pardoksundan kurtarabilir isek resmin tüm çerçevesini de gerçekten görebileceğiz Güzel düşüncedir ama geçerli değildir. / ben de isterem !! Otel odası olmadan Turizm olmaz sevgili CANDAŞ. Kepez üstündeki çam diplerine birer çadır kurup çadırdamı ağırlayacağız 10 milyon kişiyi. ? Yada 2 Milyona tanesini sattığınız villalardamı ? Bu Otelleri dodluracak turist lazım. Bir debunların ulaşımını sağlayacak bir kağnı arabası yada ucak lazım. ) Bizim bildiğimiz ve kitaplardan öğrendiğimiz TURİZM budur. Turistin tercihlerine saygımız sonsuzdur. / Villa mı alır, Pamukkalaeye mi gider. Adıyamana NEMRUT a mı gider, yoksa kitabı eiline alıp sahile mi gider, yada eline votka laıp sahile mi gider ? / Tercihleri turistin kendisi belirler. ... Yılda kaç villa satıyorsunuz ? diyelimki 20 x 2 Milyon USD = 20 Milyon / Belek Bölgesinde 400 Odalı bir otelin yıllık geliridir. / sizin gibi kaç kurum yada kuruluş var villa ve üst sekment oda satan. Ona da 20 diyelim. / Toplam Kaç otel var Antalya da 505 diyelim / 20 - 505 in kaçıdır. / % 6 sı. / yani duvardaki bir iki güzel tablo duvarın kalitesini yada albumdeki 15 - 20 güzel foto 120 fotoluk bir albumüm taplam kalitesini değiştirmez. / Evet içinde bir kaç güzel foto var ama UCUZ ve HD li EN İYİ UYGULAYAN ÜLKE imajını değiştirmez. / Matamatik budur. / olumlu katkıların için çok teşekkür ederim. / mutlu ve sağlıklı günler dilerim. Erdal ÇELİK Turizm Gönüllüsü
GERCEKCI
21-08-2013 18:01
AKIL ve MANTIK BİLİMİ
Sn.Çelik, yazınızın tamamını sabırla okudum..Herşey dahilde kalite üzerine uzunca yazmışınız fakat sihirli formülü maalesef yazınızda seçemedim.. ( Eğer bir gün bir araya gelme fırsatımız olur ise,size harcama kitlesi yüksek Villa ve Özel Oda satın alan misafirler için oda pazarlaması;ayrıca bu misafir kitlesi için üst segment vip otellerde hizmet ve kalitede öne çıkmak için neler yapılmalı ( şahsi fikirlerimdir) açıklamalı olarak anlatabilirim.. Ayrıca aşağıdaki yorumlarınıza atıfta bulunmak istiyorum; İtalya ve Fransa premier ligdir. Dünyanın çeşitli ülkelerinden 324 mt. yüksekliğinde, 8. Cumhurbaşkanı rahmetli Özalın sahilleri turizme açtığı yıllarda yapımı tamamlanıp hizmete açılan, Eyfel kulesini görmeye gelen kişi sayısı Türkiyeye gelen toplam turist sayısına eşdeğer olduğuna göre, o ligde mücadele etmeyi düşünmek, ne yani ben de oynarım abi deyip 7-0 mağlup skorla ayrılmayı kabul etme erdemidir. Bizdeki turizm gelirlerinin % 75 sahil şeridindeki HD turizmi ve onu destekleyen enstrümanlardan geldiğine göre, oyun mantalitesi ve tekniği de tamamen farklıdır. Yani aynı kulvarda yada ayını ligde olmamızı formüle edecek fizik en ve matematik en bir yol da henüz yok. Özetle diyorsunuz ki; Fizik ve matematik kurallarına göre bizim İtalya ve Fransayla aynı kulvarda olmamız mümkün değil.Bir de bunu daha 30-40 yıllık geçmişi olan bir Eyfel Kulesi ne bağlamışsınız.. Bir an okuduklarıma inanamadım..Binlerce yıllık bir kültür ve tarih coğrafyasında yaşayan bizler; üstelik kadim bir uygarlık özgeçmişi olan bir ulus peşinen ikinci sınıf olmayı kabul ediyor; hem de bunun adı matematik ve fizik oluyor... Kesinlikle katılmıyorum.. 1.Bahsteiğiniz konu kıyaslama ölçüsü ise, istatistik biliminin alanına girer ki oda matematiğin bir alt dalıdır.. 2.Konunun fizikle alakası ne onu anlayamadım..Eğer fizik kanunlarına göre kıyaslama yaparsanız,türkiyedeki turizm gelişmesinin(son 20 yıllık) istatistik verilerle fizk kanunlarına göre hesaplandığında nerelere varabileceğini hesaplarsanız sonuç sanırım daha net ortaya çıkar.. 3.ve son olarak ben tüm bilim ve metodolojilerin önüne MANTIK Bilimini koyuyorum.. Bizler gerçekten mantıklı ve isabetli önerme, denklem ve öngörülerde bulunabilmiş ve kararlar alabilmiş olsaydık, bırakın İtalyanı ve Fransızı izlemeyi..Onlar bize gıpta ile bakardı.. Anadolu o kadar zengin ve bakir bir hazine ki; binlerce yıllık bir geçmişle birlikte kültür,mitler, efsaneler, uygarlıkalar ve tarihi miraslar bırakmışlardır... Kendimizi (kafalarımızı) otel binasına (hata odasına ) endeksli turizm pardoksundan kurtarabilir isek resmin tüm çerçevesini de gerçekten görebileceğiz... Maksadım düşüncelerinzi kasıtlı olarak eleştirmek değil dir; eğer yorumuma alınganlık gösterir iseniz, bir küçüğünüz olarak peşinen özür dilerim... Yanlız ülke ve milli menfaatler doğrultusunda hedeflerimzi her zaman yüksek tutmalıyız kanaatindeyim... Saygılarımla, Coşkun Candaş
VolkanK.
20-08-2013 16:15
Görünen köyü ısrarla görmemek de bir beceridir
Vizyonu tasarruf olan işletmelerin bu uğurda kaliteden ödün verdiklerinde tasarruf ettikleri tek şey gelecek yılın müşteri sayısından tasarruf olmuştur. Çıtasını yükseltmeyi düşünen işletmelerin katlanması gereken bir zaman dilimi olacaktır elbette. Belki sezonun birini zarar ederek geçireceklerdir ama otelden memnuniyetle ayrılan müşterileri gelecek sezon tekrar otelde gördüklerinde ve onların da yalnız olmadıklarını gördüklerinde ekilen ürünün hasat edilmesi vaktinin geldiği anlaşılacaktır. İşletmenin esas pazarlamacılarının, bir vücuttaki en uç noktaya ulaşan kılcal damarlar gibi niteleyebileceğimiz personel olduğu inkar edilemez bir durumdur. Personelin , görevli olduğu birimlerde müşteriye göstereceği tatlı dil ve Güleryüz, müşterinin gözünde tuzu fazla kaçmış bir çorba için olur böyle şeyler cevabını oluşturabilirken, müşteri bir şey sorduğunda umursamaz cevap veren (bilmiyorum, görevim değil tarzında) veya göz teması kurmadan cevap veren bir görevlinin vereceği en kaliteli içki hakkında bir daha gelirsem iki olsun gibi bir cevabı oluşturabilir. Yani kalite hem verilen hizmette hem de hizmeti veren de sağlanmalıdır. Bu bağlamda değindiğiniz noktaların çok doğru olduğunu söyleyerek bu durumun komplece ve ayrıntılı bir biçimde ele alınması gereken bir durum olduğu kanısındayım. Katkılarınızdan dolayı ayrıca teşekkür ederim
Yazıya Yorum Gönder
Başlık:
 
İsim yada Rumuz:
 
E-Posta:
     
Yorum:
 
Bunları Okudunuz mu?
Diğer Haberler
Yorumlar