27.06.2019
Kullanıcı Adı:   Şifre:   Beni Hatırla

Yeni Üye  |  Şifremi Unuttum

Yazarlar - Erdal ÇELİK
6 Yorum | Yorumlar
HOŞGELDİN 2014

 

 
Ev kadınlarımızın, eşleri kendini bir gün boşarsa diye sosyal bir güvence olarak yastık altında sakladıkları “altın” fiyatlarının gerilediği,  ERO ve USD nin değer kazandığı, gerçek değerinin halkımızca bir türlü bilinemediği enflasyonun hafif  yükseliş trendinde olduğu,  “eleman” davası yüzünden GS dan ayrılıp Milli Takımlar başına geçmesi tetiklenen Fatih Terim’li milli takımımızın dünya futbol şampiyonasına gidemediği, spordaki şike davalarından mı bilinmez, takımlarımızın formalarında giderek azalan, hele sanayide Türkiye’nin yükselen yıldızları olan Bursa – Gaziantep – Kayseri gibi illerin futbol takımı formalarının göğüslerinde hiç olmayan reklamlar gelirleri, başörtülü vekillerimizin meclis sıralarına girmeye başladığı, uzlaşı kültüründen uzak TBMM  mizin “yeni anayasa” vaadi ile yola çıkıp yeni dönemde beklenen anayasayı yapamadığı,  iki ağaç yüzünden başlayan Taksim Gezi Parkı olaylarının dünya kamuoyunda oluşturduğu Türkiye algısı dikkat çekici olsa da, özellikle bu yazıyı okuyan turizm  sektör temsilcileri olmak üzere, diğer sektör temsilcilerinin de üzerinde bütünleşip  hem fikir olduğu  TURİZM YİNE TEK başarılı alanımız olmuştur, konusu kesindir. 
Antalya ve İstanbul da ki turist sayısında ki artışın yanında, döviz kurlarındaki artış sayesinde,  ithalatçı olan Turizmci, yüzü gülerek girdi 2014 yılına.  
 
Almanya’nın Ecevit’i olarak bilinen, siyasetten emekli olduktan sonra, iklimi ve insanı üzerindeki olumlu gerekçeler nedeni ile ülkemize yerleşen  Gerhard SCHRODER in Türkiye’nin AB ne tam üyeliği konusunda “sizin Avrupa’ya değil, Avrupa’nın size yalvarması gerekir” dediği, 1.500 dolayında sektör temsilcisinin dinleyici olarak katıldığı  Aralık  2013 de Antalya Kundu da gerçekleşen 3. Uluslar arası Resort Turizm Kongresinde,  katılımcının % 50 ye yakın olan kısmının 2014 – 2013 den daha iyi olacak,  %30 nun ise 2013 ile aynı olur, yani %80 ninin bir sürpriz beklemediği, gelecek yıl için hesap ve planlamaların yapılıp çekmeceye konulduğu şu günlerde turizmcinin beklentisi,  “son günlerdeki Türkiye tablosu” na göre  tıkandığı, yada böyle gider ise tıkanacağı  söylenen durumu açacak bir anahtar bulunsun, evrensel hukukun içinde kalınsın ve “Türkiye de bir kargaşa olmasın” dan öteye bir şey değildir. 
 
Hepimiz biliyoruz ki, Turizmin ana konularından birisi olan, “seyahat edilecek olan ülkedeki güven algısı” ndaki faktörün etkisi çok önemlidir. 
Turizm bakanlığı  tarihine bakıldığında, en uzun süre bakanlığı görevinde bulunan, görevde bulunduğu süre içinde turizmciler ile  olumlu ilişkiler kurup, “balık susuz bir ortamda nasıl yaşayamıyor ise, turizm de barışın olmadığı bir ortamda yaşamaz”   sözü ile ünlü eski Bakan Sn. Ertuğrul GÜNAY’ın sözü turizm için referans alınacak bir yoldur. 
 
Tabi  yabancılar “Türkiye’yi gördükten sonra”  diye başlayan konuşmaların ardından,
Kendi ülkelerindeki “bizim bildiğimiz gibi değilmiş” şeklinde açıklamaları  olmaktadır. / oluyor. 
 
2014 de Turizmci için  yine, sektörün en büyük beklentisi ve öncelikli olarak ele alınması gereken  “kış istihdamının teşviki” nin yanında, özel bir görev ile gazeteci Yiğit BULUT tarafından denetleneceği haber kamuoyunca bilinen Kıyı Kanunu, turizmcinin en önemli sorunları arasında yerini ve liderliğini koruyacaktır. 
 
Dünya Turizminin ilk beşinde yerini alan  Türkiye turizmin lokomotifi olan oteller de “kalitenin tek başına yeterli bir kriter olmayacağı” gibi, müşteri deneyimlerine önem veren işletmelerin  “doğru personeli bulma” arayışlarını sürdüreceği  “esnek standartlar” ile müşterisini memnun eden otellerin her zaman, bir sonraki yıla ve onu takip edecek olan sıralı yıllara avantajlı gireceğini ön görebiliriz.
 
Geride bıraktığımız 2013 yılında, kurdaki artışa bağlı olarak elde edilen, “öngörülmeyen gelir” inin, bir kısmını sezon içinde müşterisine hizmet olarak geri veren otellerin 2014 yılında kendilerine avantaj sağlayacağı, bu durumun tüketiciler tarafından değerlendirileceği bir yıl olacaktır. 
 
Turizmin geldiği nokta, gideceği yerin de göstergesidir. 
 
Güzel otelleri ve güzel hizmet veren hava limanları, genç ve dinamik personel yapısı ile, rakip ülkelere göre her zaman avantajlı olacak olan Türkiye, alternatif turizm alanlarını güçlendirip, Antalya ağırlıklı gücünü diğer merkezler ile paylaşacağı  bir vizyon içinde olması da yarı bir planlama konusudur. Bu süreç öncelikli olarak İzmir’in  ön plana çıkacağı, sonra ise Mersin’in devreye gireceği bir gelecek olabilir. 
 
Yaşlanan ve çocuk yapmayan, bundan 10 yıl önce dünya nüfusunun %17 sini bünyesinde barındırırken, bu günkü nüfus yapısı ile dünyanın % 13 seviyelerine gerileyen Avrupa da giderek azalacak olan turistin farkında olan, Rusya dışında henüz yeni pazar yaratmayan Türk turizminin kıymetli ve özverili yatırımcıları açısından en önemli sorun haline gelen “oteli yapayım yapmasına da, hangi personel ile hizmet vereceğiz ?”  sorusuna cevap bulmanın giderek zorlanacağı süreçte, insan kaynakları ve personel eğitimlerine önem veren kurumların, yıldızının parlayacağı ve karlıklılarının artacağı yıllar  diye özetleyebileceğimiz “geleceğin turizmi” için, tüm kurum ve kuruluşlara, sektörümüzün bu günlere gelmesinde emeği olan, hava limanındaki gişe memurundan, oteldeki bulaşıkçıdan tutun,kumsalda iri taşları ayıklayan plaj görevlilerine, garsonlara, barmenlere, cankurtaranından, otobüs  şoförüne kadar, tüm turizm emekçilerine güzel bir yıl ve “başarılı bir yeni sezon” dileği ile HOŞ GELDİN 2014 
 

03-01-2014 12:00
Önceki Yazıları
BEKLENTİLER
13-03-2019 19:23 | 8 Yorum | Yorumlar
DAVULUN SESİ YOK !
24-04-2017 14:39 | 7 Yorum | Yorumlar
2016 YILINA SON BAKIŞ
16-01-2017 10:29 | 6 Yorum | Yorumlar
2016'YA GEZ – GÖZ
26-11-2015 11:14 | 3 Yorum | Yorumlar
KALİTE HARİÇ HER ŞEY DAHİL !
18-08-2013 13:34 | 6 Yorum | Yorumlar
GÜNCEL TURİZM NOTLARI
18-03-2013 15:00 | 3 Yorum | Yorumlar
GARSON !..
14-08-2012 13:00 | 16 Yorum | Yorumlar
ORTAYA KARIŞIK !
15-02-2010 09:38 | Yorumlar

(Paylaşmak için önce 'Beğen'i tıklayınız.)
 
 
Kullanıcı Yorumları Tümünü Göster
tektek
08-01-2014 16:43
TAHİR
Yazarı, son paragrafta adından söz ettiği, sektor temsilcileri şoförler adına tebrik ederim. Gece gündüz demeden turist yolcu taşıyan bizleri de anımsayan birisi oldu diye hoşuma gitti.
07-01-2014 16:29
beklenti
Sektörün tüm kesimlerinde çalışanlar için yeni gelen her yılın, bir öncekinden başarılı geçmesi dileklerimle...
AhmetR.İLLEZ
06-01-2014 10:47
Eyriye eyri Doğruya doğru.
Sevgili Erdal Beyin yeni yıl mesajını keyifle okudum ve tespitlerinin hepsine katılıyorum. Kendisine ve camiamıza sağlıklı mutlu başarılarla dolu bir 2014 yılı dilerim. Kalın sağlıcakla.
cevdetaksoy
05-01-2014 11:05
kalemine sağlık
Erdal kardeşim sana ve ekibine 2014ün bolluk ve huzur getirmesini dilerim.2014 senesinin Turizm camiasına hayırlı olması dileklerimle Cevdet AKSOY/Ankara
E.Korkmaz
05-01-2014 10:23
super
Cok guzel ve gercekci bir yorum keyifle okudum, tesekkur ediyorum.
Yazıya Yorum Gönder
Başlık:
 
İsim yada Rumuz:
 
E-Posta:
     
Yorum:
 
Bunları Okudunuz mu?
Diğer Haberler
Yorumlar