27.06.2019
Kullanıcı Adı:   Şifre:   Beni Hatırla

Yeni Üye  |  Şifremi Unuttum

Yazarlar - Erdal ÇELİK
8 Yorum | Yorumlar
FALEZLERİN ÜZERİNDEKİ KARTAL KANADI
 
1966 Ankara’da atılan tohumunun ardından, otelcilik sektöründe  48 Yıllık bir çınar olan  markanın  amiral gemisi, Antalya turizmini cesaretlendiren “ilk beş  yatırım hamlesinden birisi idi DEDEMAN” oteli.
 
Hizmete açıldığı yıllarda, Antalya’nın dışı diye tabir edilen ve “bu gün adı  ile özdeşleşen bölge” artık  “şehrin kalbinde” yer almaktadır. 
 
Türkiye siyaseti ve ticareti bakımından yüzlerce anıya,
Binlerce insanın hafızlarda sakladığı hatıralara,
İlk aşklara, ilk buluşmalara,
Sağlamış olduğu istihdam kaynakları arasındaki yüzlercesine, 
“yuva kurma”  kimine ise “kariyer imkanı” vererek,  
31 Ekim 2013 akşamı  kapısını  kapayıp,  veda etti DEDAMAN ANTALYA oteli.
 
Tıpkı  onlarca protesto gösteri ve halk ayaklanmasına  tanıklık eden Taksim Meydanının ETAP MARMARASI,
Türkiye’deki  otelcilik mesleğinin gelişimine, istihdam ile önemli katkı sağlayan “bir dönem Türkiye’nin babası rahmetli Özal” ın, “Dünyanın babası -Baba Bush- ile ilk görüşmesini yaptığı”  İstanbul SHERATON, bir diğeri ise; en yakınımızda 20 Yıl faaliyet gösteren  Antalya SHERATON gibi. 
Çeşitli yerel ve sosyal medyada    “24 Yıl Önce Oteli Açanlar Aynı Yerde Buluştular”  başlığı ile haber olan ANTALYA DEDEMAN ÇALIŞANLARI’ nın  bu dayanışmasını,  “insani platform  açısından takdire şayan” bir durum olarak ele alabiliriz.
 
İnsan yaşamında  “hayata dair herhangi bir alanda az zaman değildir 24 Yıl.”
 
Henüz genç olan 90. Yılını kutladığımız Cumhuriyetimizin 4/1 den fazlası,  yada evlilik çağında birisinin evlenip çocuk yapması, oğlan olur ise eğer onu askere gönderip terhis sonrası  hemen evlenmesi varsayımı  ile, elini çabuk tutan bu evladın babasına torun hediye etmesi için yeterli bir süredir. 
 
İşte böyle bir şeydir Hayat;  içindeki değişim ve gelişim, hüzünler, sevinçler, sıkıntı ve refah  ile bize sunulmuş  en güzel varlıktır ! 
 
Geçmişle hesaplaşmanın, yada orada donup kalmanın, diğer bir ifade ile arabanın dikiz aynasından sürekli geri bakmanın  “devam eden yolculuğun güvenliği”  ve  “ilgimizi çeken tek şeyin hayatımızın bundan sonraki geri kalan bölümünü geçireceğimiz yer olan gelecek”  için doğru bir bakış olmadığını düşünürüm hep.
 
24 Yılda, değişen dünya, değişen insan düşünceleri, değişen coğrafyalar, hükümetler, el değiştiren holdingler ve onların arka bahçesi olan bankaların durumu karşısında hayatta tutunacağımız tek şeyin  yine  “sosyal adalet” “medeniyet” ve “hakkaniyet”  olduğunu görebiliriz.
 
Kayserili iş adamı rahmetli Kemal DEDEMAN  hayat ağacının bu dallarına tutunan insandı bence.  
 
Otelcilik sektöründeki  İstanbul – Ankara vizyonunun sahillere taşınmasında öncü bir isimdi.  
Çoğu zaman ,bir çok  Ankara ve İstanbullu  iş adamlarının Antalya’daki otel yatırımlarına cesaret etmelerine katkısı olmuştur.
 
Daha sizin aklınız ermez denilen, Demir çelik sanayisi dışında, Türkiye için yeni bir döviz fabrikası diye adlandırılan Turizmin  o yıllarında, yahu  bu Antalya da yatırımcı yok mu böyle oteller yapsın ve işletsin ?  Neden İstanbul ve Ankaralı yatırımcılar ?  sorularına nasıl cevap verileceğini bilmeden, turizmin parametresi olan turistlerin memnuniyeti için, “cilalı mermerler üzerinde ayağımız kayacağı korkusu olmadan, güvenle çalışmaya devam ederdik”  falezlerin üzerindeki  bu kartal kanadında.   
 
Antalya kökenli otelcilik markaları ve isimlerinin öne çıkmaya başladığı son dönemlerde, sahillerimizdeki HD otelciliğinin “gurur markası”  Barut Hotels eli ile yoluna devam edecek olan, Antalya ölçekli Türk turizminde “hadi yola çıkalım hamlesi” nin, dipdiri, canlı ve heyecanlı halinin Antalyalılar için, sektörümüz için başarılar getirmesini dilerim,
 
Gücünü değişim ve gelişimden alıp, modern çağın koşullarına göre dizayn edilmeyi bekleyerek, kapılarını  yeniden Antalyalıya açacak olan AKRA’nın,  kentteki sosyal yaşama, gastronomiye ve şehir merkezli oteller arası rekabete yeni bir “kalite” anlayışı getireceğine inanıyorum.
 
Sağlıklı ve şen kalın.
 

22-01-2014 12:00
Önceki Yazıları
BEKLENTİLER
13-03-2019 19:23 | 8 Yorum | Yorumlar
DAVULUN SESİ YOK !
24-04-2017 14:39 | 7 Yorum | Yorumlar
2016 YILINA SON BAKIŞ
16-01-2017 10:29 | 6 Yorum | Yorumlar
2016'YA GEZ – GÖZ
26-11-2015 11:14 | 3 Yorum | Yorumlar
HOŞGELDİN 2014
06-01-2014 14:07 | 6 Yorum | Yorumlar
KALİTE HARİÇ HER ŞEY DAHİL !
18-08-2013 13:34 | 6 Yorum | Yorumlar
GÜNCEL TURİZM NOTLARI
18-03-2013 15:00 | 3 Yorum | Yorumlar
GARSON !..
14-08-2012 13:00 | 16 Yorum | Yorumlar
ORTAYA KARIŞIK !
15-02-2010 09:38 | Yorumlar

(Paylaşmak için önce 'Beğen'i tıklayınız.)
 
 
Kullanıcı Yorumları Tümünü Göster
ZerrinTOPRAK
29-12-2016 22:03
Gurur duydum
Erdal Bey değişik bir tarzınız var. Kaç kişi anlayabildi acaba, yazınızın bir bölümündeki cilalı mermerler üzerinde ayağımız kayacağı korkusu olmadan, güvenle çalışmaya devam ederdik lafından. Maalesef otellerde kayma ve kaydırma işlerinin çok olduğu, dedikodu mekanizmalarının ayyuka çıktığı otel işletmelerinden geçilmez oldu her yerde. Ne şanslısınız ki böyle kurumsal bir işletmede çalışmışsınız ve duygu dolu bir yazı ele almışsınız. İnsani acıdan sizin adınıza gurur duydum.
29-01-2014 16:15
Tebrikler...
Tebrik ederim Erdalcığım, Çok güzel olmuş...
gelbir
28-01-2014 15:43
Antalyalı dan
çok güzel olmuş bu yazın.çok hoşuma gitti.kutluyorum seni..
EypBoz
25-01-2014 10:00
Hayırlı olsun.
Barut ailesine hayırlı olsun.! Yazıda da belirtilen, binlerce kisi ve bizlerin hatıralarında kalacak hoş bir seda olacak .
YunusYolcu
23-01-2014 11:06
Bravo bravo.
Sn Erdal bey, Nizamettin Şenin başlık olarak yazdıgı duygu ve bilgi dolu yazınızi okurken Dedeman ailesinin bizlere sundugu is ve kariyer imkanlarını yeniden resert edip hatirlamamiza yardimci olan ve genclere ornek olacak yazinizdan dolayi, dedeman calisanlari olarak size tesekkur ederiz. Basarilariniz daimi olsun. Yunus Yolcu
Yazıya Yorum Gönder
Başlık:
 
İsim yada Rumuz:
 
E-Posta:
     
Yorum:
 
Bunları Okudunuz mu?
Diğer Haberler
Yorumlar