19.10.2018
Kullanıcı Adı:   Şifre:   Beni Hatırla

Yeni Üye  |  Şifremi Unuttum

Haber Ara
Günün Yorumu
Fehmi KÖFTEOĞLU
Fehmi
KÖFTEOĞLU
Yazarlar

Gezinomi.com


UcakBileti.com Yurtiçi ve yurtdışı en ucuz uçak bileti seçenekleri ucakbileti.com adresinde.


Yazarlar - NİZAMETTİN ŞEN
YAŞAM ODALARI VE ÜLKE İMAJI

 

Öncelikle derin bir ıstırap duyduğum ve etkisinden uzun süre kurtulamayacağım, Soma faciasında hayatını kaybedenlere Rahmet ve ailelerine sabırlar diliyorum. Milletimizin başı sağ olsun. Bu facianın, maden işletmelerinden anlamayan herkese öğrettiği çok şey olmuştur. Umarım halkın bu öğrendiklerini, vatandaşının yaşam ve güvenlik sorumluluğunu üstünde taşıyan,  yöneticiler de bir gün öğreneceklerdir.
 
Yaşam Odalarının, maden işletmelerinde, nedenli gerekli olduğu, dünyada bizimle birlikte, Afganistan ve Pakistan gibi geri ülkelerde kabul edilmiyor. Oysa kutsal olan insan hayatı için, madenin olmazsa olmazı olan bu medeniyet ölçüsünden, ülkemizde sadece 4 madende olduğunu okuyunca, daha da şoke oldum…
 
Yaşam odaları sadece madenler için bir gereksinim değil, hayatın kendi için de vazgeçilmez bir kavramdır. Kurtuluş simidi anlamındaki; son çaredir. Batı toplumlarında insan değerlidir. İnsan yaşamı kutsaldır diye söyleyip dururuz. İnanç bağlamında tüm  dinlerde de insan yaşamı kutsaldır. İnsana, İslam dininde , insana yüzünde yaratılmışların önceliği verildiğine göre,  bizim gibi İslam’a inan Pakistan, Afganistan’da madenlerde “Yaşam Odaları” acaba neden önemsenmez?  Böyle bir diyalektik yanlış, nasıl açıklanabilir? Diğer taraftan şeffaf, açık, paylaşımcı, sözünün eri olamama gibi çarpık ruh halleri,  inanç erozyonuna uğramış, sadece” ben” diyen megaloman davranışlar neyin ürünüdür? Yoksa hayata maddi kaygılarla bakan, doktriniyle her daim hesaplaşamayan, hasta ruh hali Materyalizm ve Makyavelizm ile mi açıklanabilir?
 
Maden galerileri, insan yaşamının karanlık evrelerine benzer. Her birimiz bu evrelerden geçeriz. Özellikle bizim gibi ülkelerde yaşayanlar için kaçınılmaz tecrübelerdir, bu yaşam kesitleri. İşte böyle karanlık galerilerde hep bir “yaşam odası” ararız kendimize. Devleti, insana benzeten sosyologlar ne der bilmem ama devletlerin de bir yaşam odaları olmalıdır. Özellikle bugünkü durumumuzu düşününce, Türkiye’nin  bir “yaşam odasına” ne kadar ihtiyacı olduğuna daha fazla inanıyorum.
 
Toplumumuzu ve bozulmuş imajımızı kurtaracak bir yaşam odası!
 
Dünya medyasında,  son bir yılda Türkiye hakkında yayınlanan olumsuz haberler, yorumlar ve görseller analiz edildiğinde kaybettiğimiz ülke olumlu imajımız, en kaba şekliyle görülecektir. Kaybın dış politikaya yansıması ayrı analiz edilirken, en önemli kaybın özellikle bu yaz aylarındaki, Orta Avrupa’dan gelecek turist rezervasyonlarında olacağını, tahmin etmek hiç zor değildir. Batı toplumunun hassasiyetlerinin neler olduğunu, kitle turizmi yapmaya başladığımız 30 yıldır, turizmciler çok iyi öğrendiler. Ne yazık ki, turizmciler bu öğrendikleri bilgi ve deneyimleri, kendileri ne saklıyorlar. Cesaret ve irade eksikliğimiz, bu bilgi ve tecrübeyi, devlet yönetimine aktarmayı engellemektedir.  Birkaç kısık sesin,  bunu yapması da olanaksızdır.
 
Devlet yönetiminin, turizmden beklentisini,  gelecekte göz ardı edilmesi bile söz konusu olabilir. Çok geniş istihdam, döviz girdisi ve sosyal aydınlanma yaratan turizm sektörünü, yok saymayı düşünmeyi, yaşam odasını gereksiz bulmayla eş değer görüyorum. Turizm, aydınlık bir toplumsal yaşamın mihenk taşıdır.
 
19 Mayısta yazdığım bu yazı ile,  umut kapısını, Gazi Mustafa Kemal’in Türkiye’yi emanet ettiği GENÇLERDE,  görüyorum.

19-05-2014 09:32

Önceki Yazıları
SOLİDARİSCH !
18-01-2016 10:23 | Yorumlar
ŞİMDİ NE YAPMALIYIZ?
30-11-2015 12:26 | 4 Yorum | Yorumlar
G20 BAŞARDINSA!
30-11-2015 09:51 | Yorumlar
KORSAN KOYU VE KORSAN YAZLIKÇILAR
18-09-2015 09:58 | 1 Yorum | Yorumlar
PANİK VAR MANTIK YOK !
21-04-2015 13:31 | 1 Yorum | Yorumlar
2015 TURİZMİ VE THY
30-11-2014 16:37 | 4 Yorum | Yorumlar
TURİZMİN VARLIK NEDENİ
02-07-2014 21:52 | 1 Yorum | Yorumlar
KUŞADASI, İZMİR, ANKARA NEREDE?
08-06-2014 18:24 | 1 Yorum | Yorumlar

(Paylaşmak için önce 'Beğen'i tıklayınız.)
 
 
Kullanıcı Yorumları
Bu habere henüz yorum yapılmamıştır.

Yazıya Yorum Gönder
Başlık:
 
İsim yada Rumuz:
 
E-Posta:
     
Yorum:
 
Bunları Okudunuz mu?
Diğer Haberler
Yorumlar