21.10.2018
Kullanıcı Adı:   Şifre:   Beni Hatırla

Yeni Üye  |  Şifremi Unuttum

Haber Ara
Günün Yorumu
Fehmi KÖFTEOĞLU
Fehmi
KÖFTEOĞLU




Yazarlar

Gezinomi.com


UcakBileti.com Yurtiçi ve yurtdışı en ucuz uçak bileti seçenekleri ucakbileti.com adresinde.


Yazarlar - NİZAMETTİN ŞEN
1 Yorum | Yorumlar
KUŞADASI, İZMİR, ANKARA NEREDE?

 

Kongre Turizminin en önemli Fuarı İMEX Frankfurt 20-23.2014 tarihinde, dünyadan MİCE Sektörünün temsilcilerinin büyük ilgisiyle gerçekleştirildi.
 
Genel katılımın yüksek olduğu bu fuarda Türkiye’den de katılım geçen yıllara karşın yüksekti. MİCE Sektörünün bilincinde konaklama sektörü mensuplarının birçoğu kendilerine,  DMC, Lokal Hizmet veren Turizm Seyahat Acenteleriyle katılmayı tercih ettiler.
 
İlk kez bu yıl 46 katılımcıyla 400 metrekare büyüklüğünde bir alanda Türkiye yer aldı.
 
Kültür ve Turizm Bakanlığı, İstanbul Kongre ve Ziyaretçi Bürosu ve Antalya Kongre Bürosu kurumsal yapı olarak yer aldılar. İzmir Kongre Bürosu zaman, zaman bu fuarlara katılmaktaydı ama bu yıl ne yazık ki katılmadılar. Yeni kurulduğunu öğrendiğimiz Ankara Kongre Bürosu da yoktu.
 
Ama beni en çok hayrete düşüren ise, yıllardır inşaatı süren, Kültür ve Turizm Bakanlığının sonunda ortak olmasıyla geçen yıl açılan, Kuşadası Efes Kongre Merkezinden hiçbir katılımın olmamasıydı.
 
Kuşadası Efes Kongre Merkezi öyle sıradan bir yatırım değildir. Avrupa’nın kapasite olarak ilk 5 i içinde yer alır. 2005 yılında temeli atılan, 2008 bitirilmesi planlanan ve sonunda dönemin Bakanı Sayın Ertuğrul Günay’ın kararlı tutumuyla Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın maddi katılımıyla 2013 yılında bitirilen ve maliyeti 140 milyon mu yoksa 250 milyon mu olduğu pek anlaşılamayan bu dev yatırımın pazarlanması ve işletilme sorunu ortadadır.
 
Toplam 43.000m2 kullanım alanına sahip Büyük Oditoryumu 2690 kişi, diğer oditoryumu ise 745 kişilik olan binada muhtelif ölçekte 33 adet de ek salon bulunmaktadır.
 
Böyle bir varlığın atıl kalmasında kimler sorumludur? Ülkenin kaynakları ile ortaya çıkarılmış bu eser İMEX Fuarında kendini tanıtıp pazarlayamaması gerçekten düşündürücüdür.
 
Türkiye’nin Kongre Turizminden pay almayı bekleyen ama böyle Kongre Merkezlerine sahip olamadığından sezonunu uzatamadığı, turizmi 12 aya yayamadığı ne kadar ili ve ilçesi var!
 
Sahip olduğumuz değerleri çabuk tüketme, işletme zaafına kapılma gibi bir lüksümüz olamaz. Eğer olursa da bunun hesabı kolay verilemez…
 
Diğer yandan iki kez EXPO’ya aday olmuş ve bu girişimde ülke varlıklarından milyonlarca dolar harcanmış İzmir’in kongre turizminde iddialıyken İMEX Fuarına katılmaması da bana garip geldi. Bir başka eksikliğimiz de Başkent Ankara’nın Kongre Bürosu kurduğunu ilan etmesi ama katılmamasıdır.
 
Dünya’da ülkeler kongre turizminde hep aynı örgütlenme şeklinde yapılanmaktadır. Ülkenin çatı örgütü oluşturulur ve onunla birlikte hareket eden Bölgesel Kongre Büroları vardır.
 
Bizde henüz daha Türkiye Kongre Bürosu kurulması Kültür ve Turizm Bakanlığının gündemine nedense girmemiştir. Yukarıda da anlattıklarımdan diğer Kongre Turizmi yapan kentlerin durumunu anlamışsınızdır.
 
İstanbul Kongre ve Ziyaretçi Bürosu’nda yıllarca emek veren ve genel müdürü Sayın Elif Balcı Fisunoğlu’nun ani ayrılmasını, fuarda bizimle birlikte uluslar arası camia da üzüntüyle öğrendi.
 
ICCA Dünya Kongre Organizatörleri Birliğinin  1-5 Kasımda Antalya’da yapılacak Kongresinin alınmasında ve Antalya Kongre Bürosu ile uyumlu çalışmalarını her zaman olumlu hatırlayacağız. IMEX Fuarının organizasyonunda Kültür Turizm Bakanlığı Ateşesi Sayın Osman Şahin ve çalışanları özverili çalışmalarından dolayı kutlamak gerekir.
 
Antalya Kongre Bürosu, 1-5 Kasımda Antalya Belek’de yapılacak ICCA Kongresine, Türkiye’nin ve dünya’nın MICE Sektörünün bütün paydaşlarını, bu fuarda verdiği kokteylle davet etmiştir. Katılım rekoru kırılacak bu kongreye, umarım Türkiye’nin Kongre destinasyonları da eksiksiz katılır.
 

25-05-2014 12:00

Önceki Yazıları
SOLİDARİSCH !
18-01-2016 10:23 | Yorumlar
ŞİMDİ NE YAPMALIYIZ?
30-11-2015 12:26 | 4 Yorum | Yorumlar
G20 BAŞARDINSA!
30-11-2015 09:51 | Yorumlar
KORSAN KOYU VE KORSAN YAZLIKÇILAR
18-09-2015 09:58 | 1 Yorum | Yorumlar
PANİK VAR MANTIK YOK !
21-04-2015 13:31 | 1 Yorum | Yorumlar
2015 TURİZMİ VE THY
30-11-2014 16:37 | 4 Yorum | Yorumlar
TURİZMİN VARLIK NEDENİ
02-07-2014 21:52 | 1 Yorum | Yorumlar

(Paylaşmak için önce 'Beğen'i tıklayınız.)
 
 
Kullanıcı Yorumları
borakucuktezcan
31-05-2014 09:17
kus adası izmir ankara nerede
sayın nizmettin bey turizm bakanlığına sizin gibi turizmde tecrübeli otel ve acenta işletmeciligi yapmış deneyimli bir danışmana ihtiyacı var benim adayım sizsiniz turizm bakanlığına duyrulur
Yazıya Yorum Gönder
Başlık:
 
İsim yada Rumuz:
 
E-Posta:
     
Yorum:
 
Bunları Okudunuz mu?
Diğer Haberler
Yorumlar