27.06.2019
Kullanıcı Adı:   Şifre:   Beni Hatırla

Yeni Üye  |  Şifremi Unuttum

Yazarlar - Erdal ÇELİK
5 Yorum | Yorumlar
KALICILIK! GEÇİCİ Mİ - SÜREKLİ Mİ ?

 

Bir başarısızlık veya en yakın konumuz olan, kötü bitmiş bir sezonu değerlendirirken, üzerinde düşünmeye başladığımız ilk konu, bunun kalıcımı yoksa geçici bir durum mu olacağı hakkındadır. 
 
Bir şeyi başaramayınca yada istediğimiz gibi gitmeyen konu üzerinde “bu her zaman mı böyle olacak yoksa bu seferlik mi böyle” diye sorarız.
 
"Allah Yardım Etmiş", "Birileri Elinden Tutmuş",  "Kim bilir ne dümenler çevrilmiştir", "Şansı yaver gitmiştir",  "Şans yüzüne gülmüş", gibi sözler “BAŞARI” için en çok dile getirilen söylemlerdir.
 
Şahsen bunun doğru olmadığına inananlar arasında olduğumu kolayca söyleyebilirim.
 
Ayrıca pozitif düşünce için doğru bir yaklaşım da değildir.  Olumsuz bir yaklaşımdır.
 
Turizme “hep otel cephesinden bakan sektör temsilcisi” olarak şöyle düşünebiliriz.
 
Otel ortamlarında çalışan yönetici, personel topluluğu veya işletmeciler düşün meliki olumsuz yaklaşmanın ciddi bir maliyeti vardır.  Hiçbir zaman için güzel bir geleceğin, ya da güzel projelerin destekçisi yada habercisi değildir.  Karamsarlık, kötümserlik, belirsizlik, mutsuzluk ve umutsuzluk yaratır.  Bu sebeple meydana gelen maliyet; işi üreten ve yürüten karakter üzerinde, işin peşini bırakma, kafasına koyduklarını yapmakta gecikme veya geciktirme meydana getirir.  Tabi bu profesyoneller için farklıdır. Gerçek bir profesyonel, “kafasına koyduğu şeyi veya yol haritasını neticelendirinceye kadar” sabredip, azmeder. 
 
Kendimizle baş başa kaldığınız zamanlarda veya herhangi bir ortamda birisi ile konuşurken, hep eleştiren ve mutsuz olduğunu belirten ifadeler kullanmak, sağlıksız bir yapı, endişe ve kaygıya sebep olur. Hevesimizi öldürüp, canlılığımızı soldurur.. İçsel gücümüzün kuvvetini azaltır. Günlük hayatın akışı ile, iş hayatındaki uyumumuz bozulur. Bu durumda kendimizi yaşam kaynaklarından koparıp atarız.
 
Öte yandan olumlu düşünce ile,  olumsuzlukları aşmak için en etkili yollardan birisini tercih etmiş olabiliriz.  Olumlu düşünce içinde olduğunuz zaman ruh halimizin değiştiğini ve kararlılığınız arttığını görebiliriz.  
 
İşte bu yüzden ben hep olumlu düşünceyi ısrarla tavsiye ediyorum. Yapamam .. İmkânı yok. Kesinlikle olmaz, o 5 lira kazanırken ben niye 3 lira kazanıyorum.  Hiçbir şey istediğim gibi gitmiyor.. Allah kahretsin.. ! gibi olumsuz yaklaşımlar hem bizi hem de etrafınızdakileri mutlu etmez.
 
İş te bu bakımdan, bir insan tutum ve düşüncelerini değiştirerek hayatınızı değiştirebilir..
 
Bir insan iyi işler yapabilmek için üretken olduğu kadar da sabırlı ve olumlu olmalıdır.
 
Bunu; hafta da üç gün resmi izin olan, yılda en az 57 gün de bayram (resmi ) tatili olan, bir dükkana girdin mi,  bir paket çay lütfen deyince karşıdaki rafta var uzat elini oradan al diyen tezgahtar anlayışı ile, çalışmaktan aciz insan yapısının hâkim olduğu Kazakistan da çalıştığım dönemde öğrendim ve sabrımı geliştirdim. 
 
KALICILIK ta işte böyle bir şey.. sabırla gelişmek ve geliştirmek..
 
Eğer kişi yada kurum, üretken, etkili ve giderek yükselen bir performansa sahip değil ise, bir önceki yıldan daha iyi sonuçlar üretemiyor ise, daha iyi şartlar için hazırım, bekliyorum mesajı veremiyor ise, daha iyi şartlar veya daha iyi bir yapıya geçiş yapmak kişi ve kurumun doğal hakkı olamaz diye düşünebiliriz.  
 
Bir kurumun kurucuları veya yöneticileri, kişiler ile uzun yıllar çalışmayı temel koşul olarak  ele almakta haklı olabilirler.   
 
Ancak;  bir kurumda uzun süre çalışıyor olmak ile üretkenlik aynı şeyler değildir.
Sektör temsilcisi olarak, Turizm Bakanlığı çalışmalarını ve bürokrat yapısını 20 yıldır takip eden bir turimci olarak, son 20 yılın en verimli ve en üretken dönemi 5 yıl gibi bir süreyi kapsayan Sn. GÜNAY dönemi olduğunu söyleyebiliriz. 
 
Hayat güvencesi sağlamak adına, istikrar sürsün kurum büyüsün, bu arada bizim çocuklarda büyüsün diye, aynı işyerinde 15 yıl çalıştım, 20 yıl iktidarda kaldım” anlayışının kesin ve mutlak bir doğruluk payı olduğunu söylemek günümüzdeki küresel şartları ile bütünleşen bir durum değildir.
 
Bir kurumda, daha başarılı bir gelecek için, kişinin, işini, kendini, iş yerini ve çalışma arkadaşlarını sevmesi kadar “yenilikçi” ve “üretken” olması da önemli bir karakterdir. 
 
Sektörümüz “turizmin argümanları olan”, otellerdeki yeni hizmet yapıları, gelişmiş uçak koltuk yapısı, mavi bayraklı plajları, yapılan her işe kendi değeri ve kalitesini katan hızlı düşünceli yönetici toplulukları, bakımlı ve hızlı servis veren hava limanı hizmetleri ile,  son 20 yılda kendini sürekli yenileyen ve HD uygulamasındaki üretken yapısına bağlı olarak, emsalleri ve rakipleri arasında her zaman iyi bir konumda “kalıcı olmayı hak etmiş”  sektör konumundadır.  Bazı alanlarda uzak doğu çelmesi, bazılarında da Avrupa faktörlerine bağlı olarak, küresel alanda kalıcı olamayan sektörlerimizin de bu gün geldikleri sıkıntılı noktalarda da “sektör temsilcileri” nin “yenilikçi” ve “üretken” olamamalarının iradesi olmuştur elbet diye düşünebiliriz.
 
Her şey bizimle başlar..
 
Esen kalın..

06-06-2014 12:45
Önceki Yazıları
BEKLENTİLER
13-03-2019 19:23 | 8 Yorum | Yorumlar
DAVULUN SESİ YOK !
24-04-2017 14:39 | 7 Yorum | Yorumlar
2016 YILINA SON BAKIŞ
16-01-2017 10:29 | 6 Yorum | Yorumlar
2016'YA GEZ – GÖZ
26-11-2015 11:14 | 3 Yorum | Yorumlar
HOŞGELDİN 2014
06-01-2014 14:07 | 6 Yorum | Yorumlar
KALİTE HARİÇ HER ŞEY DAHİL !
18-08-2013 13:34 | 6 Yorum | Yorumlar
GÜNCEL TURİZM NOTLARI
18-03-2013 15:00 | 3 Yorum | Yorumlar
GARSON !..
14-08-2012 13:00 | 16 Yorum | Yorumlar
ORTAYA KARIŞIK !
15-02-2010 09:38 | Yorumlar

(Paylaşmak için önce 'Beğen'i tıklayınız.)
 
 
Kullanıcı Yorumları
YılmazOZDAL
15-08-2014 12:35
TEBRIKLER
sizin gibi yenilikçi,üretken ve kendilerini yenileyen yöneticiler arttıkça işletmelerimiz ve Türk turizmi kalıcı ve kazançlı olacaktır
edit@gmail.com
07-06-2014 11:55
KALICILIK GEÇİCİ Mİ SÜREKLİ Mİ...
Turizmin geldiği noktada, yapılan işlerde kendi değeri ve kalitesini katan otel yöneticileri tanımınızdan dolayı bir otel yöneticisi olarak mutlu oldum. Başarıları yazılarınızın, sektöre ve gençlere, öğrencilere örnek olmasını dilerim. Erdoğan SARI - Side / MANAVGAT
06-06-2014 16:52
başarının şansı olmaz
yapının hükümet kanalı ile eksik ve başarısızlığına birde kişinin tembelliği ve yaratıcılığının olmaması eklendiğinde doğal olarak üretken olamamanın iradesi oluşur Erdal Bey konuyu gayet iyi bir şekilde vurgulamış hiç bir olumlu ve olumsuzluğun karşılığında şans yada şansızlığı aramadan çok çalışmamız gerekiyor. sektörün kalıcı ve üretken olabilmesi içinde turizm personellerine eğitim, kültür ve istihdam oluşumu için devletin el atması gerektiğini vurgulamamız gerekmektedir.Saygılarımla
EDİPKARA
06-06-2014 15:05
Doğru Tesbit
Sn. Yazarı turizm içerikli konuyu, sabrı ve azmi, bir arada tutan, sektörümüzün gerçeklerini yansıtan yazısından dolayı kutlarım..
ORALAK
06-06-2014 14:41
Teşekkürler
Sn. Celik güzel ve anlamlı bakış açısından dolayı tebrik ederim.
Yazıya Yorum Gönder
Başlık:
 
İsim yada Rumuz:
 
E-Posta:
     
Yorum:
 
Bunları Okudunuz mu?
Diğer Haberler
Yorumlar