21.10.2018
Kullanıcı Adı:   Şifre:   Beni Hatırla

Yeni Üye  |  Şifremi Unuttum

Haber Ara
Günün Yorumu
Fehmi KÖFTEOĞLU
Fehmi
KÖFTEOĞLU
Yazarlar

Gezinomi.com


UcakBileti.com Yurtiçi ve yurtdışı en ucuz uçak bileti seçenekleri ucakbileti.com adresinde.


Yazarlar - NİZAMETTİN ŞEN
1 Yorum | Yorumlar
TURİZMİN VARLIK NEDENİ

 

İnsan kendi varlık nedenini sorguladığı, cevap aradığı gibi yaptığı işle, toplumsal kurumlarla ilgili olarak da sorgulama yapıyor.

Sık sorgulanan devletin varlık nedenidir.

Devletin varlık nedeni, bireyin temel hak ve özgürlüklerini en ileri derecede ve sürekli kullanabilmelerini sağlayan otoritedir. 11. Yüzyılda, Mutluluk Veren Bilgi-Kutadgu Bilig isimli eserinde Karahanlı, şair, düşünür ve devlet adamı Yusuf Has Hacib, Hükümdarın görevinin halka hizmet ve adalet temin etmek olduğunu yazar. Hükümdarlıktan, demokratik topluma kadar olması gereken budur.

Totaliter yönetimlerde devlet, vatandaşlarının temel hak ve özgürlüklerini kullanmayı engeller. Devlet otoritesi, bireyin üzerinde kayıtsız şartsız “baskı” anlamındadır. Özgürlükler, adalet, mülkiyetin korunması, huzur sadece demokratik toplumlarda gerçekleşir. Kısaca, devletin varlık nedeni, bireyin huzurlu yaşamıdır.

Devletden sonra en çok sorgulanan, devletin otoriter yapısını koruyan polistir. Polisin varlık nedeni, devletin misyonudur. Polisin misyonu, bireyin temel hak ve özgürlüklerini kısıtlamak olamaz. Baskı, şiddet, orantısız güç kullanma, demokratik toplumlarda kabul edilemez.

Varlık nedenlerini sorgularken, kendi işimizin ve sektörümüzün de varlık nedenini sorgulamalıyız. Varlık nedeni, bir sektör için sadece hayatın sürdürülebilmesi midir? Hayatın doğal akışı içinde üretilen ve sürdürülen her işin nedenini sorgulamak sadece felsefi bir konu değildir. Temelde yapılması gereken sorgulama; Üretilen işin insanlığa verdiği kazanım, huzurdur.

Büyük bir aidiyet duygusuyla bağlı olduğum, turizm sektörünün varlık nedenini sorgulamayı düşündüğümde, ekonomik olmayan her şeyin, varlık nedeninin olmadığını savunanlardan farklı düşündüğümü belirtmeliyim.

Kuşkusuz ekonomik değer, yapılan her işin döngüsünde vardır ama ekonomik değerin yaygın paylaşımı ve işlevselliği turizmden başka hiçbir sektörde yoktur.

Aynı şekilde turizmin varlık nedenini sosyo-kültürel açıdan bakıldığında çok boyutludur. Önce turizmin yapıldığı ülkedeki, hizmet sağlayıcılar açısından bakalım. Farklı kültürleri tanımak, farklılıklara saygı duymak, hoşgörü olgusunu kaybetmemek, kendi kültürünü ve ülkesinin varlarını tanıtma mutluluğunu yakalamaktır. Diğer bir deyişle başkalarının gezip, görme, tanıma mutluluğundan, hizmet sağlayıcı olarak, mutlu olmaktır.

Hizmet alan misafirler yani turistler açısından bakıldığında, tatil olgusunun her kesimi birer barış elçisidir. Gittiklere ülkelere sadece ayaklarını basmazlar barış için ellerini uzatırlar. Gittikleri ülkelerin doğasını, insanını, kültürünü tanıdıkları gibi onlar gibi bu ülkenin misafiri olan diğer misafirlere de aynı yaklaşımda bulunurlar. Birlikte olmanın, tanımanın ve barış içinde huzur bulmanın adıdır “turizm”. Varlık nedeni, doğal çevre, geçmiş medeniyet izleri, otantik yaşam ve misafirperver insandır.

Son söz; Varlık nedenini yok sayan, yok olur…

 


08-06-2014 12:00

Önceki Yazıları
SOLİDARİSCH !
18-01-2016 10:23 | Yorumlar
ŞİMDİ NE YAPMALIYIZ?
30-11-2015 12:26 | 4 Yorum | Yorumlar
G20 BAŞARDINSA!
30-11-2015 09:51 | Yorumlar
KORSAN KOYU VE KORSAN YAZLIKÇILAR
18-09-2015 09:58 | 1 Yorum | Yorumlar
PANİK VAR MANTIK YOK !
21-04-2015 13:31 | 1 Yorum | Yorumlar
2015 TURİZMİ VE THY
30-11-2014 16:37 | 4 Yorum | Yorumlar
KUŞADASI, İZMİR, ANKARA NEREDE?
08-06-2014 18:24 | 1 Yorum | Yorumlar

(Paylaşmak için önce 'Beğen'i tıklayınız.)
 
 
Kullanıcı Yorumları
ZafCen
09-06-2014 23:35
TURİZMİN FELSEFESİNDE HUZUR BULMAK ZOR
Turizmin engin ve derin denizlerinde geçen yıllar sonrasında, felsefe boyutlarına dalıp turizmi bir de bu yönden irdelemekte, elbette büyük yararlar vardır Sn.Şen..! Fakat yorumlarınızda sezmiş olduğum eksiklikleri özetle irdelemek gerekirse: Turizmin özünde seyahat eden insanlar için ihtiyaç duyulan hizmet zinciri organizasyonu var ve bu geniş kapsama giren tüm değerlerin karmaşık girdi olarak sistematik işlem görerek, sonuçta memnun turist ürünü söz konusudur. Bu bakımdan en kilit eylem hizmet unsuru olduğundan, her türlü ticari çıkarları sürekli öne çıkartarak dengeleri bozan ve hizmet zincirini bütününde zayıflatan zihniyet hazretleri nin varlık nedeni, herhalde binilen dalın kesilmesi ve bunun değişmez huylara dönüşmesi değildir..?? Bu pusula felsefesine Ne-DERsiniz..??
Yazıya Yorum Gönder
Başlık:
 
İsim yada Rumuz:
 
E-Posta:
     
Yorum:
 
Bunları Okudunuz mu?
Diğer Haberler
Yorumlar