17.06.2019
Kullanıcı Adı:   Şifre:   Beni Hatırla

Yeni Üye  |  Şifremi Unuttum

Yazarlar - ERKAN YAĞCI
AKTOB'UN 30. YILINDA DÜNYA'DA VE TÜRKİYE'DE TURİZM...

 

Türkiye’de küçük bir iş kolu olarak başlayan turizm sektörünün bugünlere gelişi kolay olmamıştır. Bu başarının oluşması için kanun koyucularından uygulayıcılarına; yatırım riskine giren girişimcisinden işletmecisine, turizm sektörünün alt iş kollarında çalışan bireylerine kadar tüm kesimlerin büyük bir özveri ve yoğun bir emeği bulunmaktadır. Oluşan başarı tesadüf değil; sistematik ve yoğun bir çalışmanın ürünüdür.
 
Turizm denilince ana bileşeni olan konaklama sektörü akla gelmektedir. Sektörün olmazsa olmazı konumundadır. Turizm sektörü; keza diğer alt bileşenleri olan tur operatörleri, seyahat acenteleri, havayolu firmaları ve diğer ulaşım şirketleri, yiyecek içecek hizmet sağlayıcıları, tur rehberleri vb.. sektörleri kapsayan bir endüstri haline gelmiştir.
 
Günümüzde 40 milyona yaklaşan turisti ağırlayan; milyonu geçen yatak kapasitesi ile Türkiye GSMH’nın % 12.5’unu ve istihdamın %9’unu karşılayan stratejik bir sektör haline gelmiştir. 
Etrafı denizlerle çevrili bir ülke olan ve jeopolitik stratejik konumu olan Türkiye’nin turizm sektörüyle beraber kazanacağı ekonomik, sosyolojik, politik ve psikolojik faydalar hem kamu yararı hem ülke geleceği için son derece önemlidir.
 
Özellikle dünyada var olan ekonomik ve politik gelişmeler çerçevesinde Türk turizminin sadece ekonomik olarak değil milli güvenliğin ve varlığın tesis edilmesinde stratejik bir sektör konumuna geldiğini düşünüyorum.
 
30 yıllık değerlendirmede sektör için stratejik gelişmelerin kaydedildiği dönemler özellikle 1980’li yıllar ve 2000’li yıllardan sonra olmuştur. Özellikle bu yıllarda devlet ve hükümet yönetimlerinin, sektörün önünün açılması için yaptıkları girişimler; kanunlar vb uygulamalar sektörün gelişimi için özel niteliktedir.
 
Özellikle 2004 yılından itibaren Türkiye’nin dünyada turist ağırlayan ülke sıralamasında ilk 10 içinde yer alması sektörün geldiği nokta açısından önemli bir gelişmedir.
 
Doğal olarak 30 yıllık süre içerisinde değişimlerin olmaması mümkün değildir. Her şeyin değiştiği gibi sektörde, alt bileşenleri ile beraber; dünyadaki teknolojik ve ekonomik gelişmelere göre kendini yenilemiştir; değiştirmiştir.
 
Haftaya devam edeceğiz…

24-06-2014 12:00

(Paylaşmak için önce 'Beğen'i tıklayınız.)
 
 
Kullanıcı Yorumları
Bu habere henüz yorum yapılmamıştır.

Yazıya Yorum Gönder
Başlık:
 
İsim yada Rumuz:
 
E-Posta:
     
Yorum:
 
Diğer Haberler
Yorumlar