19.10.2018
Kullanıcı Adı:   Şifre:   Beni Hatırla

Yeni Üye  |  Şifremi Unuttum

Haber Ara
Günün Yorumu
Fehmi KÖFTEOĞLU
Fehmi
KÖFTEOĞLU
Yazarlar

Gezinomi.com


UcakBileti.com Yurtiçi ve yurtdışı en ucuz uçak bileti seçenekleri ucakbileti.com adresinde.


Yazarlar - NİZAMETTİN ŞEN
4 Yorum | Yorumlar
2015 TURİZMİ VE THY

 

 
Türkiye turizmi rakiplerine kıyasla  2015 yılına dezavantajlı bir konumda giriyor.
 
Türk turizminin yumuşak karnı kış turizmidir. Bu günlerde bunu çok daha iyi yaşıyoruz ve geçmiş yıllarda söylediklerimizden hiç de farklı olmayan nedenlerini sıralayabiliriz.  
 
Antalya özelinde, sağlık, spor, golf ve kongre turizminden hak ettiği payı alması için THY’nin Antalya’ya bakışını değiştirmesi zorunludur.
 
Bir tarafta dünyanın bütün dikkatini Turkish Airline Open Golf Turnuvasıyla, Antalya’ya milyonlar harcayarak çeken THY, diğer yandan Antalya’ya yurt dışındaki belli merkezlerden direkt tarifeli sefer koymuyor.
 
Bu yıl dünyaca ünlü golf ustaları Segio Garcia, Lee Westwood, Henrink Stanson açılış vuruşlarını 2000 yıllık Aspendos Tiyatrosunda yaptılar.
 
Böyle bir görsel şölen Antalya’nın tanıtımı için müthiş oldu.
 
Bu görüntüler Golf Dünyasında ve sektör medyalarında daha yer almadan sosyal medyada büyük ilgiyle karşılandı.
 
Biz de nasıl haberler çıktı tahmin edebilirsiniz. Bazı yorumlar bu vuruş için Aspendos’un kapanmasından dolayı abartılı rakamla 50 otobüs dolusu turistin kapıdan döndüğü ve bu vuruşların antik tiyatroya vereceği zarar üzerineydi.
 
TÜRSAB’ın bu etkinliği bilmesine rağmen acentelere zamanında haber vermemesinden ancak10-15 tur otobüsü ziyareti yapamamış olabilir.  
 
Kazanılan Antalya tanıtımı için tek kelimeyle “harika” olmuştur. Yeri gelmişken söylemeliyim; Müze girişlerini uhdesinde tutan Türkiye Seyahat Acenteleri Birliği TÜRSAB, bu görevi tamamen kendilerine “ekonomik girdi” olarak görmektedir.
 
Kültür ve Turizm Bakanlığı ile birlikte başlattığı “Dünyanın En Büyük Müzesi: Türkiye” projesi umarım böyle bir kültürel tanıtımı, dar ve çıkarcı bakışa mahkum etmez.
 
2015 yılında  Mısır’da iyileşmenin olacağı, açık olarak görülüyor.
 
TUI ve Thomas Cook grupları, stratejik olarak Mısır’ı, ivedi partner olarak aldıkları anlaşılıyor.
 
Turizmin Akdeniz havzası içindeki hareketine baktığımız zaman, klasik turizm destinasyonlarında bizim dışımızda, bir kriz görünmüyor. İspanya, İtalya, Fransa gibi Akdeniz’in batısındaki bölgelerde herhangi bir kriz yok.
 
Diğer bölümlerde, yani doğuya doğru gelindiğindeyse,  örneğin Yunanistan’da bir kriz görülmüyor özellikle adalar kayıplarını kapatıyorlar.
 
Ana kıtada hala belirsizlik var. Kuzey Afrika’da Fas veTunus’un toparlanma çalışmalarını görüyoruz. 2015 yılında Körfez ülkelerinin yaz sıcağı ve Ramazan kaçışından başka Arap ülkelerinden bir trafik beklemek hayal olur. İsrail, 2015 de yok sayılır. İŞİD ve Suriye krizinin en şiddetli yaşandığı 2014 yaz sezonu sonunda etkilenmedik demek gerçekçi olamaz.
 
2015 yılının ilk aylarında erken rezervasyon döneminde, bugünkü konjonktürde bir değişiklik olmaz ise, Türkiye için uzun zamandır yaşanmayan “eksi” bir yıl olacaktır. Seçimlerin sezonda olacak olması, kaygılarımın ayrı bir parçasıdır.
 
Turizmimizin kışını dizayn etmemiz zorunluluktur, demiştim. Shopping turlarına dayalı bir kış operasyonu sadece sayısal değer olarak görüyorum. Türk turizmine yapıştırılan, “ucuz ülke imajı” na, birde “ucuz kültür turu imajı” eklenmemeli. .
 
Dünyanın En Büyük Müzesi: Türkiye diye tanıtırken, shopping gelirlerine dayalı, ucuz tatil paketlerinden kaçınmalıyız.
 
Golf , Kongre, Sağlık, Spor ve Kültür Turizminin yeterince gelişebilmesi için THY’nin mutlaka Antalya’ya yurtdışından direk seferler düzenlemesi, bunun için gerekiyor.  
 
Turizmimizin kışını yeniden dizayn etmemiz zorunludur ama yazını bekleyen sorunu da gerçekçi olarak analiz edip, çözüm üretmeliyiz.
 
 

16-11-2014 12:00

Önceki Yazıları
SOLİDARİSCH !
18-01-2016 10:23 | Yorumlar
ŞİMDİ NE YAPMALIYIZ?
30-11-2015 12:26 | 4 Yorum | Yorumlar
G20 BAŞARDINSA!
30-11-2015 09:51 | Yorumlar
KORSAN KOYU VE KORSAN YAZLIKÇILAR
18-09-2015 09:58 | 1 Yorum | Yorumlar
PANİK VAR MANTIK YOK !
21-04-2015 13:31 | 1 Yorum | Yorumlar
TURİZMİN VARLIK NEDENİ
02-07-2014 21:52 | 1 Yorum | Yorumlar
KUŞADASI, İZMİR, ANKARA NEREDE?
08-06-2014 18:24 | 1 Yorum | Yorumlar

(Paylaşmak için önce 'Beğen'i tıklayınız.)
 
 
Kullanıcı Yorumları
CaferYüce
28-11-2014 11:49
Antalya Otel, Rent A Car, Expo 2016, Transfer
THY Antalyaya daha çok destek vermelidir evet çok doğru, yapılan gokf turnuvasına destek olması çok yararlı oldu Antalya ve Türkiye için. Aynı zamanda Devase reklam harcamaları yerine THY yönetimi bu tarz etkinliklerle hem kendi reklamını hemde Antalya nın reklamını yapsa kötü mü olur ? Bence THY Uçak İsimlerini Antalyanın Tarihi Yerlerini Yazmalıdır. Örnek : Aspedos Tiyatrosu, Perge, Side, Manavgat, Alanya, Olimpos, Phaselis vb isimleri uçaklarına yazabilir. Ünlü kişilere milyon dolar harcayarak reklam çekene kadar yılda bu tarz 3 tane turnuva düzenlese destek verse herkes kazanır. Birazda Antalyadaki Otellerin sorunlarını, Rent A Car Firmalarının yasal olmayışını bir bakanlıkça denetlenmediğini herkesin bir kurala bağlı kalmadan rent a car açabildiği hakkında haber yapmanızı rica ederiz. G20 zirvesi ülkemizde yapılacak bunu kendimize dah açok fırsata çevirmeliyiz, o dünyaca ünlü liderlere Expo 2016 yı tanıtmalıyız, Antalya nın Turizmini tanıtmalıyız. Çin Japon Amerika İngiliz gibiü ülkelerin Zengin turistlerine yönelik reklamlar yapmalıyız !!!
26-11-2014 13:01
Türfkiye gerçeklerle karşı karşıya
Sayın Şen'in yorumları çok doğru ama ne yazık ki sektör bir araya gelip gerçekleri paylaşmıyor. Hep zülfiyare dokunmayalım endişesi hakim sektör temsilcilerinde. turizm yalnız İstanbul değil. Antalya ve Ece Kapadokya kıvranıyor.Yabancı tur operatörlerine esir bir Türk turizmi var. Üçay önce AB nin kararını söyledik. Bu bir ambargo.Fiyatları aşağı çekin otel yataklarını azaltın bunun eseri. Ama bir türlü sektör birleşemiyor. Yangın kapıdadır. Ama çareler mevcut bilelim.
22-11-2014 22:19
kış turizmi
NİZAMETTİN BEY, THY HAKKINDA SÖYLEDİKLERİNİZ ÇOK DOĞRU.ANTALYAMIZA TARİFELİ SEFER ISRARLA KONMADIĞI GİBİ KONMAMASININ AÇIKLANMASININ YAPILMASIDA İSTENMİYOR.SEBEBİNİ TAM OLARAK BİLMİYORUZ SAYILIR.SONUÇ OLARAK KIŞ TURİZMİNİNİN OLAMAMASI DOLAYISIYLA MİLYONLARCA BOŞ YATAK,YÜZ BİNLERCE İŞSİZ VE YÜZLERCE BOŞ UÇAK...AMA BUNA BİR ARAYA GELEREK ÇARE ARANIYORMU?SANMIYORUM...BU KONUDA SİZİN GİBİ BİLGİLİ VE DENEYİMLİ TURİZMCİLERİN BİR ARAYA GELİP BİR BEYİN FIRTINASI YAPMASINI VE SONUÇLARI ÇIKARIP ÖNERİLER ,ÇARELER BULUP İLGİLİ BAKANLIKLARLA PAYLAŞMASI GEREKİR.SON OLARAK BUNUN TAKİBİ İÇİNDE BİR FORMÜL BULUNMALI... GOLF TURİZMİ KONUSUNDA DA YAZDIKLARINIZ ÇOK DOĞRU.KEŞKE BUNUN DEĞERİ ANLAŞILSA VE ÖRNEK OLSA... GOLF OYNAYAN SAYISI HER GEÇEN GÜN ARTMAKTA ANCAK BİZ BUNDAN FAYDALANAMIYORUZ.GOLF SAHASI SAYISI ÇOK AZ...ÜSTELİK BU SAHALARDAN VE ŞU ANA KADAR YARATILAN POTANSİYELDEN MALESEF OLMASI GEREKTİĞİ GİBİ FAYDA SAĞLANAMIYOR.YENİLERİ NEDENSE YAPILAMIYOR. SAYGILARIMLA, OKTAY KÖYLÜ
KemalBarasDOMANİÇ
20-11-2014 21:57
Reklam ve Tanıtım
Nizamettin Bey, tek sorun direkt uçak olmayışı mı ? Yurt dışında ki Antalya reklamlarının (açık hava, görsel yazılı basın, internet reklamları) bütçesi nasıl dağıtılıyor bilginiz veya fikriniz var mı ?
Yazıya Yorum Gönder
Başlık:
 
İsim yada Rumuz:
 
E-Posta:
     
Yorum:
 
Bunları Okudunuz mu?
Diğer Haberler
Yorumlar