19.10.2018
Kullanıcı Adı:   Şifre:   Beni Hatırla

Yeni Üye  |  Şifremi Unuttum

Haber Ara
Günün Yorumu
Fehmi KÖFTEOĞLU
Fehmi
KÖFTEOĞLU
Yazarlar

Gezinomi.com


UcakBileti.com Yurtiçi ve yurtdışı en ucuz uçak bileti seçenekleri ucakbileti.com adresinde.


Yazarlar - GÜNGÖR URAS
1 Yorum | Yorumlar
TURİZM 34 MİLYAR DOLAR GETİRSE DE "ÜVEY EVLAT"

 

 
Otel sahipleri, işletmecileri, yöneticileri her yıl Antalya’da bir araya gelerek, sektörün durumunu, sorunlarını ve geleceğini konuşuyorlar. Bu yılki toplantı önemliydi. Çünkü, Avrupa’daki durgunluk ve Rusya krizi bu ülkelerden gelecek turist sayısını azaltacak. Yunanistan tekrar pazara giriyor. Ciddi bir rakip olarak bizden müşteri çalacak. Çevre ülkelerdeki sorunlar Türkiye’nin imajını olumsuz etkiliyor.
 
Bu konuların konuşulduğu toplantıya konusunun uzmanı 4 yabancı ile turizm sektörünün önemli oyuncuları konuşmacı olarak katıldı.
 
Antalya demek, turizm demek. Pamuk, narenciye, yaş meyve ve sebze, kesme çiçek yöre ekonomisinde önemini kaybetmeye başladı.
 
Turizm Antalya için önemli ama Türkiye için de önemli. 2013 yılında turizmden 34 milyar dolar döviz geldi.
Antalya 293 beş yıldızlı oteli, 500 bin yatak kapasitesiyle yılda 10 milyar doların üzerinde turizm geliri sağlıyor.
Antalya’da Akdeniz Turistik Otelciler ve İşletmecileri Birliği (AKTOB) ile Ekin Turizm Araştırmaları Grubu’nun birlikte yayımladıkları Resort dergisi tarafından her yıl Antalya’da düzenlenen “Uluslararası Resort Turizm Kongresi” işte bu nedenle çok önemli.
 
Aska Resort 550 yataklı
 
Kongre, Antalya’da Lara’da bu yıl hizmete giren, beş yıldızlı 550 yataklı Aska Resort otelinin 850 kişilik kongre merkezinde yapıldı. Yapıldı da... Turizmciler kendileri söylediler, kendileri dinlediler. Konuşmacıları dinlemeleri gerekenler gelmedi.
Başbakan Yardımcısı, Ekonomiden Sorumlu Bakan Babacan gelecekti, gelmedi. Turizm Bakanı gelecekti, gelmedi. Bakan yardımcısı gelecekti, gelmedi. Müsteşarları gelmedi. Turizm Bakanlığı’ndan kimse gelmedi. Antalya’yı TBMM’de temsil eden 13 milletvekilleri var. 5’i CHP’li, 5’i AKP’li, 3’ü MHP’li. Hiçbiri gelmedi.
Antalya Valisi ve Belediye Başkanı geldi. Açılış konuşmalarını yaptıktan sonra, ”daha önemli işleri olduğu için” konuşmaları biter bitmez toplantıdan ayrıldılar.
 
Saldım çayıra...
 
Türkiye ekonomisi için, Antalya ekonomisi için şu günlerde, döviz kaynağı olan ihracattan ve turizmden önemli daha başka ne var?
 
Yabancı ve yerli uzmanlar çalışmışlar, araştırmışlar, ”2015 yılında Türkiye’nin turizm gelirlerinin azalmaması, artması için yapılması gerekenleri” anlatıyorlar. Yabancılar, sektördeki değişim karşısında Türkiye imajının, markasının öne çıkarılması, değişen rekabet karşısında Türkiye’nin yapması gerekenleri anlatıyorlar.” İlgilenen yok.
 
Bu tür meslek toplantılarında genelde politika konuşulur. Katılımcılar devletten teşvik, destek ister. Ucuz kredi talep eder ve de bu tür toplantılara Ankara’nın politikacıları, bürokratları koşa koşa katılır. Turizmcilerin toplantılarında teşvik isteyen, kredi talep eden yok. Konuşulan “Türkiye’nin imajının parlatılması, değişen ekonomik ve siyasi konjonktürde turizm gelirlerinin azalmaması için yapılacak çalışmalar, yeni yatırımlar...” Ve de Ankara bu konulara önem vermiyor.(30.11.2014/Milliyet- Olayların içinden) 
 
 
***
 
Turizme yerli operatörler hâkim
 
2013 yılında 34 milyonu aşan turist girişi oldu. Turizm gelirimiz 32 milyar dolara yaklaştı.
 
Turizm sektörü küresel gelişmelerden etkileniyor. Önümüzdeki dönemi etkileyecek 3 önemli gelişme var:
1) Petrol fiyatları geriledi. Petrolün ucuzlaması turizm sektörü için hem iyi, hem kötü. İyi, çünkü paket turların üçte bir fiyatı uçak fiyatından oluşuyor. Petrol ucuzlayınca, uzak ülkelerden gelenler daha az bilet fiyatı ödüyor. Ama petrol ucuzlayınca, petrol geliri düşen ülkelerin insanları daha az seyahat ediyor.
 
2) Avrupa ülkelerinde ekonomi toparlanamadı. Avrupa ülkelerinden gelen turist sayısındaki artış yavaşlıyor.
 
3) 2014 yılında Rus turist girişleri Alman turist girişinin önüne geçmişti. Rusya’daki ekonomik çalkantı ve Rus parasının yüzde 40 dolayında değer kaybı, 2015 yılında Rusya’dan gelecek turist sayısının azalmasına yol açacak.
2013 yılında Almanya’dan 5 milyon, Rusya’dan 4.5 milyon, İngiltere’den 2.5 milyon ziyaretçi gelmişti. Bu yıl Rus ziyaretçi sayısı Alman ziyaretçilerin önüne geçmişti.
 
Antalya turizm merkezi
Türkiye’de 2013 yılında en fazla yabancı turist ağırlayan 11.5 milyon ziyaretçinin geldiği Antalya oldu. Antalya’yı 10.5 milyon ziyaretçiyle İstanbul, 3 milyon ziyaretçiyle Muğla-Bodrum, Marmaris, Dalaman ve 1.5 milyon ziyaretçiyle İzmir izliyor.
 
Ülke genelinde bakanlık belgeli 3 bin, belediye belgeli 8 bin turizm işletmesi var. Bakanlık belgeli işletmelerin yatak sayıları 800 bin, belediye belgeli tesislerin yatak sayıları 500 bin. Türkiye’de sigortalı çalışan 13 milyonun yaklaşık 1 milyonu turizm işletmelerinde çalışıyor.
 
Turizm sektöründe yerli yatırımcılarımız ve işletmecilerimiz hâkim durumda. Grup zincirler tesislerin ve yatakların yüzde 80’ine sahip. Yabancıların payı yüzde 15 dolayında. Yüzde 5 den az pay ise yerli-yabancı ortaklıklara ait. Türkiye Akdeniz’de 5 yıldızlı tesis sayısında birinci. Sadece Antalya’daki tesis sayısı, Mısır ve İspanya’daki tesisler toplamından fazla.
 
Pazarlama önemli
Akdeniz çanağında en fazla 5 yıldızlı oteli olan ülke Türkiye. Türkiye’nin 529 adet 5 yıldızlı oteli var. Türkiye’yi 395 otelle İtalya, 368 otelle Yunanistan ve 298 otelle Fransa izliyor.
 
Antalya’da 293 adet 5 yıldızlı tesis var. Antalya’daki toplam yatak sayısı 500 binin üzerinde. Turizmde tesis sayısı yatak sayısı önemli ama daha da önemlisi bu tesisleri, yatakları doldurabilmek.
 
Bunun için; (1)Türkiye’nin pazarlanması, (2) Turizm işletmelerinin pazarlanması önemli. Türkiye’nin pazarlanmasını Turizm
Bakanlığı üstlenmiş durumda. Tesislerin pazarlanmasını ise “tur operatörleri, acenteler” yapıyor.
 
Turizm sektörünün önde gelen yayın gruplarından Ekin’in araştırmalarını kaynak gösteren turizm uzmanı Fehmi Köfteoğlu, “Türkiye’de turizm sektöründe yatırımcıların, işletmecilerin ve acentelerin yüzde 90 dolayındaki kısmı yerli. Yabancı bağımlılığı ortadan kalktı. İspanya’da turizm sektörünün yüzde 60’ı, Mısır’ın yüzde 90’ı yabancıların elinde. Krizlere ilk tepkiyi yabancılar verir, bu tür dalgalanmalarda riskler artar. Bizim avantajımız var. Şanslıyız” diyor. (28.11.2014/Milliyet- Olayların içinden) 
 
Geleceğin turizmi turizmin geleceği
 
‘4. Uluslararası Resort Turizm Kongresi’ için hazırlanan raporda Türkiye’nin rakip ülkeler karşısındaki üstünlükleri sıralanırken Türkiye’nin turizmdeki en önemli avantajlarından olan genç tesislere, yeni otellere sahip olma özelliğini yitirme riskine işaret ediliyor. Bu avantajın yitirilmemesi için yenileme yatırımlarının önemi belirtiliyor.
 
2015 riskli bir yıl
 
Akdeniz Turistik Otelciler ve İşletmeciler Birliği (AKTOB) Başkanı Yusuf Hacısüleyman sabit yatırımları bakımından en güçlü sektörler arasında yer alan turizm sektörünün hem 32 milyar dolara yakın döviz getirisi hem de 54 sektöre sağladığı katkı nedeniyle önemli bir sektör olduğunu, fakat Türkiye’nin çevresinde yaşanan siyasal gelişmeler ve konjonktürdeki olumsuz gelişmeler nedeniyle 2015 yılının zor geçeceğini söylüyor. Bu nedenle de kongrenin önemli olduğunu belirtiyor.
 
Hacısüleyman’a göre, Türkiye’nin turizm sektörü kamu ve özel kesimin ortak aklıyla bu tür kriz ortamlarını aşabilir. 
 
Rus turistler önemli
 
Turizm sektörümüz hızlı büyüdü. Büyümeye devam ediyor. 
Türkiye 2010’a kadar en fazla turist geliri olan 10 ülke arasında değildi. 2010’da 7’nci olduk. Şimdilerde ilk 6’ncıyız.
Ancak turizm sektörü küresel ekonomiden, küresel dalgalanmalardan en fazla etkilenen sektörlerden biri. Avrupa’daki kriz nedeniyle Avrupalı para harcamayı kıstı. Rusya ekonomik baskı altında. Rus parası hızla değer kaybetti. Çevremizde sıcak çatışmalar Türkiye’ye riskli ülke görünümü veriyor. Bu tabloda turist girişlerinde gerileme olursa, önce tüm işletmeler zarar görür ama sonunda ülkenin turizm gelirlerindeki azalma cari açığı artırır.
 
İşte bu nedenle, şu günlerde kamu ve özel sektör temsilcilerinin turizm sektörünün bugününü ve yarınını değerlendirmek için bir araya gelmeleri önemli. (25.11.2014/Milliyet- Olayların içinden) 
 

30-11-2014 12:00

(Paylaşmak için önce 'Beğen'i tıklayınız.)
 
 
Kullanıcı Yorumları
ZafCen
30-11-2014 17:04
DÖVİZ KAZLARI SAHİPSİZDİR
Hızla gelişen çarpık turizm sürecinde, çok ihtiyaç duyulan bütünsel analiz konusundaki katkılarınız tümüyle çok yerindedir. Sn.Uras! Zira Turizmin alt sektörleri kendi kulvarlarında yaşam savaşları vererek, bu büyük resmi görememiş ve Birlik gücünü de hep ihmal etmiştir. Tüm sorunlarıyla birlikte büyümekte olan turizmde, öne çıkan ana sorun olan Arz-Talep dengesizliği konusunda bile, son yıllarda yatırımlar dursun kampanyaları açılıyor ve Talep artışı yönelik için Pazarlama etkinliği, aktif gündeme bile gelemiyor. Bu güne kadar 41 Yaşındaki en eski ve büyük sivil toplum örgütü olan TÜRSABı (asli fonksiyonu olan) pazarlama görevine davet eden olmamıştır. Dağınık ve Yasal altyapıdan yoksun olan turizmde, Yenilikçi çerçeve öngören Devlet Stratejisi ise, son 2 yıldır Resmen bitkisel hayattadır. Bu vahim durumlardan çıkış ise, gerçekçi teşhis ve tedavi sürecine girilmesini zorunlu kılmaktadır.
Yazıya Yorum Gönder
Başlık:
 
İsim yada Rumuz:
 
E-Posta:
     
Yorum:
 
Bunları Okudunuz mu?
Diğer Haberler
Yorumlar