17.06.2019
Kullanıcı Adı:   Şifre:   Beni Hatırla

Yeni Üye  |  Şifremi Unuttum

Yazarlar - İzzettin YURTSEVER
3 Yorum | Yorumlar
HAYALDİ BELKİ GERÇEK OLUR!...

Havaalanlarımızda yiyecek-içecek fiyatları uçaklarla birlikte uçuyor…

Ülkemizde bir taraftan iç ve dış hat yolcu sayısı artıyor, şehirlere yeni yeni havaalanları yapılıyor,hava alanlarında hizmet veren ve büyük rekabet içindeki yerli ve yabancı marka yiyecek ve içecek firmaları sayısı artıyor, havaalanlarına toplu ulaşım imkanları ve lojistik artıyor, havaalanları şehrin içinde kalıyor, uçak fiyatları promosyonlarla otobüs fiyatına kadar geriliyor, İç hat seferi yapan uçaklar belli günlerde %50 indirim yapıyor, promosyonları 29.-TL den başlıyor, lüks otobüs firmaları 25 yıl aradan sonra fiyat indirimine gidiyor, devlet havaalanları için cebinden hiçbir kaynak harcamıyor, her şey rekabetçi serbest piyasa ortamında gelişiyor, 2014 de Türkiye geneli toplam havayolunu kullanan yolcu trafiğinin yüzde 51'i iç hatlarda gerçekleşiyor..fakat ne hikmetse bütün bunlara karşın hava alanlarında yiyecek ve içecek fiyatları talebe rağmen bir türlü piyasa şartlarına gerilemeyip uçaklarla birlikte uçmaya devam ediyor.
 
HAVAALANLARIMIZDA EN BÜYÜK ŞİKAYET YİYECEK-İÇECEK FİYATLARINDAN                
 
Bu durumdan sadece iç hat seferi yapan yolcular değil, havaalanlarımızın hizmet kalitesini değerlendiren puanlama sitelerine girdiğinizde çoğunlukla yerli yolcular olmakla birlikte dış hat yabancı yolcularının da yoğunlukla yüksek yiyecek-içecek fiyatlarından kaynaklanan şikayetlerini görebiliyorsunuz. Yabancılar Avrupa’daki belli başlı havaalanları ile bizimkileri karşılaştırıp, yiyecek içecek fiyatlarının pahalılığından şikayet ediyorlar.
 
İstanbul Atatürk Havaalanının Frankfurt Havaalanından %40 ve Paris’teki Charles de Gaulle Havaalanından iki kat daha fazla olduğunu, ayrıca Duty Free’de özellikle alkol ve tütün ürünlerinin de çoğu havaalanından fazla olduğunu şikayetlerinde vurguluyorlar.
 
Yiyecek içecek fiyatlarının yüksek olmasının nedeni olarak;  havaalanlarında dükkan kiralarının şehre nazaran daha yüksek olması, havaalanlarının şehir merkezinden uzak olması, bazı turistik şehirlerde charter low-cost bazılarında tarifeli high-cost uçuşların olması, havaalanlarının konsorsiyum şirketler tarafından yap-işlet-devret modeli ile yapıldığından şirketlerin dükkan kiracılarından yüksek kiralar talep etmesi, personel ve lojistik olarak maliyetlerin artması öne sürülüyor.
 
Havaalanları şehirlerdeki herhangi bir AVM den daha yoğun ve uzun süre alışveriş ve yeme içme hareketliliği yaşamaktadır. İnsanlar hediye olsun, kültürel tatma ve deneme anlamında olsun, uçuş süresinde ve sonra varış noktalarına kadar acıkma sorunlarını bertaraf etmek için bolca yeme içme gereksinimi duymaktadırlar.Havaalanlarında insanların gidip dışarıda daha ucuza yeme içme imkanının olmaması tutsak piyasa fırsatçılığına dönüştürülmektedir.
 
Özellikle büyük yatırım maliyetleri olan 5* resort oteller her şey dahil konsepti ile yerli ve yabancı misafirlerini çok özel fiyatlarla ağırlarken ve büyük tur operatörleri charter uçaklarının dahil olduğu tur paketlerini kitle turizmi yapmak için kalkülasyonda çok aşağı çekerken havaalanlarındaki dükkanların bu kalkülasyonun dışında kalmaları hem haksız rekabet hem de ülkeye varışta ve ayrılışta bir hoşnutsuzluk yaratmaktadır.
 
Kaldı ki havaalanlarındaki bu yiyecek ve içecek fiyatları İstanbul gibi bir şehirdeki büyük yatırım ve işletme maliyetli marka şehir otellerinin fiyatları ile yarışır seviyededir.
 
Tüm yerli uçak firmalarında iç hat uçak fiyatlarının düşürülmesi sonucu otobüs yolcularının da uçağı tercih etmesinden dolayı otobüs firmaları ‘’Tek rakibimiz THY’’ esprisi yaptığı gibi  5* Şehir Otelleri de fiyatlarda tek rakiplerinin havaalanındaki Cafe’lerin olduğunu esprili de olsa söyleyebilecek durumdalar. 
 
Misafir Ağırlama sektörü aslında otellerin kapısından önce o ülkenin havaalanının kapısında başlamaktadır. Kapıdaki güvenlik görevlisinden, ilgiden, konfordan, temizlikten, organizasyondan, sunumdan, güvenlikten, ambianstan, zaman geçirilecek aktivitelerin nitelik ve niceliğinden ve tabii ki fiyat-kalite dengesinden yolcu nezdinde o ülke için ilk intiba oluşmaktadır. 
 
Havaalanında insanların saatlerce beklediğini, hatta vakit geçirmek için erken geldiklerini, transit yolcu aktarmalarından ve uçak rotarlarından dolayı bu sürenin daha da uzadığını dikkate almak gerekir.  Ayrıca sıklıkla iş nedeniyle seyahat yapmakta olan bazı iş adamlarının ve çalışanların havaalanında müdavimi oldukları cafe’leri şehirdeki bir cafe’den daha fazla zaman geçirdikleri de bir gerçektir.
 
Birçok yolcu havaalanında yiyecek içecek konusunda kazıklanacağını, bundan dolayı yolculukta moralinin bozulacağını düşünerek o ortamda kendini rahat hissetmemekte ve gidip uçuş kapısının olduğu bekleme salonu biçimindeki oturma gruplarında keyifsiz saatler geçirmek durumunda kalmaktadırlar. Oysa 5* bir otelin outletine giden bir müşteri oradaki hizmeti ve fiyatları aşağı yukarı bildiğinden endişesiz keyifli dakikalar geçirebilmektedir.
 
HAVAALANLARINDA YAPILMASI GEREKEN YENİ DÜZENLEMELER
 
Ülkeye charter’larla gelen milyonlarca turistin ve iç hatlarda seyahat yapan milyonlarca yerli ve daha az sayıdaki turistin uçaklara ödediği ucuz bilet fiyatı ile ters orantılı bu yiyecek-içecek fiyatlarının aşağı çekilmesi artık kaçınılmazdır.
 
Havaalanlarında yap-işlet-devret modelinin neden olduğu yüksek dükkan kiraları indirekt olarak %51’i yerli ve diğer kısmı çoğunlukla yabancıların oluşturduğu yolculara ödettirilmesi adil ve kabul edilebilir bir uygulama değildir.
 
Öncelikle hükümet, havaalanlarının ihalesini üstlenen konsorsiyumlara dükkan planlaması ve kiralama konusunda şartlarını ortaya koymalı ve bu ihaleler konusunda oluşan şaibeleri de bertaraf ederek neticede milyonlarca yerli yolcunun da memnuniyetini sosyo-ekonomik ve siyasi yönden de sağlamak durumundadır.
 
Hükümetimiz en son AVM lerde yaptığı düzenlemelerle çevredeki esnafın mağdur olmamasını dikkate aldığı gibi, ucuz uçak fiyatı düzenlemesi ile havayoluna kazandırdığı milyonlarca yolcunun uçak fiyatına yakın hava alanlarındaki cafe’lerde ödediği yiyecek ve içecek fiyatına da yeni bir düzenleme getirmelidir. 
 
İç hat uçak biletlerinin neredeyse lüks otobüs firmalarının fiyatına yaklaştığını ve bu durum için hayaldi gerçek oldu diyen,
bundan böyle havayolu ulaşımının sadece ayrıcalıklı, gelir düzeyi yüksek kesimlerin kullanabildiği bir lüks olmaktan çıkarıldığını söyleyen hükümet yetkilileri bu dengesizliğin kökündeki sorunları da ivedilikle çözerek, havaalanlarında yiyecek içecek fiyatlarını da artık lüks sınıfından çıkarmalıdırlar.
 
Havalimanlarında gerçek fiyatına satılan tek şey gazete olmamalıdır. 
 
Havaalanlarındaki marka fast food firmalarından tutun, diğer tüm firmaların fiyatları şehirdeki fiyatlardan, AVM lerdeki fiyatlarından farklı olmamalıdır.
 
Keza yerli ve yabancı uçak firmaları havaalanlarındaki marka firmalarla yapacağı özel anlaşmalarla yolcuları için indirimler, ikramlar sağlamalıdırlar.
 
HAVAYOLU TRAFİĞİ İSTATİSTİKİ BİLGİLER
 
Ülkemizde iç hat yolcu sayısı 2003'te 9 milyon iken bu rakam 2013'te 76 milyona ulaşmış, yurt dışında 60 noktaya uçuş yapılırken bu sayı da 106 ülkede 236 noktaya çıkarılmış, bu dönemde uçak sayısı ve uçuşlarda verilen hizmet kalitesi artarken buna paralel olarak THY’nın uluslararası alanda prestiji de artmıştır. 
 
Devlet Hava Meydanları İşletmesi (DHMİ), tarafından açıklanan 2014 yılı Ağustos ayı istatistiklerine göre,  Türkiye geneli havalimanlarından Ağustos ayında hizmet alan yolcu sayısı 19 milyonu, 8 aylık dönemdeki toplam yolcu sayısı ise 110 milyonu geçti.
 
Ağustos itibariyle havalimanları toplam uçak trafiği, bir önceki yılın aynı ayına göre, iç hatlarda yüzde 10,8 artışla 74 bin 55, dış hatlarda yüzde 9 artışla 69 bin 7 olmak üzere toplamda yüzde 9,9 artışla 143 bin 62 oldu.
 
Türkiye hava sahasından Ağustos ayında yüzde 32,8 artış ile 34 bin 920 üstgeçiş trafiği gerçekleşti. Böylece bu yılın Ağustos ayında hizmet verilen uçak sayısı yüzde 13,8 artış ile 177 bin 982'ye yükseldi.
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

03-02-2015 12:00
Önceki Yazıları
SAYIN BAKANA AÇIK MEKTUP
05-02-2019 10:34 | 1 Yorum | Yorumlar

(Paylaşmak için önce 'Beğen'i tıklayınız.)
 
 
Kullanıcı Yorumları
09-02-2015 22:28
Londra ve Antalya Havalimanlari fiyat farki
goruslerinize aynen katiliyorum. Londra havalimanlari (Gatwick, Luton, Stansed) ile Antalya, Istanbul havalimanlari fiyatlarini karsilastirmak gerekirse, Luton da Cappucino Il Grande 2.75 pound, Americano Medium 1.5 pound, Turkiye hava limanlarinda Americano Small 9 TL, Medium 12 TL, Il Grande 15 TL. 0.5 lt su Londra havaalanlarinda 0.50 penny, Turkiye havalimanlarinda 6 TL. suyun maliyet fiyati 29 krs oldugu dusunulurse bu soygundan baska birsey degildir. Malesef soygun kira sisteminden basliyor...
GERÇEKTURIZMCI
06-02-2015 18:02
BU YOL YOL DEĞİL
Havaalanlarina ve geri kalan herseye ortak olan bu kokusmus, haysiyetsiz, dini istismarla is yapan bu dejenere sahsiyetsiz kopeklerin gitme zamani coktan gelnis ve hatta gec kalinmistir. Lutfen sayin otelciler, sayin acentacilar oy kullanirken ve oy kullandirmak icin akil verirken elinizi vicdaniniza koyup sonraki nesilleri de hesaba katip serefinizle ve gururunuzla ornek karakterli bireyler olarak hareket edin, cunku Türkiyenin gittigi yol, yol degil.
ZafCen
06-02-2015 14:41
ÜLKE İMAjINDA HAYATİ BİR KONU
Çarpık gelişen turizmde oluşan bindiği dalı kesme yarışlarının vitrini olan Havaalanı çarşı hizmetleri fiyatları, Ülke turizminin kanayan yaralarındandır. Kesin çözüm getirecek çareler uygulanarak, muhtemel maliyetleri de rahatlıkla tanıtma bütçesinden sübvansiye edilmelidir. Zira: Yolunacak KAZ hissiyle- Her mutsuz ayrılan turistin en az 3 potansiyel turisti engelleyeceği mutlaka bilinmelidir! Hayalimiz ise: Turistlere Anadolu değerlerimizi Planlı ve huzurlu bir hizmetler zinciri ortamında MUTLU yaşatarak, gerçek hizmetlerin karşılığının da HAKKIYLA alınmasıdır!
Yazıya Yorum Gönder
Başlık:
 
İsim yada Rumuz:
 
E-Posta:
     
Yorum:
 
Diğer Haberler
Yorumlar