21.10.2018
Kullanıcı Adı:   Şifre:   Beni Hatırla

Yeni Üye  |  Şifremi Unuttum

Haber Ara
Günün Yorumu
Fehmi KÖFTEOĞLU
Fehmi
KÖFTEOĞLU
Yazarlar

Gezinomi.com


UcakBileti.com Yurtiçi ve yurtdışı en ucuz uçak bileti seçenekleri ucakbileti.com adresinde.


Yazarlar - NİZAMETTİN ŞEN
LEZZET DÜNYASI VE ANTALYA
 
 
Kentlerin anatomisi, insan anatomisiyle benzerlik gösterdiğine göre;koku, ses, estetikten sonra kuşkusuz “tat” duygusu gelir. Bu varlık aslında öyle güçlü ki, tek başına bile bir turizm hareketi oluşturabiliyor. Gourme Turizmi…
 
Bir kentin “Lezzet Dünyası” bir kentin “alt markası” hatta bazı kentler  için kent ile özdeşleşmesidir. Örnek mi söyleyeyim, Viyana; Şnitzel, Napoli; Pizza, Frankfurt; Sosis, Bolonya; Spagetti, Valencia; Paella gibi
 
Marka değeri en yüksek kentlerde “mutfak kültürü” kentin sürdürülebilir imajı için en önemli güce sahiptir. Mutfak kültürü markalaşmış kent, kendine özgü yapısını yansıttığı gibi başka mutfak kültürlerine de yer verir.
 
Böylece yerel yemek kültürü, uluslar arası mutfak kültürü ile daha zengin ve ayrıcalıklı olarak takdim edilir. Ayrıca son yıllarda yemek kültüründeki yeni trendlerin,  marka kentlerde yer alması tesadüf değildir.
 
Sıcağı sıcağına bir örnek vermek istiyorum. İspanya Mutfağı ve Katalunya Bölgesel lezetlerinin yanında, yeni trendleri Michelin Yıldızlı restoranları bulacağınız bir kent örneği Barselona, dahası uluslar arası mutfakları da bulacağınız bir kenttir.
 
Ortaya koyduğu bu mutfak kültürü ile sürdürülebilir kent imajını yakalamıştır. Bu çok önemli nokta da, bir kentin tadı, kentin lezzet zenginliğinin her bütçeye uygun sunumunu da gerekli kıldığıdır.
 
Gelelim Antalya olarak biz “lezzet dünyası”nın neresindeyiz? Evet, Antalya’nın  yöresel yemek zenginliği bir hazinedir. Toros dağları ile Akdeniz kıyı şeridinde iki farklı kültürün aslında  harman olmasıdır.
 
Antalya ayrıca, geleneksel tatlarımızdan Tarhana zengini bir kenttir. 12 yıl önce Toroslar’dan Akdeniz’e Antalya Lezzetleri kitabında 4 farklı tarhana çeşidinin olduğunu yazmıştık.
 
Dünya’da geleneksel yemek ve gıdaların korunması ve bunların sürdürülmesi konusunda çalışan Slow Food hareketinin Antalya Temsilcisi Ezgi Bağlan, Antalya Tanıtım Vakfı ile Tarhanaların araştırılmasını yürüttü. Bir tanıtım Filmi hazırlandı ve  Antalya’ya özgü tarhana çeşitlerini yapılış usulleriyle gün yüzüne çıkarırken sonrasında 23-27 Ekim tarihlerinde İtalya’nın Torino kentinde düzenlenen Salone Del Gusto 23-27 Ekim 2014 Terra Madre etkinliğinde uluslar arası üne kavuşmasına ön ayak oldu. 2015 yılı için Kore’de yapılacak etkinliğe davet edildi. Yur içi tanıtımları için Antalya Tarhanaları Broşürü basıldı. Yelten,Gömbe, Koca Tarhana, Ekşi Tarhana ve Çerezlik tarhanaların özellikleri ve reçeteleri yer aldı.
 
Antalya Tanıtım Vakfı, Slow Food Antalya ve Akra Barut Hotel 19.02 tarihinde Antalya Tarhanaları Tanıtımını 70 kişilik bir davetli grubuna ilk tadımı gerçekleştirdi.  
 
Mutfak Kültürü araştırmacısı, Antalya Lezzetleri kitabının yazarı ve Türkmax Gurme kanalında Lezzet Peşinde programından da bilinen Sayın  Gökçen Adar ve ekibini Antalya’ya davet ettik. 1 Mart günü 13.40 da yayınlanacak Antalya Lezzetleri çekimleri iki gün sürdü. Antalya’nın ünlü Lezzet Duraklarının yanında Akra Barut Hotelde Antalya Tarhanaları da programda yer aldı. Dış çekimlerde Antalya Kaleiçi’nden ve kent merkezinden görüntülere yer verildi.  
 
Sağlıklı Akdeniz Mutfağı, dünyada Asya, Avrupa ve Afrika’yı birleştiren Akdeniz’in ortak kültüründen doğmuştur. Gastronomi dünyası içinde kendisinden en çok söz ettiren Akdeniz Mutfak kültürü, aynı zamanda sağlıklı beslenme için son kırk yılda örnek gösterilmekte ve dikkatleri sürekli üstüne çekmektedir.
 
Sağlıklı Beslenme, günümüz insanının en önemsediği konudur. Yeterli ve dengeli beslenmenin temelinde, sağlıklı mutfak, doğal ve ekolojik besinler öne çıkmaktadır.
 
Özellikle GDO’suz, ekolojik besinlerin kullanıldığı mutfaklar tercih edilecek ve değeri kat be kat artacaktır.
 
Türk Mutfağı dünyada en ön sıralarda yer almaktadır ama onun marka değeri ne yazık ki, istenilen yerde değildir. Bunun en önemli nedeni, kıymetinin çok geç anlaşılmasıdır.
 
Türk Mutfağı içinde Akdeniz Mutfak Kültürünü öne çıkartan Antalya Mutfağı da aynı dertten muzdariptir.
 
Antalya’nın tadına varın dediğimizde, bu nedenle yöresel yemek kültürümüzden önce akla deniz, güneş, kum geliyor. Unutulmamalıdır, sahip olduklarınızı gizler, paylaşmaz iseniz bir müddet sonra o sizin de olmayacaktır.
 
Kentin lezzetlerini önce biz önemsemeli ve dünya ile paylaşmalıyız. İşte o zaman Gastronomi Turizminden bahsedebiliriz…
 
 
Nizamettin Şen
 

23-02-2015 06:30

Önceki Yazıları
SOLİDARİSCH !
18-01-2016 10:23 | Yorumlar
ŞİMDİ NE YAPMALIYIZ?
30-11-2015 12:26 | 4 Yorum | Yorumlar
G20 BAŞARDINSA!
30-11-2015 09:51 | Yorumlar
KORSAN KOYU VE KORSAN YAZLIKÇILAR
18-09-2015 09:58 | 1 Yorum | Yorumlar
PANİK VAR MANTIK YOK !
21-04-2015 13:31 | 1 Yorum | Yorumlar
2015 TURİZMİ VE THY
30-11-2014 16:37 | 4 Yorum | Yorumlar
TURİZMİN VARLIK NEDENİ
02-07-2014 21:52 | 1 Yorum | Yorumlar
KUŞADASI, İZMİR, ANKARA NEREDE?
08-06-2014 18:24 | 1 Yorum | Yorumlar

(Paylaşmak için önce 'Beğen'i tıklayınız.)
 
 
Kullanıcı Yorumları
Bu habere henüz yorum yapılmamıştır.

Yazıya Yorum Gönder
Başlık:
 
İsim yada Rumuz:
 
E-Posta:
     
Yorum:
 
Bunları Okudunuz mu?
Diğer Haberler
Yorumlar