19.10.2018
Kullanıcı Adı:   Şifre:   Beni Hatırla

Yeni Üye  |  Şifremi Unuttum

Haber Ara
Günün Yorumu
Fehmi KÖFTEOĞLU
Fehmi
KÖFTEOĞLU
Yazarlar

Gezinomi.com


UcakBileti.com Yurtiçi ve yurtdışı en ucuz uçak bileti seçenekleri ucakbileti.com adresinde.


Yazarlar - NİZAMETTİN ŞEN
M.I.C.E DİYE BİR SEKTÖR VAR AMA!

 

Bu “ama”lı cümleleri benim gibi sevmeyenlerin sayısı umarım fazladır. Bu bağlaç öyle bir beladır ki, cümledeki olumsuzluğa hemen bir bahane bulunacağı , anonsunu yapar adeta. Yukarıdaki başlığın tam hali; M.I.C.E diye bir sektör var ama onu tanıyan bir bakanlık yok! Olacaktı.
 
Dünyada M.I.C.E olarak tanımlanan turizm çeşidine, İngilizce 4 etkinliğin “Toplantı, Teşvik, Kongre, Sergi “ kelimelerinin baş harflerinden oluşur. Bir anlamda Organizasyon /Etkinlik Turizmi olarak da adlandırılabilecek bu turizm çeşidi dünya turizm pastasında  %30 paya sahiptir. Özellikle yüksek sezonun dışında yaşanan bu potansiyel, hem konaklama sektörüne hem de eğlence, müzik, gastronomi gibi yan sektörlere, artı değer katmaktadır. Gerek Kongre ve gerekse Sergi ve Fuar, turizm harcamaları içinde en yüksek potansiyele sahiptir. Bu üst gelir grupları, aynı zamanda etkinliğin yapıldığı destinasyonda , yaygın harcama yapısıyla öne çıkar.
 
Türkiye’de Kongre ve Toplantı Turizmi ne yazık ki çok geç anlaşıldı. Kongre  alt yapısı olan bağımsız kongre merkezleri  90 lı yıllarda özellikle uluslar arası kongreler nedeniyle yapılmak zorunda kalındı. Habitat Kongresi  İstanbul’da ve Dünya Ormancılık Kongresi Antalya’da alt yapı çalışmalarını hareketlendirdi.İstanbul bu yönde yaptığı doğru yatırımlarla gelişti, Antalya Cam Piramit gibi yanlış yatırımla, otellerin bünyesindeki  belli kapasitedeki salonlara sıkışıp  kaldı. Bağımsız bir Kongre Merkezi ve Kongre Vadisi hayaliyle hala yanıp tutuşmaktadır.
 
İncentive-Teşvik- Motivasyon Turizmi konusundaki çok zengin potansiyele sahibiz.  Belli turizm bölgelerinin dışında da, ülkemizin bütün destinasyonlarına yayılma durumundadır. Çünkü yapılan yeni konaklama yatırımları ve bölge olanakların tanıtımı, ulaşım kolaylıkları yeni potansiyeller doğurmuştur. Konaklama sektörü dinamik yapısıyla bu turizm çeşidini mıknatıs gibi kendine çekmektedir.
 
Sergi-Fuar- Eğence Turizmi  klasik yapısından son yıllarda sıyrılarak yeni kulvarlar keşfetmiştir. Özel Festivaller, Clubing, Sosyal Sorumluluk Etkinlikleri bir tarafta, diğer tarafta  Dosso Dossi gibi Modo Show /Workshop karışımı etkinlikler yeni yaklaşımlardır.  Türkiye'de toplantı ve etkinlik yönetim firmalarının en çok etkinlik yaptığı şehirlerin başında yüzde 24,3 ile Antalya geliyor. Antalya'yı yüzde 22,9 ile İstanbul, yüzde 14,2 ile İzmir, yüzde 12,9 ile Ankara takip ediyor."
 
Hükümet programında olmasına karşın Kongre Turizmi konusunda, Kültür ve Turizm Bakanlığı bünyesinde yeni bir çalışma başlatılmamıştır. Batı ülkelerindeki yapılanma ne yazık ki, bizde kamu yönetimi tarafından daha kavranamamıştır. Yapılanma kavranamamıştır dedim ve ilave etmeliyim ki sektörün dinamiklerinin girişimleri de hakkıyla desteklenmemektedir.
 
Ace of MICE Fuarının bu yıl ikincisi İstanbul Kongre Merkezinde gerçekleştirildi. 2. Yılında fuarın büyük ilerleme göstermesi yerli ve yabancı katılımcıları adeta şok etti. Profesyonel fuar organizasyonun yanında, bu yıl 3. Düzenlenen Ödül Töreni gerçekten dünyadaki rakiplerinin erişemeyeceği düzeydeydi.  AMA, O muhteşem gecede sektörün yanında olması gereken Bakanlık yoktu. 

02-03-2015 12:00

Önceki Yazıları
SOLİDARİSCH !
18-01-2016 10:23 | Yorumlar
ŞİMDİ NE YAPMALIYIZ?
30-11-2015 12:26 | 4 Yorum | Yorumlar
G20 BAŞARDINSA!
30-11-2015 09:51 | Yorumlar
KORSAN KOYU VE KORSAN YAZLIKÇILAR
18-09-2015 09:58 | 1 Yorum | Yorumlar
PANİK VAR MANTIK YOK !
21-04-2015 13:31 | 1 Yorum | Yorumlar
2015 TURİZMİ VE THY
30-11-2014 16:37 | 4 Yorum | Yorumlar
TURİZMİN VARLIK NEDENİ
02-07-2014 21:52 | 1 Yorum | Yorumlar
KUŞADASI, İZMİR, ANKARA NEREDE?
08-06-2014 18:24 | 1 Yorum | Yorumlar

(Paylaşmak için önce 'Beğen'i tıklayınız.)
 
 
Kullanıcı Yorumları
Bu habere henüz yorum yapılmamıştır.

Yazıya Yorum Gönder
Başlık:
 
İsim yada Rumuz:
 
E-Posta:
     
Yorum:
 
Bunları Okudunuz mu?
Diğer Haberler
Yorumlar