21.10.2018
Kullanıcı Adı:   Şifre:   Beni Hatırla

Yeni Üye  |  Şifremi Unuttum

Haber Ara
Günün Yorumu
Fehmi KÖFTEOĞLU
Fehmi
KÖFTEOĞLU
Yazarlar

Gezinomi.com


UcakBileti.com Yurtiçi ve yurtdışı en ucuz uçak bileti seçenekleri ucakbileti.com adresinde.


Yazarlar - NİZAMETTİN ŞEN
1 Yorum | Yorumlar
PANİK VAR MANTIK YOK !

 

 

Panik kelimesi, Türk Dil Kurumu sözcüğünde; Ani dehşet duygusu, büyük korku, ürkü olarak geçiyor. Neden TDK sözlüğüne baktım? Çünkü son günlerde “müsait” “esnaf kadın” gibi sözleri abuk yorumlarla anlamsızlaştırdığından, panik kelimesine de bir yakıştırması var mı diye. Yani bir nevi şüphe hali…
 
Panik olma hali de zaten “aşırı şüphe” nin oluşmasından doğar. Şüphe gerilmiş bir zara batırılmış bir iğne gibi tanımlar bazı düşünürler. Bir iğne başı gergin zarda önce nasıl bir şey değiştirmiyorsa ama bir zaman sonra büyük bir deliğe dönüştüğü gerçektir.
 
Yazımın konusundaki panik hali, Türkiye turizmiyle ilgilidir.
 
Gezi olaylarından bu güne kadar Türkiye’de yaşanan sosyal ve siyasi panik hali ise ayrı bir konudur.
 
2014 Eylül ayında başlayan Rusya’daki savaş, sadece bu pazarı etkiler düşüncesi, turizmcilerin dünyaya bakışındaki eksikliğiydi. Dünya ekonomisi içindeki Rusya’nın payını hesap etmiş olsalardı krizin doğu ve batı bloğu için de turizme tesir edeceğini keşfederlerdi.
 
Olaylara günlük bakmak ve gündelik çözümler aramak, bizim sektörün en büyük zaafıdır. Kuzu,  kuzu oturup sessiz kalmak ve içten konuşup, bireysel kurtuluşlar planlamak ne yazık ki belirgin karekterimizdir. Korku ve ürkme en ufak bir krizde paniklemeye varmaktadır. Size istemediğiniz kadar örnek verebilirim.
 
Rusya’daki bu ufak çalkantı bizde hemen panik yarattı.
 
Arkasından Teztur iflas senaryosu devreye girdi. Sektörde panik başladı. Kimse iflas ettirilmeye çalışılan şirketin ne olduğunu bile araştırmadı.
 
Teztur’un sadece bir marka olduğunu böyle bir şirketin dahi olmadığı yeni anlaşıldı. Teztur markasının arkasındaki şirketler içinde yapılan mal değişimleri, adres değişimleri, ortaklık yapısı vs. konuşulmadı bile.
 
Turizm tarihimizin en yüksek rakamlı iflas provası, panikleyen sektör alacaklıları tarafından adeta sineye çekildi. Kurtuluş reçeteleri süratle kabul edildi. Antalya’da Hürses Gazetesi ve turizmgazetesi.com’un dışında bu olayı doğru analiz eden sektör yayını da  ne yazı ki olmadı.
 
Panik hali bugünlere kadar devam ediyor.
 
Neredeyse sahillerdeki bütün konaklama işletmelerinin %20-40 erken rezervasyon indirimi yaptığı ama söylemediği durum tam bir panik halidir. Bu panik halinin mantıklı bir açıklaması da yoktur. Tıpkı Teztur’dan alacağının %30 nu silip yeni gösterilen şirket ile çalışıp birilerinin ekmeğine yağ sürmek gibi. Borcu borçla kapatmak ticaretin kuralı olsaydı o meşhur söz olmazdı; Yahudi züğürtleyince eski defterleri karıştırır.
 
Kimse geriye dönüp  eskiden Rusya’da erken rezervasyon olmadığını hatırlamadı, ne de Rublenin Dolar karşısında moral olarak gelebileceği eşiği araştırdı.
 
Bununla ilgili Tur operatörleri ki, Rus pazarını kontrol eden tur operatörleri finans olarak Türkiye orjinlidir ve varlık kaynakları da Türkiye dir, görüşüp ortak strateji saptamadılar. Devletin verdiği destek kurtuluş reçetesi olarak görülmemeli ama bu tarafların bir araya gelip çözüm üretmesi için eşik kabul edilmeliydi.
 
Şimdi internet üzerinden konaklama yapan web sayfalarına bakın. Panik halini ne yazık ki daha iyi göreceksiniz  
 

21-04-2015 13:20

Önceki Yazıları
SOLİDARİSCH !
18-01-2016 10:23 | Yorumlar
ŞİMDİ NE YAPMALIYIZ?
30-11-2015 12:26 | 4 Yorum | Yorumlar
G20 BAŞARDINSA!
30-11-2015 09:51 | Yorumlar
KORSAN KOYU VE KORSAN YAZLIKÇILAR
18-09-2015 09:58 | 1 Yorum | Yorumlar
2015 TURİZMİ VE THY
30-11-2014 16:37 | 4 Yorum | Yorumlar
TURİZMİN VARLIK NEDENİ
02-07-2014 21:52 | 1 Yorum | Yorumlar
KUŞADASI, İZMİR, ANKARA NEREDE?
08-06-2014 18:24 | 1 Yorum | Yorumlar

(Paylaşmak için önce 'Beğen'i tıklayınız.)
 
 
Kullanıcı Yorumları
ZafCen
22-04-2015 20:33
TİTANİKTE PANİK SÜRECİ
Sırtını Anadolu değerlerine dayamış olarak palazlanan Şampiyon turizm zihniyetleri sayesinde gelişen çarpık turizm ilişki ve çelişkileri, plansız ve rotasız gidişe çok alışkındır. Fakat AFET durumunda Panik psikolojisi olması paralelinde, Mantıktan da eser bulunmaması gayet doğal değil midir Sn.Şen? Devletçe yapılan ve Kamu ile Özel kesim ortaklığı öngören Ulusal REÇETE Turizm Stratejisi SEKİZ Yıldır cümleten unutulmuş iken, sağlıklı ortamlar için son İKİ Yıldır fiilen görevde olan Stratejist Turizm Bakanımızdan sihirli değnekler mi beklenecek..!? Eden bulacak ve Başa gelenler de sineye çekilecektir elbet.
Yazıya Yorum Gönder
Başlık:
 
İsim yada Rumuz:
 
E-Posta:
     
Yorum:
 
Bunları Okudunuz mu?
Diğer Haberler
Yorumlar