19.10.2018
Kullanıcı Adı:   Şifre:   Beni Hatırla

Yeni Üye  |  Şifremi Unuttum

Haber Ara
Günün Yorumu
Fehmi KÖFTEOĞLU
Fehmi
KÖFTEOĞLU
Yazarlar

Gezinomi.com


UcakBileti.com Yurtiçi ve yurtdışı en ucuz uçak bileti seçenekleri ucakbileti.com adresinde.


Yazarlar - NİZAMETTİN ŞEN
AKDENİZ'DE TURİZM BATIYOR MU?

 

Dünya turizm hareketinin ana kaynağı Akdeniz dir.  Kitle turizminin II. Dünya Savaşı  sonrası bu bölgede başlaması ve ağırlığını bu eksende devam ettirmesini ve bizim turizm yatırımlarımızın en yoğun olduğu yer de Akdeniz kıyı şerididir.
 
Bugün kıyasıya devam eden dünya turizm rekabetinin de arenası Akdeniz'dir.
 
Turizmde kıyasıya rekabet, Akdeniz ülkeleri arsında, nitelik ve nicelik kavramları içinde sürmektedir. Nitelik kavramı son yıllarda hani o “Arap Baharı” olaylarından sonra sürekli bir değişim geçiriyor. Akdeniz’in en batısında, Kuzey Afrika sahillerinde Tunus’da başlayan siyasal krize bağlı” Turizmdeki Eksen Kayması” doğuya doğru kaydı ve ucu bizi Gezi Parkı ile yokladı. Batıda yani bizdeki kırılma noktasını Gezi Parkı olayları ve Yunanistan kriziyle birlikte yorumlamamak gerekir. Yünanistan’ın ki,  tamamen ekonomik bir krizdir ve kendi turizmlerinde diğer Akdeniz ülkelerinin Tunus, Fas, Mısır ve hatta Türkiye kayıplarıyla altın iki yıl geçirmek üzereyken bu krize yakalanmışlardır. Böyle şanslı bir konjektürde kaybettiler
 
Gezi Parkı olaylarının özellikle İstanbul turizmine direkt negatif etkisi olduğu kesindir. Ama genel Türkiye imajına “Türkiye’nin Batıya Dönük Yüzü Y Kuşağı var” gibi son derece öneml olumlu imajı vermiştir.
 
Türkiye’nin demokratik değerlerden uzaklaşarak, sert nefret dilini kullanıyor olması ve dış politikada Avrupa Birliğinden uzaklaşan söylemleri, giderek Turizmde “şüpheli ülke” imajı doğurmuştur. Özellikle Suriye ve Irak’daki  İŞİD yapılanmasına karşı tavır almaması büyük hayal kırıklığı yaratmıştır. Yurtdışında ortaya çıkan bu imaj karşısında Türkiye bu savaş mağdurlarına, dünyanın hiçbir ülkesinin yapmadığı insani yardımı yapmış ve hala yapmakta olmasına karşın bunu anlatıp olumlu bir imaj bile elde edememiştir. Dünya’da bu tür göçmen yardım kampanyaları görülmemiştir. Almanya 50 kişilik bir göçmen grubuna konaklama sağlamak için hazırladığı yurt kundaklanmış, Yunanistan toplan kendilerine iltica eden 30.000 Suriyeli göçmen için feryat etmektedir. Türkiye kendisinin kaldıramayacağı  ekonomik yıkımı ise ne uluslararası ülkeler platformda destek bulabilmiş ne de kamuoyunda olumlu imaja dönüştürebilmiştir. Neden?
 
Türkiye kendi içinde yaşadığı siyasi çalkantılar, batı medyası tarafından çok yakından takip edilirken, biz hala komplo teorileriyle, siyasal yanlışlıklarla uğraştık. Siyasal krizin Turizme etki edemeyeceğini savunan Kültür ve Turizm Bakanlığı  ne yazık ki, ülkemizin istihdam ve döviz kaynağı olan bir sektörü YOK saymıştır. Bugün gelinen noktada  sığ anlayışla, ne bugünü ne de 2016 yı analiz edip bir strateji çizebilecek bir kamu yönetimi ve irade vardır.
 
Genç ve olgunlaşamayan ama yüzü batıya dönük demokrasiyle Türkiye Ortadoğu bataklığına sürükleniyor! Akdeniz’in en önemli genç turizm destinasyonu Türkiye, Akdeniz’de batırılmaya çalışılan Tunus, Fas, Mısır gibi ülkelerin safına kendi yanlış politikasıyla itilmektedir. Bu tehlikeli hareketlenme Türkiye turizminin batılı partnerlerini endişelendirmektedir. Başta İspanya ve Akdeniz’deki Avrupa ülkeleri biz toparlanana kadar turizmde daha altın çağlarını yaşayacaklardır. Akdeniz’de bazıları için turizm batar, bazıları için parlar. Turizm HUZUR ortamında yapılır.

15-08-2015 12:00

Önceki Yazıları
SOLİDARİSCH !
18-01-2016 10:23 | Yorumlar
ŞİMDİ NE YAPMALIYIZ?
30-11-2015 12:26 | 4 Yorum | Yorumlar
G20 BAŞARDINSA!
30-11-2015 09:51 | Yorumlar
KORSAN KOYU VE KORSAN YAZLIKÇILAR
18-09-2015 09:58 | 1 Yorum | Yorumlar
PANİK VAR MANTIK YOK !
21-04-2015 13:31 | 1 Yorum | Yorumlar
2015 TURİZMİ VE THY
30-11-2014 16:37 | 4 Yorum | Yorumlar
TURİZMİN VARLIK NEDENİ
02-07-2014 21:52 | 1 Yorum | Yorumlar
KUŞADASI, İZMİR, ANKARA NEREDE?
08-06-2014 18:24 | 1 Yorum | Yorumlar

(Paylaşmak için önce 'Beğen'i tıklayınız.)
 
 
Kullanıcı Yorumları
Bu habere henüz yorum yapılmamıştır.

Yazıya Yorum Gönder
Başlık:
 
İsim yada Rumuz:
 
E-Posta:
     
Yorum:
 
Bunları Okudunuz mu?
Diğer Haberler
Yorumlar