19.10.2018
Kullanıcı Adı:   Şifre:   Beni Hatırla

Yeni Üye  |  Şifremi Unuttum

Haber Ara
Günün Yorumu
Fehmi KÖFTEOĞLU
Fehmi
KÖFTEOĞLU
Yazarlar

Gezinomi.com


UcakBileti.com Yurtiçi ve yurtdışı en ucuz uçak bileti seçenekleri ucakbileti.com adresinde.


Yazarlar - NİZAMETTİN ŞEN
PABLO VE ARA ANTALYA'DA

 

 
Yılda 12 milyon yabancı 3 milyon yerli turist ağırlayan ve giderek 2,5 milyon kent nüfusunu zorlayan Antalya, yeni bir güzelliği yaşıyor.
 
1971 yılında hizmete açılan Antalya Ticaret ve Sanayi Odası kent merkezindeki tarihi binasını ne amaçla kullanacağına karar vermekte 4 yıl önce çok zorlanmıştı.
 
Kent merkezindeki bu değerli yapı yıkılıp bir kültür merkezine dönüştürülmesi kararını o dönemin Başkanı Sayın Çetin Osman Budak açıkladığında, kamuoyunun pek ilgisini çekmemişti.
 
Oysa bu değişiklik bir stratejik karardı çünkü projenin destekçisi Türkiye’nin sanat ve kültür konusundaki önderlerinden
 
İnan Kıraç’tı. Antalya kültür ve sanat hayatı için böylece yeni bir umut doğdu içimize.
 
İstanbul’daki Pera Müzesi, Antalya Kültür Sanat’ı adeta kardeş kurum olarak seçmişti.
 
Önce AKS’nin mimarisini merak eder olduk!  Sonra birçok önemli esere imza atan Sayın Mimar Dr. Sinan Gerim, karşımıza Akdeniz dalgalarını çağrıştıran çok renkli ve fonksiyonlu bir merkez çıkardı.
 
Şimdiki çevresinde bir yıldız gibi parlayan bina ve fonksiyonu hakkında ATSO Başkanı Sayın Davut Çetin’in söylediklerine bakalım “Eski hizmet binamızı, gelir getirici projelere dönüştürebilir, satabilir, kiraya verebilirdik. Burası bir iş merkezi, AVM, dershane olabilirdi.
 
Ancak ATSO, bunların yerine kültür ve sanat kurumu tercih etti. Bunun nedeni çok açık, çünkü Antalya’nın kültür ve sanat odaklı bir gelişmeye ihtiyacı var. Kültür ve sanata daha fazla yatırım yapmamız gerekiyor, çünkü kültüre yatırım öncelikle kentsel yaşam kalitesini yükseltiyor. Ülkeler ve kentler, kültürü, yalnızca imaj ve itibarları açısından değerlendirmiyorlar.
 
Aynı zamanda ekonomiyi destekleme araçlarından biri olarak kültür politikaları geliştiriyorlar.
 
Dünyada birçok kent, önceliği, “kültür odaklı kentsel gelişim” projelerine veriyor. Müze projeleri, opera salonları, kültür merkezi projeleri birbiriyle yarışıyor. Kültür ve sanat hem kalite algımıza hem de yaşam standartlımıza olumlu yansımalar getirecektir” derken ATSO’nun yeni bir kent vizyonu ortaya koyuyordu.
 
16 Eylül de İspanyolların bir dünya sanatçısı Pablo Picasso Kadın ve Boğa isimli sergisi ve bizim dünya sanatçımız Ara Güler’in Işık ve Tarih sergisi ile ilk resmi açılış yapıldı. 28 Şubata kadar sürecek sergiler için çok şeyler söylenecek ve yazılacaktır. Ben bir İspanya’dan ve bizden iki ünlü sanatçının sergisi ile Antalya’nın buluşmasının çok anlamlı olduğunu düşünüyorum.
 
Ben ilk bileti satın alan kişiyim Böylece Antalya için yeni bir umuda şahidim. 10 yıl sonra bu bileti bir açık arttırmaya koyup gelirini kurulacak “Antalya Kadın Müzesi”ne bağışlayacağım.
 
Şimdi görev tüm Antalya’ya düşüyor. Ayağımıza kadar gelen bu güzelliği ziyaret ettiğimiz gibi bu kentin yerli ve yabancı ziyaretçilerine de duyurmalıyız. Hele çocuklarımızı sanatla buluşturmalıyız.

18-09-2015 09:55

Önceki Yazıları
SOLİDARİSCH !
18-01-2016 10:23 | Yorumlar
ŞİMDİ NE YAPMALIYIZ?
30-11-2015 12:26 | 4 Yorum | Yorumlar
G20 BAŞARDINSA!
30-11-2015 09:51 | Yorumlar
KORSAN KOYU VE KORSAN YAZLIKÇILAR
18-09-2015 09:58 | 1 Yorum | Yorumlar
PANİK VAR MANTIK YOK !
21-04-2015 13:31 | 1 Yorum | Yorumlar
2015 TURİZMİ VE THY
30-11-2014 16:37 | 4 Yorum | Yorumlar
TURİZMİN VARLIK NEDENİ
02-07-2014 21:52 | 1 Yorum | Yorumlar
KUŞADASI, İZMİR, ANKARA NEREDE?
08-06-2014 18:24 | 1 Yorum | Yorumlar

(Paylaşmak için önce 'Beğen'i tıklayınız.)
 
 
Kullanıcı Yorumları
Bu habere henüz yorum yapılmamıştır.

Yazıya Yorum Gönder
Başlık:
 
İsim yada Rumuz:
 
E-Posta:
     
Yorum:
 
Bunları Okudunuz mu?
Diğer Haberler
Yorumlar