19.10.2018
Kullanıcı Adı:   Şifre:   Beni Hatırla

Yeni Üye  |  Şifremi Unuttum

Haber Ara
Günün Yorumu
Fehmi KÖFTEOĞLU
Fehmi
KÖFTEOĞLU
Yazarlar

Gezinomi.com


UcakBileti.com Yurtiçi ve yurtdışı en ucuz uçak bileti seçenekleri ucakbileti.com adresinde.


Yazarlar - NİZAMETTİN ŞEN
ORGANİZE İŞLER VE HAC

 

Hac konusunda yazdığım yazılara arşivden bakıldığında, böyle bir dini ibadet üzerinden yapılan büyük rantı vurguladığım görülecektir.
 
Bu yıl   Hac’da” şeytan taşlama” sırasında akıl almaz bir kaza beni yine hac konusunda yazı yazmaya zorladı.
 
Suudi Arabistan  Hac Bakanlığı verilerine göre bu yıl 164 ülkeden 1.3 milyon kişi olmak üzere toplam  2 milyon 85 bin 238 kişi Kurban Bayramı’nda Mekke’de Arafat’da Kabe’nin etrafında bir  araya geldi. Türkiye’nin 74.000 kişilik kotası var ama 1,5 milyon kişi sıra bekliyor. En büyük kotaya sahip ülkeler Endonozya, Pakistan, Hindistan.
 
Hac 2,5 milyon kapasiteli ortalama 10 günü kapsayan dünyanın aynı anda ve mekanda yapılan en büyük organizasyonudur.
Ülkeler bazında baktığımız zaman bu organizasyonun kuralcı hazırlık ve organize işleri (!) özellikle biz ve birkaç Müslüman yoğunluklu ülkede ranta dayalıdır. Umre ise Hac ayı dışındaki tüm aylarda düzenleniyor.
 
Türkiye’de Hac, büyük bölümü Diyanet İşleri ve Vakfı ile TÜRSAB’a bağliı seyahat acenteleri tarafından paylaşılarak yapılmaktadır.
 
Seyahat acentelerine ayrılan kota adeta bir lütuf gibi sunulduktan sonra Hacı adayları organize işlerin içine girmiş olurlar. VİP, LÜKS, OTELLİ gibi bir çok sınıflamayla, Hacı’nın elbisesinde, ihramından, çantasından başlamak üzere etinden ve sütünden yararlanılmaya başlanılır.
 
Bu arada genellikle kotayı alan acente ile organizasyonu yapan acente aynı olmaz. Yani kontenjan hacı başı AMERİKAN DOLARI bazlı satılır.
 
Diyanet İşleri Vakfı tarafında organize işlerin farklı devam ettiğini düşünmüyorum. Acentelerin ettiği kazanç gibi Vakıf da kazanıyordur üstelik onlar devir parası da vermediğine göre kazançları daha yüklüdür diyorum. Çünkü Vakıf, karını yıllardır açıklamamaktadır.
 
Yıllardır Hac ve Umre üzerindeki rant gerek İslami gerek ise turizm çevrelerinde konuşulur, yazılır ama dünyada totaliter rejimlerinin dışında laik devlet tarafından tek Hac organizesi bizde var.
 
Bu organize işi bize çok cazip geldiği için olacak, önce Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı İ.Melih Gökçek twetter hesabından “bu organizasyonu bize verin” diye yorum yaptı sonra da Cumhurbaşkanı’nın açıklamasına ters düştüğü için sildi. 
 
Sonra Eski Adalet Bakanı ve Genel Başkan Yardımcısı Mehmet Ali Şahin;“Bine yakın insan, 750 kişi hayatını kaybetmiş. Böyle bir şey olabilir mi? Kimse milliyetçilik yaptığımı düşünmesin. Bize versinler, Türkiye oradaki organizasyonu kimsenin burnu kanamadan hac vazifesini yaptırır Allah'ın izniyle. Ücret de talep etmiyoruz. Suudi Arabistan hükümetine sesleniyorum; Verin bize, Türkiye'ye. Türkiye olarak oradaki organizasyonu çok nizami bir şekilde hallederiz, çözeriz"  diye, büyük organize işe talip oldu.
 
Bu talip oluş Sünni ve Vahabi çatışmasına veya Türkiye- Suudi Arabistan diplomatik krizine (!) dönüşmeden Cumhurbaşkanı kendi meşrebine uygun bir yorum yaptı;
 
“Bunu söyleyenlerin çoğunun sırtında küfe yok, olmayınca bunları rahat konuşuyorlar. Dünyanın birçok yerinde bu tür organizasyonlarda bakıyorsunuz ihtimaller düşük de olsa bazı sıkıntılar yaşanıyor. Bunu sadece hac organizasyonunda değil faklı organizasyonlarda oluyor.
 
Bunlara bakarken bardağın dolu tarafından bakmak isabetli olur. Kalkıp da illa Suudi Arabistan’a bir fatura, suçlusu buymuş gibi bir yaklaşımı doğru bulmuyoruz. Tam aksine Suudi Arabistan şu ana kadar katıldığım hac ve umre farizasın da orada yapılan hassasiyeti de yakından bilen bir insanım. “
 
Böylece racon kesilmiş oldu; herkes kendi rantına baksın! Fakir fukara, garip gureba Hac yolunda organize işleri görmezden gelsin

26-09-2015 02:25

Önceki Yazıları
SOLİDARİSCH !
18-01-2016 10:23 | Yorumlar
ŞİMDİ NE YAPMALIYIZ?
30-11-2015 12:26 | 4 Yorum | Yorumlar
G20 BAŞARDINSA!
30-11-2015 09:51 | Yorumlar
KORSAN KOYU VE KORSAN YAZLIKÇILAR
18-09-2015 09:58 | 1 Yorum | Yorumlar
PANİK VAR MANTIK YOK !
21-04-2015 13:31 | 1 Yorum | Yorumlar
2015 TURİZMİ VE THY
30-11-2014 16:37 | 4 Yorum | Yorumlar
TURİZMİN VARLIK NEDENİ
02-07-2014 21:52 | 1 Yorum | Yorumlar
KUŞADASI, İZMİR, ANKARA NEREDE?
08-06-2014 18:24 | 1 Yorum | Yorumlar

(Paylaşmak için önce 'Beğen'i tıklayınız.)
 
 
Kullanıcı Yorumları
Bu habere henüz yorum yapılmamıştır.

Yazıya Yorum Gönder
Başlık:
 
İsim yada Rumuz:
 
E-Posta:
     
Yorum:
 
Bunları Okudunuz mu?
Diğer Haberler
Yorumlar