19.10.2018
Kullanıcı Adı:   Şifre:   Beni Hatırla

Yeni Üye  |  Şifremi Unuttum

Haber Ara
Günün Yorumu
Fehmi KÖFTEOĞLU
Fehmi
KÖFTEOĞLU
Yazarlar

Gezinomi.com


UcakBileti.com Yurtiçi ve yurtdışı en ucuz uçak bileti seçenekleri ucakbileti.com adresinde.


Yazarlar - GÜNGÖR URAS
1 Yorum | Yorumlar
İSTANBUL' UN TURİZM HARİTASI DEĞİŞİYOR
 
İstanbul'da Taksim-Aksaray-Laleli merkezli başlayıp Beşiktaş-Maslak-Topkapı-Ataköy-havaalanı yönlerine açılan oteller bölgesi, şimdi Anadolu yakası. Bağcılar Basm Ekspres Yolu-Avcılar-Beylikdüzü hattına uzandı.
 
Şimdilerde tarihi yarımadada 13, Anadolu yakasında 13, Avrupa yakasında otel bölgeleri dışında 15 yeni otel inşa ediliyor. 
 
RESORT Dergisi İstanbul'daki yeni otel yatırımlarım araştırdı. Araştırmaya göre, bilinen bölgeler dışında otel yatırımı yapanların her birinin kendine göre bir bekleyişi var.
 
İstanbul'daki yeni yapılaşmanın ticaret ve turizm trafiğini değiştireceğine dayalı yer seçimleri yapılıyor. 2018 yılına kadar yapılması planlanan altyapı projeleri İstanbul'un Anadolu yakasını hızla değiştirecek, yeni projeler; yaşam alanları, ticari ve turizm yatırımlarım gündeme getirdi. Anadolu yakasında şimdiden 14 yeni otel açıldı.
 
Daha önce Anadolu yakasındaki otelleri programa almayan tur operatörleri, otellere müşteri göndermeye başladı. Üçüncü havalimanı ile birlikte Atatürk Havalimam'na inip Taksim bölgesi ve şehir merkezi lokasyonunu tercih eden 1 milyon dolayında turistin Anadolu yakasının yeni şehir merkezi Kadıköy-Bostancı hattmı tercih etmeye yönelteceği belirtiliyor.
 
Değişimi değerlendirenler, finans ve iş dünyasının Maslak-Levent bölgesinden Ataşehir bölgesine kayacağım söylüyor.
 
Anadolu yakasına şu anda yılda yaklaşık 1.5 milyon yabancı ziyaretçinin geldiği, projelerin tamamlanıp otellerin hizmete girmesiyle Anadolu yakasına gelen ziyaretçi sayısının 3 milyonu geçeceği tahmin ediliyor.
 
Haliç ise, İstanbul'un yeni otel üssü olma yolunda kongre, kültür ve eğlence merkezlerinin bölgeye getirdiği hareketlilik, turizm yatırımlarını da tetikledi.
 
Yakın zamanda faaliyete geçen uluslararası zincirlerin yanı sıra proje aşamasında yeni yatırımlar var.
 
Bağcılar'daki Basın Ekspres Yolu'ndan başlayıp Avcılar Beylikdüzü'ne kadar uzanan bölgeyi, yabancı zincirler birkaç yıl önce keşfetti. 8 km'lik Basın Ekspres Yolu üzerinde 23 otel yapılıyor. Şimdilerde İstanbul'da işletme ve yatırım belgeli 671 otel var. Bunların 139'u 5yıldızlı otel. Otellerdeki toplam yatak kapasitesinin 124 bini Avrupa yakasında, 20 bini Anadolu yakasında. İstanbul'da otel ve yatak sayısındaki artış, gelecekte otellerin doluluk oranlarında ciddi sorunlarla karşılaşılacağım, işaret ediyor. İ
statistiklere göre İstanbul'a 2014 yılında 11 milyon 840 bin turist geldi. Bir yıl önceye göre turist yüzde 13 arttı, İstahbul'a günübirlikçi  ve transit yolcu trafiği de bu rakama dahil olduğundan gerçek kalıcı turist sayısı ancak konaklama rakamlarından anlaşılabiliyor. 
 
İstanbul'da otellerin doluluk oram yüzde 68'ler dolayında seyrediyor. Doluluk oranı artmadığı için de öne çıkan birkaç otel dışındaki otellerde fiyatlarda önemligerileme oluyor. 
 

12-10-2015 12:55

(Paylaşmak için önce 'Beğen'i tıklayınız.)
 
 
Kullanıcı Yorumları
ZafCen
18-10-2015 11:22
TURİZMDE GELİŞMEYİ YÖNETMEK GEREK
Çok sektörlü ve karmaşık bir endüstri olan Turizm, Kentsel-Bölgesel ve Ulusal düzeyde Planlanarak KOORDİNASYON içinde yönetilmediğinden, her türlü RANTSAL etkilere açık bir ne çıkarsa bahtına düzeni sürdürülmektedir. İstanbulda 2010 Turizm Başkenti fiyaskosu sonrasında, Ulusal Stratejimiz gereği mutlaka kurulması gereken İstanbul Turizm Konseyi atılımı nerededir? Tüm yerel gelişmeleri uzlaşarak yönetebilen bir sivil toplum mekanizması ve Ulusal MAKRO Yapısal-Örgütsel eşgüdüm olmadan, hüsranlı ufuklar Başarıyla sürdürülmeye devam edilecektir. KONSEY Başarı Örneği: www.qtic.com.au
Yazıya Yorum Gönder
Başlık:
 
İsim yada Rumuz:
 
E-Posta:
     
Yorum:
 
Bunları Okudunuz mu?
Diğer Haberler
Yorumlar