21.10.2018
Kullanıcı Adı:   Şifre:   Beni Hatırla

Yeni Üye  |  Şifremi Unuttum

Haber Ara
Günün Yorumu
Fehmi KÖFTEOĞLU
Fehmi
KÖFTEOĞLU
Yazarlar

Gezinomi.com


UcakBileti.com Yurtiçi ve yurtdışı en ucuz uçak bileti seçenekleri ucakbileti.com adresinde.


Yazarlar - NİZAMETTİN ŞEN
SPOR TURİZMİ ÇEŞİTLEMESİ

 

Antalya’nın turizmde “Stratejik Derinliği” (!)  mi var bilmiyorum. Özellikle spor turizmindeki  stratejiyi kim çiziyor bilmiyorum. Bazılarının aklına eski Kültür ve Turizm Bakanı Ömer Çelik gelebilir ne de olsa “stratejist” ünvanı var ama hiçbir katkısı yok.
 
Şimdiki Bakan’ın da böyle işlere bakmadığı malum. Sayın Başbakan’ı düşünenleriniz olabilir onun malum “Stratejik Derinliği” sınır ötesini kapsıyor.
 
Böyle bir girizgahı kenara bırakalım Antalya’da neler oluyor onu anlatalım sonra bu işin strateji uzmanını bulmaya çalışırız.
 
Öncelikle belirtmeliyim  ki, turizmin her dalında çeşitlilik çok önemli  ve bu çeşitliliğin getirilerinden en büyüğü de bilinirliği, tanınırlığı çeşitlendirmektir.
 
 
Pazar çeşitliliğini sağlamış bir turizm destinasyonu krizlerden en az zarar görür ve sürdürülebilirliğini güçlendirir.
 
Bu formülü pekiştirecek ve işin olmazsa olmazı kuşkusuz destinasyonun GÜVENLİĞİDİR.
 
Bir zamanlar Kemer’deki en önemli etkinlik Rally of Turkey vardı. Ne yazık ki ilgi ve destek neden gösterilerek buradan çekildiler. Cumhurbaşkanlığı Bisiklet Yarışı devam ediyor Eurosport’da ki en güzel hava görüntüleri Kemer Kaş arasındaki etapta hala film şeridi gibi gözümün önünden geçer.
 
Bu yıl dördüncüsü başarıyla yapılan ve klasmanında dünya liderliğine doğru giden SEA TO SKY ENDURO yarışları dünyadan büyük ilgi görüyor. Önceleri deniz kenarında yapılan  yarışlara 2365 metre Tahtalı Dağı eklenince görsel şölenler yaşanıyor. Youtube dan izlenme rekorları kırıyor. Organizasyona başlarken hiç böyle büyüyeceğini düşünmeyen Kemer Enduro Klübünü tebrik etmek gerekir.
 
17/18 Ekimde bu yıl 25 yılını dolduran Alanya Triathlon bir dünya markası. İlk organizasyon  gününü hatırlıyorum sanki dün gibi. Bu güne kadar büyük emek harcayanları kutlamak lazım. Antalya’da en istikrarlı ve en eski spor etkinliğidir. Bu etkinliğe ve sezonu uzatmaya özlem duyarak başlayan bir etkinlikte Antalya Maratonudur.
 
Beach Volley Antalyada hep Epidren ile anılmıştır.1996/97/98 Alanya Dünya Erkekler FİVB Beach Voleybol ‘a ev sahipliği yapmıştı. Bu yıl ise ilk kez 20-25 Ekimde Antalya’da FIVB Beach Volley World Tour yapıldı. Katılım çok yüksek ve farklı ülkelerin katılımı turizmcileri bile hayrete düşürdü. Umulur ki FIVB organizasyonu sevmiş olsun ve gelecek yıllarda da Antalya’da devam etsin.
 
Oryantiring 7 den 70 e herkesin dünyada ilgisini çeken bir spor. İklim ve doğa özelliği ile bu sporun en iyi yapılacak yeri  de Antalya. 18 Nisanda Dünya Okullar arası Oryantiring yarışması Kemer Bölgesinde yapılmıştı.  Hemen arkasından Bisikletli Oryantiring Yarışmaları yine Antalya’d yapıldı. 
 
IRIONMAN 70,3 bunu terimi çoğumuz ilk kez duymuşuzdur. Antalya Belek’te Türkiye’ye yepyeni bir spor oteli Gloria Sports Arena  konsepti kazandıran Özaltın Grubunu kutlamak lazım 60 ülkeden bin 224 sporcunun katılacağı yarışlarda en genç sporcu 20, en yaşlı sporcu 80 yaşında. Katılımcıların yüzde 25'ini kadınlar oluşturuyor.Türkiye'de ilk kez düzenlenecek yarışlarda sporcular, Belek Sahil Park'tan denize girip 1,9 kilometre yüzecek, 90 kilometre bisiklete binecek ve son etapta 21,1 kilometre koşacak. 200 Rus sporcunun katılacağını da eklemem gerekiyor. Ironman Avrupa, Güney Afrika ve Ortadoğu Üst Düzey Yöneticisi Thomas Dieckhoff da yarışların Türkiye'ye getirilmesinde doğru bir karar verdiklerini söylemiş ve Türkiye'nin misafirperverliğini dünyaya göstermek istediklerini dile getiirmiş. Dieckhoff, Ironman'in yapıldığı ülkelerde triatlonun geliştiğini haklı olarak vurgulamış.
 
Bugüne kadar Golf ve Futbol turizmiyle gözlerimiz kamaşıyordu. Kimin yaptığı belli olmayan ama devletin yapmadığı kesin olan böyle bir “stratejik derinliği” uygulayan herkese teşekkürler.
 
Bu günlerde çok duyulan şekliyle “Selam olsun”

24-10-2015 08:41

Önceki Yazıları
SOLİDARİSCH !
18-01-2016 10:23 | Yorumlar
ŞİMDİ NE YAPMALIYIZ?
30-11-2015 12:26 | 4 Yorum | Yorumlar
G20 BAŞARDINSA!
30-11-2015 09:51 | Yorumlar
KORSAN KOYU VE KORSAN YAZLIKÇILAR
18-09-2015 09:58 | 1 Yorum | Yorumlar
PANİK VAR MANTIK YOK !
21-04-2015 13:31 | 1 Yorum | Yorumlar
2015 TURİZMİ VE THY
30-11-2014 16:37 | 4 Yorum | Yorumlar
TURİZMİN VARLIK NEDENİ
02-07-2014 21:52 | 1 Yorum | Yorumlar
KUŞADASI, İZMİR, ANKARA NEREDE?
08-06-2014 18:24 | 1 Yorum | Yorumlar

(Paylaşmak için önce 'Beğen'i tıklayınız.)
 
 
Kullanıcı Yorumları
Bu habere henüz yorum yapılmamıştır.

Yazıya Yorum Gönder
Başlık:
 
İsim yada Rumuz:
 
E-Posta:
     
Yorum:
 
Bunları Okudunuz mu?
Diğer Haberler
Yorumlar