27.05.2019
Kullanıcı Adı:   Şifre:   Beni Hatırla

Yeni Üye  |  Şifremi Unuttum

Yazarlar - YALÇIN BAYER
TÜRKİYE'NİN NABZI ANTALYA'DA ATTI

 

Şakulü düzgün tutmak 
 
Antalya'da dün 5. Uluslararası Resort Turizm Kongresi'nin ana teması 'Geleceğin Turizmi, Turizmin Geleceği' idi.
 
Lara-Askada gerçekleşen kongreye yurtdışından başta Rusya ve Almanya olmak üzere bir çok ülkeden turizmciler katıldı.
 
Kongrede yalnız turizm değil, Rus uçağının düşürülmesi dahil dünyadaki gelişmeler, dünya ve Türkiye ekonomisi, bunun turizmle ilişkileri konuşuldu. 
 
Herkeste geleceğe dönük derin bir umutsuzluk vardı. 
 
Ülkemizin imajının kötü noktaya gittiğini ifade eden 'cesur turizmciler' de vardı. 
 
Sonuçta, 2016 yılı görmediklerini ifade edenlerin sayısı hayli fazlaydı. 
 
Bu nedenle 'teşvikler istediler. 
 
Rus sermayeli Denizbank Genel Müdürü Hakan Ateş, Avrupa seyahat pazarının en büyüklerinden olan Rewe Grubu CEO'su Sören Hartmann, Türkiye Otelciler Federasyonu (TÜROFED) Başkanı Osman Ayık, Akdeniz Turistik Otelciler ve İşletmeciler Birliği (AKTOB) Başkanı Yusuf Hacısüfeyman, Avrupa'nın en büyük tur operatörü TUI'nin İskandinavya CEO su Eivor Andersson yanında Hürriyet Turkish Daily News Genel Yayın Yönetmeni Murat Yetkin, FOX TV'den ismail Küçükkaya eski Turizm Bakanı Bahattin Yücel'in konuşmacı olduklan 'Turizm ve Medya' konulu panelde ilginç sahneler yaşandı. 
 
Panelin yöneticisi Bahattin Yücel söze "Haber yaptığı için tutuklanan gazetecilere selamlarımızı iletiyorum" deyince salondan yoğun alkış koptu. 
 
Yetkin ve Küçükkaya nın da benzer dayanışma ve uygulamayı protesto ile başlayan konuşmaları sahnedeki sanatçıların tekrar sahneye gelmesi için yapılan 'bis' gibi alkışlar kesilmeden ve temposu yükselerek sürdü.
 
Kongredeki bütün konuşmalar içerik, ele alınan konular ve verilen mesajlar ile olduğu gibi güncel konularda da turizmcilerin duyarlılığı ortaya çıktı. 
 
Katılımcı sayısının yüksekliği, konuşmacılar, konu ve sunumlan ile turizmcilerin yalnız sektörün değil, Türkiye'nin de nabzını çok iyi tuttuklarını gösterdi, Kongrenin kapanışında moderatör Nizamettin Şen sabah 09.00'dan beri salonu tıklım tıklım dolduranların ilgi ve duyarlılığına dikkat çekerek "Her şeye rağmen enseyi karartmayacağız" dedi.
 
Türkiye ve turizmi konuşurken konuya bir de bu açıdan yani turizmin Türkiye'nin dünyaya açılan penceresinden bakmanın ne kadar ilginç olduğunu belirtmek gerekiyor. 
 
Kongrede ve öncesindeki kokteylde konuşulan bir isim vardı; TÜRSAB Başkanı Başaran Ulusoy... 
 
Ulusoy, Antalya daki bu kongreye hiç gelmezmiş; aynca 'Antalya karşıtlığı' bilinen bir şeymiş, .. İki turizmci ile konuşurken. "O başka işlerle uğraşıyor. TÜRSAB gibi bir kurumun başındaki otelciler ve acentecilerden korkar mı? 5-6 Aralık'ta TURSAB'ın kongresinde de kendisinden hesap soracağız" dediler. (Hürriyet)

30-11-2015 12:16
Önceki Yazıları
SEKTÖR NEDEN SES ÇIKARMIYOR
15-07-2015 12:24 | 1 Yorum | Yorumlar

(Paylaşmak için önce 'Beğen'i tıklayınız.)
 
 
Kullanıcı Yorumları
Bu habere henüz yorum yapılmamıştır.

Yazıya Yorum Gönder
Başlık:
 
İsim yada Rumuz:
 
E-Posta:
     
Yorum:
 
Bunları Okudunuz mu?
Diğer Haberler
Yorumlar